Medicina / Sveikata

Kodėl mes bijome odontologų?

Žmonija su odontologija susidūrė gana senai. Archeologai pirmąsias dantų taisymo operacijas datuoja 3000 metų prieš Kristų. Manoma, kad jau ir tais laikais buvo atliekamas dantų protezavimas bei kitos gana sudėtingos procedūros. Šiuos teiginius patvirtina kapavietėse rastos mumijos ir įvairūs įrankiai. Odontologijos menas buvo vystomas egiptiečių, graikų–romėnų, kinų civilizacijose. Nepaisant to, visuomenėje iki šiol sklando apsilankymo pas šiuos specialistus baimė.

Turbūt viena iš to priežasčių – dantistų asocijavimas su skausmu. Juk nedaugeliui yra pasisekę taisant dantį nepajusti skausmo. Dėl to didelė dalis žmonių, o ypač vaikų, šios profesijos žmones savo pasąmonėje piešia kaip kankintojus. Ypač jautriems odontologų kabinetų lankytojams pašiurpsta oda tik išgirdus grąžto garsą ar užuodus vaistų kvapą. Nepaisant besivystančių technologijų: geresnių nuskausminamųjų, modernios įrangos, daugelis žmonių tebebijo dantistų.

Yra keletas šios baimės priežasčių. Visų pirma jau minėta odontologų baimė atsiradusi vaikystėje. Vaikai turi itin stiprų savisaugos instinktą ir tik patekę į nežinomą aplinką, odontologo kėdę, vaikas pasąmonėje susikuria odontologo–kankintojo įvaizdį. Kita priežastis taip pat psichologinė. Specialistams atliekant tokias procedūras kaip dantų protezavimas, visas procesas yra dalinai jaučiamas ir matomas. Pacientams retai atliekama narkozė, o juk tokios procedūros metu galima matyti savo kraują, kas tikrai nėra malonu. Na ir kaip jau minėjau, nuolatos patiriamas nors ir nestiprus skausmas taip pat turi didžiulės įtakos baimės atsiradimui.

 Įdomu tai, kad kovojant su dantistų baime Didžiojoje Britanijoje yra sukurtas tinklalapis (www.dentalfearcentral.org).

Antra vertus mus gali nustebinti Jungtinėse Amerikos Valstijose atliktų tyrimų duomenys:

·         1997 metais Gallup kompanijos apklausoje odontologo profesija užėmė penktąją vietą pagal žmonių pasitikėjimą.

·         Kitoje tos pačios kompanijos apklausoje aukštu balu buvo įvertintas odontologų rūpestis ir asmeninis bendravimo lygis su klientu.

·         Taip pat yra nustatyta, kad 83 procentai amerikiečių lieka patenkinti po apsilankymo pas dantistus.

Gana įdomūs faktai iš dalies paneigiantys žmonių baimę odontologams. Visgi šį reiškinį galima paaiškinti tuo, kad didelė dalis suaugusių žmonių susitaiko su apsilankymo pas odontologą būtinybe. Taip pat ir patys specialistai per pastaruosius dešimtmečius pradėjo skirti didesnį dėmesį asmeniniam bendravimui su klientu, kuris padeda sumažinti baimės jausmą, tokiu būdu net dantų protezavimas tampa ne tokia baisia procedūra. Juk išties šios profesijos žmonės tiesiog stengiasi mums padėti.

dantų protezavimas