Medicina / Sveikata,  Mokslas / Išsilavinimas

Kodėl vaikams reikia žaisti?

Ar žinojote, kad žaidimai, kuriuos žaidžiate su savo ikimokyklinio amžiaus vaikais gali lemti šių norą mokytis matematikos ar kitų tiksliųjų mokslų? Taip pat veikia ir Jūsų užduodami klausimai, ir žaislai, su kuriais vaikai augdami žaidžia. Didelis, mažas, aukštas, žemas, artimas, tolimas, greitas, lėtas – štai pirmieji žodžiai, kurie leidžia pradėti matuoti, skaičiuoti. Taigi šiame straipsnyje papasakosiu, kokia žaislų nauda vaikams.

Vaikai niekada nėra per jauni pradėti domėtis matematika ar kitais mokslais. Iš tiesų, kuo jaunesnis vaikas, tuo jis yra didesnis mokslininkas. Jaunų vaikų smalsumas, nuolatos užduodami klausimai ir noras eksperimentuoti, leidžia labai greitai mokytis. Mokslininkų yra nustatyta, kad tėvai, kurie skatina vaikus klausinėti, paauglystėje pasiekia gerus mokslo rezultatus, ypač tiksliųjų mokslų srityje. Tam taip pat pasitarnauja žaislai, kurie verčia mąstyti, skaičiuoti, įvertinti formas ir dydžius.

Siekiant skatinti vaiko kalbinius sugebėjimus, vienas efektyviausių metodų yra pasivaikščiojimas su vaiku. Daugelis psichologų tėvams pataria su vaikais praleisti bent porą valandų, kurios yra skirtos tik mažiesiems. Taigi paskirkite dienoje laiką, kai savo mažylį išsivesite pasivaikščioti, nuolatos su juo kalbėkitės, klausite, ką šis mato. Tegu pats vaikas pasakoja įspūdžius. Galite grįžę namo kartu su vaiku nupiešti savo kelionę ir sukurti pasakojimą. Iš piešinių galima susegti knygą. Taip Jūs parodysite, kad vaiko nuomonė yra jums svarbi. Bėgant laikui vaikas tobulins savo kalbinius įgūdžius, įgaus pasitikėjimo ir galbūt ateityje dėl Jūsų pastangų taps puikiu oratoriumi…

Renkantis vaikams žaislus nesivadovaukite televizijos reklamomis. Yra nustatyta, kad vaikams reikalingi žaislai, kurie skatina norą atrasti ir pasitelkti fantaziją. Paprastai net žaislai pigiau parduodami parduotuvėse gali patenkinti mažylio poreikius. Geriausi ir paprasčiausi žaislais yra šie:

Kamuolys

Visų rūšių ar dydžių kamuoliai gali būti ridenami, metami, spiriami ir t.t. Nupirkite ne vieną, o kelis skirtingus kamuolius. Sudominkite vaiką matuodami kamuolio atšokimo aukštį ar riedėjimo tolį. Galite žaisti ir vandenyje. Leiskite vaikui nustatyti, kuris kamuolys yra paskandinamas greičiausiai. Tokie žaidimai sužadina vaiko smalsumą ir priverčia jį susidomėti skaičiais, fizikos reiškiniais. To pasėkoje vėliau kyla noras išsiaiškinti, kodėl visi dalykai vyksta būtent taip. Galbūt tik dėl to, kad vaikystėje su mažyliu žaisite žaidimą „paskandink didžiausią kamuolį“, jis taps puikiu fiziku.

Dėlionė

Dėlionės vaikams leidžia susidurti su problemų sprendimo atvejais. Dėliojant paveikslėlį vaikai išmoksta įvertinti formas, spalvas, dydžius. Jaunesniems vaikams reikėtų parinkti paprastesnes dėliones. Netgi galima patiems sukarpyti žurnalo lapą ir leisti vaikui šį sudėlioti.

Knygos

Labai svarbi tėvų pareiga yra knygų skaitymas vaikui. Šio proceso metu kartu su vaiku galite žiūrėti į knygoje esančius paveikslėlius ir po truputį mokyti abėcėlės. Galite reguliariai vaikus vestis į bibliotekas. Paprastai vaikai seka tėvų pėdomis, jei tėvai skaito, vaikas irgi nori išmokti, tereikia šį tinkamai sudominti. Beje, čia jums gali padėti vyresni vaikai ar dėdės, tetos, seneliai. Šie juk taip pat vaikams vietoje saldumynų gali padovanoti knygą ir kartu šią paskaityti.

Na ir pabaigai reikėtų suprasti, kad vaikams negalima leisti piktnaudžiauti televizija. Reikėtų tinkamai parinkti programas. Norėdami vaikus sudominti mokslu galite kartu pažiūrėti BBC dokumentikos laidas tiek gamtinio, tiek istorinio pobūdžio. Visgi reikėtų suprasti, kad televizija suvalgo laiką, per kurį vaikas gali naudotis fantazija, atrasti, kurti, mokytis naujų dalykų. Visgi praktika yra tinkamiausia mokytoja.

Vaikystė