Norime gerti sveiką ir švarų vandenį. Dažniausiai tą ir galime daryti – centralizuotai vandenį didmiesčių gyventojams teikiančios įmonės pasirūpina jo kokybe, ją stebi, jeigu tam tikrų medžiagų kiekiai viršija normas – pasirūpina vandens filtravimu. Tačiau ne viskas tuo pasibaigia. Štai pavyzdžiui vandens kietumas formaliai nėra blogas – ir tam pagrindo yra. Kietas vanduo iki tam tikrų ribų žmogaus organizmui nekenkia, tad ir vandens minkštinimu vandenį tiekiančios įmonės neskuba rūpintis. Juk tai – papildomi kaštai. Kita vertus, didelis vandens kietumas gali būti susijęs su neigiamu vandens skoniu, tiesa, gana asmeniškai. Vieniems patinka kietesnis, daugiau mineralinių medžiagų turintis vanduo, tuo tarpu kiti renkasi minkštesnį. Jei tik gali rinktis, žinoma.
Tačiau vandens vartojimas maistui – tik viena medalio pusė. Jeigu kietas vanduo mums ir neatrodo neskanus ar kažkuo blogas, tai štai vandentiekio sistemoje, arbatinuke, puoduose, o ypač elektriniame virdulyje jis palieka kalnus nuosėdų. Jei vandens kietumas aukštas – nuosėdų prisikaupia vos per kelias dienas. O tai, visų pirma, yra nepatogu, nes reikia papildomos, dažnesnės savo indų priežiūros. Antra, didelis vandens kietumas gali netgi gadinti techniką, ypač jei tuo nepasirūpinsite. Dažnai skalbimo mašinų gedimo priežastis būna būtent nuosėdų susikaupimas. Jų nevalant gero nelauk. Gausios nuosėdos ženkliai mažina ir elektrinių vandens šildytuvų, buityje vadinamu boileriais, efektyvumą – vanduo ne tik nesušyla iki reikiamos temperatūros, bet ir jo šildymui eikvojama kur kas daugiau elektros energijos. Tad technika yra kur kas jautresnė vandens kietumui nei žmogaus organizmas.
Kaip su tuo kovoti? Jeigu norite iš savo čiaupo gerti minkštesnį vandenį nei jis atiteka, pakanka jį tiesiog užvirinti. Dalis mineralinių medžiagų iškris į nuosėdas, prilips prie arbatinuko dugno ir sienelių, o jūs gersite ženkliai minkštesnį vandenį. Deja, skalbimo mašinos ar vandens šildytuvo tokiu būdų neišgelbėsite. Tam reikia pirkti ir naudoti specialius filtrus, dažnai kainuojančius tikrai nemažai, tačiau galinčius pašalinti kur kas daugiau mineralinių medžiagų nei paprastas vandens virinimas. Dažnam sužinojus tokių filtrų kaina noras juos turėti greitai dingsta. Tačiau reiktų nuspręsti patiems, kas geriau – nuolat valyti ir prižiūrėti buitinę techniką ar vieną kartą investuoti į profesionalius vandens filtrus, mažinančius vandens kietumą. Ko gero pastarasis variantas daugeliu atveju gali būti racionalesnis.