Medicina / Sveikata

Kosmetiniai dantų priežiūros metodai

Ar Jūs kada nors svajojote apie spindinčią, baltą, holivudišką šypseną? Patikėkite, Jūs tokie ne vieni. 2010 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose atlikus tyrimą buvo nustatyta, kad turint reikiamą sumą, 10 milijonų amerikiečių tuoj jau pat keliautų į odontologo kėdę ir išsibalintų dantis. Tais pačiais metais Amerikoje dantų balinimas kapomis, lazeriu ar kitais metodais buvo pelningiausia paslauga stomatologų teikiamų paslaugų tarpe (paslaugos apyvarta sudarė 1.7 milijardus JAV dolerių). Kosmetiniams dantų dailinimams dabar galima naudoti galybę produktų. Šiame straipsnyje papasakosiu apie kosmetinius dantų priežiūros metodus ir procesus.

Kiekvieno žmogaus dantis yra sudarytas iš vidinio – dentino sluoksnio ir dantį dengiančio emalio, kuris apsaugo dantį. Valgant maistą, geriant gėrimus ar rūkant ant dantų formuojasi naujas apnašų sluoksnis. Odontologai naudodami specialius chemikalus ar įrankius šį sluoksnį gali pašalinti. Taip pat teisingai valant dantis, šį pašalintų ir abrazyvių dalelių turinčios dantų pastos. Beje, taip vadinamos balinančios dantų pastos, taip pat skirtos šio sluoksnio šalinimui.

Pagrindinė problema yra ta, kad plėvelė dantį dengia metų metus, taip svetimkūniai po truputį pradeda skverbtis į emalį. Emalio porose atsiranda nešvarumų ir taip dantis pagelsta arba atsiranda nepageidaujamos dėmės. Vis dėlto dėmės nekelia jokio pavojaus, tačiau dėl estetinių priežasčių žmonėms šios nėra patrauklios.

Paprastai tokiems metodams, kaip dantų balinimas kapomis ar lazeriu, naudojami specialūs chemikalai, kurie išskaido emalio porose susikaupusius nešvarumus. Daugumoje balinimo metodų naudojami du pagrindiniai chemikalai karbamido peroksidas ir hidroksido peroksidas (ta pati medžiaga naudojama plaukų balinimui). Taigi toliau papasakosiu apie galimus dantų balinimo metodus:

Dantų balinimas namuose

Balinant dantis namuose pacientas privalo naudoti specialiai jam pagamintas dantų kapas. Balinimo kapos yra pripildomos specialiu geliu ir dedamos ant dantų. Jas galima užsidėti naktį, miego metu, ar netgi dieną jei šios neverčia jūsų nepatogiai jaustis. Naudojantis šiuo metodu balinimo procesas dažniausiai trunka nuo vienos iki dviejų savaičių. Reikėtų pridurti, kad naudojant kapas dantys gali tapti jautresni, tačiau ilgainiui tai praeina.

Balinimas pas stomatologą

Kaip jau tikriausiai supratote, šis procesas atliekamas odontologijos klinikoje. Paprastai procedūra atliekama per vieną valandą. Dantys yra padengiami dantų balinimui skirta medžiaga, kuri aktyvuojama naudojantis helio lempos šviesa. Norint pasiekti optimalų variantą siūloma šią procedūrą atlikti 2-3 kartus. Šis metodas tinkamiausias praeityje daryto balinimo atnaujinimui.

Negyvų dantų balinimas

Endontontiškai gydytų ir negyvų dantų balinimas gerokai skiriasi nuo įprastų metodų. Negyvi dantys yra balinami iš vidaus į danties kanalą įdedant specialią medžiagą. Ši procedūra kartojama vieną kartą per du metus, nes maždaug tokiu tempu negyvi dantys keičia spalvą.

Ar dantų balinimas saugus?

Dauguma atliktų tyrimų įrodė, kad dantų balinimas yra saugus procesas. 10 procentų karbamido balinimo geliai (3,6 procento hidrogeno peroksido gelio atitikmuo) beveik nedaro jokios žalos emaliui. Didesnės koncentracijos tirpalai gali susilpninti danties apvalkalą, bet įprastai naudojant stiprius gelius yra išrašoma ir fluoro preparatai, padedantys atstatyti atsiradusią žalą. Galima paminėti ir tai, kad žmonėms, kuriems yra įstatyti dantų implantai, balinimas paveiks tik tikrus dantis.

Vis dėlto dažnai naudojant balinimui skirtus preparatus galite pradėti jausti dantų skausmą geriant šiltus ar šaltus gėrimus, taip pat pajausti dantenų skausmus. Taigi atsiradus tokioms komplikacijoms patariama nutraukti balinamųjų preparatų naudojimą. Bet kokiu atveju nėra patariama dažnai balinti dantis. Geriau išsibalinus pirmą kartą naudoti prevencines priemones prieš dantų gelsvėjimą: mesti rūkyti, gerti kavą, raudoną vyną ar kitus maisto ir ne maisto produktus, turinčius savyje dažiklių.

Stomatologija