Poezijos knygos – kokias skaityti?
Kokios knygos yra skaitomiausios? Daug kas pasakytų – tos, kurios būtinos, reikalingos, praktiškos. Turbūt ne visi nori taip panirti į virtualų literatūros pasaulį, todėl dažnai mielai renkasi tiesiog tai, kas pasitarnautų ir šiame gyvenime – gali kažko pasimokyti, sužinoti. Tad kone pačioje nepraktiškiausioje kategorijoje atsiduria poezija, ir ne daug kas pasakytų, ką galima skaityti, kas yra įdomu. O vis dėlto poezijos knygos, nors ir nedideliais tiražais, leidyklose leidžiamos yra nuolat.
Populiaresnė poezija
Jeigu bandytume suskirstyti, kurios poezijos knygos yra populiarios, kurios nelabai, reikėtų ir šiek tiek sugrįžti į praeitį ir prisiminti anksčiau buvusį poeto vaidmenį mūsų visuomenėje. Praėjusio šimtmečio eigoje lietuvių poezija buvo kaip niekada ideologizuota. Leistos poezijos ir prozos knygos su odėmis Leninui pradžioje, stipriai cenzūruotas kiekvienas sakinys. Kostas Korsakas, ryškus sovietmečio literatūros kritikas, svarbiausias cenzūruotojas, pro akis nepraleido daug talentingų eilučių.
Tad kai poetas tarnavo valstybei, jo vaidmuo buvo itin gerbiamas – dėl gerai išleistos knygos valstybė poetui parūpindavo gerą butą. Vykstančios poezijos pavasario šventės taip pat turėjo kitokią reikšmę. Tačiau stiprėjant laisvės poreikiui, radosi Ezopo kalba, užmaskuotos poetinės mintys apie laisvės troškimus. Visa tai vedė prie to, kad visa tauta skaitė poeziją.
Pasikeitę laikai
Dabar laikams esant kitokiems, populiariau yra knyga – paslaptis, pateikianti raktą į šimtus galimų atsakymų, tačiau neatverianti portalo į tą realybę, prie kurios priartėti bando poezija. Todėl kad ir koks būtų poezijos knygos aprasymas, paprasti žmonės dažniausiai jų neperka. Žinomi tik tie autoriai, kurie atėję dar iš mokyklos programų, ir kurie, deja, šiuo metu kai kurie jau yra mirę – tai tradiciškai Maironis, Justinas Marcinkevičius, Sigitas Geda, Mačernis ir panašūs. O ką leidžia šiuolaikiniai poetai, kokios jų poezijos ir svajonių knygos?
Kiekvienais metais Druskininkuose vykstantis Poetinis Druskininkų ruduo priglaudžia daugybę poetų iš Lietuvos ir užsienio šalių, ir tai suteikia galimybę taip pat įteikti premijas, įvertinti geriausius veikalas. Ten pat parduodamos ir knygos pigiau. Šiais metais jaunojo Jotvingio premiją gavo Rimantas Stankevičius, jau išleidęs daugiau kaip septynias poezijos rinktines.
Dar prieš tai, praėjusiais metais Antanas Šimkus gavo šį titulą, o jo apdovanojimo metu Donatas Petrošius pasakė sveikinamąją kalbą. Pastarasis poetas taip pat yra vienas iš tų, kuriuos skaityti šiais laikais yra gera. Jo knyga „Aoristas“, taip pat „Iš tvermės D.“ jau spėjo pelnyti daugybės skaitytojų simpatijas.
Tendencijos
Perkamiausios knygos turbūt niekada nebus poezijos, tačiau galime pažvelgti, kurios iš jų atsiduria savo kategorijos sąrašo viršuje. Jeigu įdomu knygos jaunimui, jiems vertėtų pasižiūrėti prieš keletą metų išleisto F. Pessoa portugalų poeto eilėraščių rinktinę. Heteronimais (skirtingais vardais) pasirašinėjęs poetas pateikia daugybę skaidrių ir mintimi blizgančių eilėraščių vienoje knygoje. Čia galima rasti keturių Pessoa heteronimų vardus ir jų poeziją.
Vis dar perkama yra Sigito Gedos poezija, ypač naujausia jo knyga, išleista jau po mirties. Knygu isparduotuve galbūt dar nepasiūlytų jos pigiau, nes kol kas ji parduodama knygynuose. Tai erotinės poezijos rinkinys „Freskos“.
Tiems, kam patinka Stephenie Meyer knygos arba kam įdomi svajingi romanai, tokie kaip Jodi Picoult knygos, gali patikti ir šiandieninių moterų poečių kūryba. Jose ne tik švelni lyrika, bet ir užtaiso turintys sąmojai – tai Aušros Kaziliūnaitės, Ilzės Butkutės ir kitų poečių kūryba.