Pirmoji klausimo dalis, jei ją atsiesime nuo antrosios, gali būti be galo keista. Na ir kaip skambėtų iš niekur nieko nukritęs klausimas, o kodėl gi tu vairuoji. Skambėtų keistokai. Juk viskas paprasta – tiesiog reikia pasiekti darbą, pasiekti namus, pasiimti vaikus iš darželio, aplankyti tėvus ar galų gale nuvažiuoti atostogų. Na o antroji klausimo dalis lietuvių vairuotojų tarpe gana įprasta – diskusijos apie automobilius, jų modelius ir panašius dalykus pas mus ko gero dažnesnės nei pašnekesiai apie orą. Na, bent jau tam tikroje socialinėje terpėje.
Na o jei paklaustumėme, o kodėl gi tu vairuoji tą seną Passatą, prabangų BMW ar kokį nuobodų, bet patikimą Toyota modelį, ko gero užvirtume nesibaigiančias ir niekur nevedančias diskusijas. Taip jau kažkodėl Lietuvoje yra – automobilis daug kam tuo pačiu yra ir identiteto dalelė. Jis negali būti bet koks, dažnai jis negali būti itališkas ar prancūziškas, nieko gero, jei variklio galingumas nesiekia nei šimto kilovatų, o salone nėra padorių odinių sodinių. Žinoma, kaip minėta, tokie įsitikinimai – tik dalies užkietėjusių vairuotojų galvose. Tačiau jie puikiai atsispindi ir mūsų gatvėse, kur dažnai vyrauja senoki vokiški automobiliai, kurių neva pigios dalys, jei esi jaunas pacanas, turi vairuoti be abejo galiniais ratais varomą BMW, o jeiesi prasimušęs verslininkas, būk geras ir nevažinėk su mažu miesto automobiliuku. Ir dar kokios neįdomios markės.
Kita vertus, tokie požiūriai dažnai prasilenkia su tiesiog racionaliu mąstymu. Seno automobilio pirkimas ir vėliau pinigų bei laiko švaistymas jo remontui kažin ar yra racionalu. Kita vertus, kai esame taip pripratę prie naudotų dalių sąvartynų bei savo garažų, kur šį tą ir pasikeičiame patys, gal tai ir logiškas požiūris. Neskaičiuojant brangiausio ką turime – savo laiko. Štai estai, mūsų kaimynai, į kuriuos taip bandome lygiuotis, jau senokai suprato, jog vairuoti reiktų racionaliau. Pas juos populiarūs įvairūs Toyota modeliai, brangesni, tačiau kur kas patikimesnio gamintojo automobiliai, kurių remontas yra gerokai retesnis reiškinys. Estai, sutaupę laiką atsarginių dalių paieškai, tiesiog skiria jį darbui, tobulėjimui ar šeimai, taip automobilius naudodami vadovaudamiesi protu, o ne jausmais bei įsitikinimais. Matyt dėl to ten Toyota kaip gamintojas kur kas labiau mėgstamas nei lietuvių pamėgtas vokiečių gamintojų klanas.