Būstas

Kodėl žiemą elektros kainos svarbesnės?

  ziema             Metai vis bėga. Vienas laikotarpis keičia kitą, atnaujindamas ne tik kraštovaizdį, bet ir finansinę situaciją. Atėjus vasarai džiaugiamasi saule ir atostogomis, o žiemą susigūžiama ir skaičiuojama, kiek pinigų dar liko. Vienas tokias tendencijas lemiančių veiksnių yra elektros kainos. Net jei šaltuoju metų laiko jos nedidėja, tačiau elektros sunaudojama daugiau, o tai lemia didesnes išlaidas.

                Pirmiausia reikėtų užsiminti apie šilumos poreikį. Kai už lango šalta, kartais prireikia elektrinio šildytuvo. Jis pasitarnauja, kol dar nepaskelbtas šildymo sezonas. Kartais senesnės statybos namuose  vienoje ar kitoje patalpoje nejaučiama komforto, tad gelbėja elektrinis radiatorius. Toks prietaisas suteikia jaukumo, neleidžia sustirti. Vis dėlto vartotojai pripažįsta, kad tai atsiliepia didesnėmis sąskaitomis už elektrą. Taigi, net elektros kainai liekant tokiai pačiai, šios rūšies išlaidos gali didėti dėl šilumos poreikio. Su elektros sąnaudomis taip pat susijusios šiuolaikinės šildymo katilų sistemos. Lietuvoje pasitaiko ir labai atšiaurių dienų, kai kūrenama kone be perstojo. Suprantama, kad ir elektra tuomet naudojama.  

                Žiemą taip pat norisi šilto maisto bei gėrimų. Jei daug gaminama naudojant elektrinę orkaitę, elektros kainos vėlgi tampa svarbios. Jei namuose visas maistas kepamas / verdamas ant elektrinės viryklės, šilto maisto poreikis elektros sąnaudas kilsteli. Tik nereikia suvokti visko per paranojos prizmę ir nustoti valgyti (ar šildyti namus). Juk ateis pavasaris, ir sąnaudos sumažės.

                Žiemą elektros kainos aktualios ir dėl trumpų dienų. Temsta anksti, o ilgais vakarais žmonės užsiima įvairia veikla. Vieni skaito, kiti žiūri televizorių, treti kažką daro kompiuteriu. Kai kurie ruošiasi naujai darbo dienai, tam tikra grupė mokosi. Vienoje šeimoje įjungti trys televizoriai, kitoje – pora kompiuterių. Kažkas žaidžia stalo žaidimus ir mėgaujasi artimųjų draugija. Nesvarbu, kokia veikla kultivuojama, niekas nesėdi prietemoje (nebent tai romantiška vakarienė žvakių šviesoje). Kadangi temsta jau pavakare, elektros energijos naudojama nemažai. Tas pats galioja ir rytmečiui. Tuomet keliamasi, ruošiamasi darban ar į mokymo įstaigas. Ryte neišsiverčiama be šviesos įžiebimo, kadangi švinta žymiai vėliau nei vasarą. Net ir atsidūrus darbo vietoje dar kurį laiką reikalingas apšvietimas. Na, o darbo dienai einant į pabaigą kabinete vėl tenka nuspausti šviesos jungiklį. Namo grįžtama jau sutemus, tad ir čia būtinas apšvietimas. Tuomet dar pasirūpinama būsto apšildymu ir vakariene. O apie šių procesų sąsają su elektros vartojimu skaitėte aukščiau.

                Kaip jau paminėta pradžioje, metų laikams kintant reikalingas nevienodas elektros energijos kiekis. Jei iš pradžių sunku suvokti, kas lemia kainų kryptį į mažesnę ar didesnę pusę, tai truputį pamąsčius atrandama įdomių pastebėjimų. Įsigilinus atrodo natūralu, kad nors elektros kainos žiemą ir nekinta, bet vartotojui tenka atseikėti daugiau pinigų. Tai nulemia šilumos poreikis ir trumpos dienos. Elektros sąskaitos dydį gali sumažinti ir tinkamai pasirinktas elektros tiekėjas. Vieno iš galimų elektros tiekėjo elektros kainas galite paanalizuoti čia.