Įvairenybės

Knygos

Mokomosios, klasikinės ir populiariosios knygos

Knygos
Knygos

Kasmet balandžio 2-ąją, per Hanso Kristijano Anderseno gimtadienį, švenčiama Tarptautinė vaikiškos knygos diena. Šią knygos diena mokykloje kasmet mini tūkstančiai Lietuvos mokinių. Panašią dieną turi ir suaugusieji – kiekvienais metais gegužės 7-ąją minima Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Taigi Lietuvoje kiekvienais metais knygos diena švenčiama net du kartus. Tai tikriausiai rodo, kad knygos yra svarbi mūsų gyvenimo dalis. Juk iš knygų ne tik mokomės, bet ir jomis mokome kitus.

Mokomosios knygos mokiniams 

Mokomųjų knygų yra įvairiausių. Mokomosios knygos mokykloms skirstomos į knygas pagal klases, pirmiausia – knygos pradinių klasių mokiniams, t. y. nuo pirmos iki ketvirtos klasės. Toliau – knygos, skirtos mokiniams nuo penktos iki dvyliktos klasės. Šios kategorijos knygos chemija, „Lietuvių kalba“, „Matematika“, „Biologija“, „Pasaulio pažinimas“, „Geografija“ ir dar daugiau kitų teminių knygų. Knygos chemija, „Biologija“ ir pan. naudojamos vyresnėse klasėse, o „Pasaulio pažinimas“ – jaunesnėse. „Lietuvių kalba“ ir „Matematika“ – knygos, pritaikytos visiems mokiniams nuo pirmos iki dvyliktos klasės.

Mokomosios knygos studentams

Tačiau mokomosios knygos skirtos ne tik pradinės ar vidurinės mokyklos mokiniams. Mokomųjų knygų gausu ir studentams. Studentų mėgstamiausios – knygos internete, todėl knygynuose studentai paprastai perka tik tai, ko nėra internete arba bibliotekoje, arba tai, kas turi praktinę naudą, išliekamąją vertę.

Mokomosios knygos būsimiems specialistams

Mokomosios knygos neapsiriboja tradiciniu mokslo supratimu. Mokslų būna įvairių, todėl knygynuose galima rasti retesnių mokomųjų knygų, pavyzdžiui, apie chiromantiją. Šis paslaptingas mokslas privilioja daug žmonių, norinčių ištyrinėti ne tik savo delnų linijas, bet ir kitų, jiems artimų ar ne, žmonių likimo taškus. Knygos chiromantija recenzijoje teigiama, kad studijuodami chiromantijos knygas, žmonės gali pagerinti savo sveikatą, santykius, karjerą, praturtinti savo asmenybę. Juk delnų linijos pasako beveik viską – nuo realaus gyvenimo vingių iki požiūrio į meilės nuotykius, profesinius gabumus, talentus ir t. t. Juk kiekvienas smalsauja sužinoti daugiau, o dabar knygos chiromantija dėka kiekvienas iš mūsų gali tapti tam tikru aiškiaregiu.

Klasikinės lietuvių literatūros knygos 

Lietuvių literatūroje klasikinių kūrinių nėra labai daug, todėl kiekvienas skaitytojas žino vieną geriausių lietuvių klasikos pavyzdžių – Balio Sruogos knygą „Dievų miškas“. Abi šios knygos dalys buvo parašytos vos per kelis mėnesius, kai autorius grįžo iš koncentracijos stovyklos. Į ją Balys Sruoga sudėjo savo prisiminimus iš baisiausio gyvenimo etapo Štuthofo koncentracijos stovykloje. Kūrinys pasižymi ypatingai ryškia ironija, šaipymusi iš lagerių tvarkos ir visos susidariusios situacijos. Kritikai pastebi, kad kūrinyje gausiu juodojo humoro elementų, kurie leido knygos autoriui atsiriboti nuo skaudžiausių prisiminimų, pažvelgti į juos tarsi iš šono, pro juoko prizmę – juk sveiku protu lagerio tvarkos suprasti neįmanoma, o stengiantis tai padaryti, sveikas protas to neištvertų. Dėl šio ypatingo kūrinio stilistinių ypatybių, „Dievų miško“ knygos citavimas yra vienas dažniausių įvairiuose literatūriniuose darbuose.

Nors šio skandalingo Balio Sruogos kūrinio spausdinimas užtruko (sovietinės priespaudos metu knygos leidimas buvo uždraustas), o knyga pasirodė tik po autoriaus mirties, visa tai nesutrukdė šiam aukso grynuoliui iškilti į paviršių ir suspindėti ryto saulės šviesoje. Buvo parašyta ne viena knygos dievų miškas recenzija, galiausiai pagal šį kūrinį sukurtas ir filmas, sulaukęs sėkmės.

Populiariosios knygos 

Kiekviename knygyne galima pamatyti perkamiausių knygų penketukus ar dešimtukus. Viena populiariausių knygų ilgą laiką buvo Melvino Burgeso knyga „Heroinas“. Knygos heroinas aprasymas turėtų prasidėti nuo to, kad tai knyga, skirta tėvų nesuprantantiems paaugliams ir savo vaikų nesuprantantiems tėvams. Tai knyga apie paauglių draugystės ir meilės istoriją, prasidėjusią nuo maišto prieš tėvus. Daugelis skaičiusiųjų tvirtina, kad tai negailestinga ir šokiruojanti knyga apie gyvenimo duobes ir viltį. Knygos heroinas pabaiga kai kuriuos skaitytojus šokiruoja – tačiau šokas dažnai yra būdas sugrįžti į teisingą kelią.

Knygos – viena svarbiausių mūsų kultūros dalių. Skaitykite ir domėkitės ne tik tomis knygomis, kurios jums teikia mokslo žinių, bet ir tomis, kurios lavina vaizduotę ir skatina kūrybines galias.