Verslas / Ekonomika

Keisčiausių mokesčių istorija (III dalis)

Šis straipsnis yra paskutinysis iš serijos keisčiausi pasaulio mokesčiai. Kaip žinome, toks dalykas kaip mokesčių grąžinimas Anglijoje, šiuo metu yra natūralus dalykas, o štai prieš šimtą ar net pusšimtį metų permokėtų mokesčių grąžinimas buvo neįsivaizduojamas dalykas. Tais laikais mokesčiai ne tik kad buvo negrąžinami, bet retkarčiais ir keisti. Kadangi praeitose dalyse aptarėme daugiausiai Europoje vyravusius mokesčius paskutinioji serijos dalis yra apie Amerikos žemyną.

1885 metais Kanadoje buvo priimtas kinietiškos galvos mokestis, kiekvienas kinas vykdamas gyventi į Kanadą turėjo susimokėti imigracijos mokestį. Nuo 1923 metų pastarasis buvo pakeistas nauju įstatymu neleidžiančiu kinams atvykti į Kanadą.

O štai JAV valstijose ir miestuose galima rasti galybę keistų mokesčių priimtų visai nesenai:

·         Jonstowno mieste Pensilvanijoje po dviejų miestą užklupusių didžiulių potvynių buvo priimtas alkoholio mokestis, jo dėka 1942 metais buvo surinkta pakankamai pinigų atstatyti miestą po įvykusių nelaimių. Įdomu tai, kad mokestis vis dar galioja ir iki šiol kasmet papildo miesto biudžetą 200 milijonų dolerių.

·         Kitas keistas mokestis buvo priimtas New Yorko mieste. Miesto taryba apmokestino paruoštą maistą.

·         Maine Amerikoje yra apmokestinamos mėlynės, jos laikomos vertingu valstijos resursu.

·         Pensilvanijoje degalinių savininkai turi mokėti mokesčius už oro pūtimo mašinas, kurios ima mokestį už šią paslaugą.

·         Pitsburge galioja pramogų mokestis. Visos įmonės teikiančios atrakcionų paslaugas privalo mokėti 5 procentų mokesčius.

·         Iowa, Pensylvania ir New Jersey valstijose perkant moliūgus raižymui, kas yra labai madinga visų šventųjų (arba Helovyno) naktį JAV, reikia už tai papildomai susimokėti.

·         2005 metais Tenesio valstija priėmė tikrai keistą įstatymą, kuriuo prekeiviams anonimiškai leidžiama susimokėti už prekiavimą narkotikais.

·         O štai Arkanzase auskarų vėrimas, naminių gyvūnėlių pardavimas ir lietaus latakų valymo paslaugos yra apmokestintos 6 procentų mokesčiu, skaičiuojamu nuo pardavimo sumos. Šis mokestis surašytas viename straipsnyje, regis nelabai sulyginami dalykai.

·         Kalifornijoje yra apmokestintas uostomas tabakas. Sausam nustatytas 256 procentų mokestis jei kaina viršija 1.70 dolerių, drėgnam 170 procentų mokestis jei kaina viršija 1.70 dolerių. Kitas šioje valstijoje taikomas mokestis skirtas šviežiems vaisiams, pirktiems iš pardavimo automatų, tokie vaisiai apmokestinami 33 procentų mokesčiu.

·         Čikagoje galima rasti keistą mokestį, skirtą saldainiams. Jei saldainio gamyboje yra naudojami miltai, šis apmokestinamas 1 procentu nuo pardavimo sumos, jei saldainio gamyboje miltai nenaudojami, saldainis apmokestinamas 6.25 procentais nuo pardavimo sumos.

·         Dar keistesnį mokestį galima rasti Teksaso valstijoje. Čia yra apmokestinami kalėdinių eglių papuošimai ir atvirutės su kalėdiniais ornamentais.

·         Visgi Lietuviams skaudžiausia būtų gyventi Vinskonsine, šioje valstijoje yra taikomas mokestis kiekvienam prisijungimui prie interneto. Įdomu, tai, kad kai internetas buvo pasiekiamas per telefono liniją, šioje valstijoje už prisijungimą tekdavo mokėti du kartus. Vienas mokestis buvo už prisijungimą telefonu, kitas už prisijungimą prie interneto.

·         Naujajame Meksike žmonės virš 100 metų yra atleidžiami nuo mokesčių, bet tik tuo atveju, jeigu jie nėra nuo niekieno priklausomi. Taigi, ne tik kad mokesčių grąžinimas nevyksta, bet ir sulaukus garbaus amžiaus šiuos vis dar reikia mokėti.

·         JAV daugelyje valstijų yra taikomas ir apgyvendinimo mokestis. Jeigu, pavyzdžiui, Teksaso valstijoje nuomuojatės viešbučio kambarį ir mokate daugiau nei 15 dolerių jums reikės sumokėti ir 6 procentų mokestį valstybei.

·         O Čikaga į sąrašą pakliūna antrą kartą. Geriamas mineralinis vanduo buteliuose šiame mieste yra apmokestintas 3 procentų mokesčiu, o vanduo išgautas iš giluminių fontanų apmokestintas dar didesniu – 9 procentų mokesčiu.

Taigi po galybės keistų mokesčių Anglijos politikai susiprotėjo. Permokėtų mokesčių grąžinimas Anglijoje yra vykdomas nuosekliai, be to, šioje šalyje mokamos ir vienos didžiausių pašalpų. Na, o štai JAV vis dar neatsisako neįprastų mokesčių, tikriausiai siekia išsiskirti iš minios.