Paskolos

Šiek tiek faktų apie paskolas

Pradedant pateiksime patį svarbiausią faktą – skolinasi visi. Sakydami „visi“ galvoje turime absoliučiai visas įmanomas institucijas, nuo stambiausiųjų – tarptautinių organizacijų ir valstybių iki pačių smulkiausiųjų – šeimų ar tiesiog tokį sprendimą priėmusių asmenų. Skolintojai gali būti bankai, kreditų unijos, tarptautinės organizacijos (pavyzdžiui, Tarptautinis valiutos fondas), greitus kreditus teikiančios įmonės, dar dažnesniais atvejais -artimieji, draugai ar net priešai.

Kad ir kaip baisiai kartais skambėtų žodis „skola“, dažnai tai yra vienintelis būdas išlikti ar ekonomiškai/finansiškai iškilti aukščiau kitų, konkuruojančių organizacijų (juk geriau gyventi norime visi). Vienas labiausiai pagarsėjusių Lietuvos politikų sako „pinigai daro pinigą“. Mes pridedame, jog net nelabai nesvarbu kokie jie – išlošti, uždirbti ar gauti iš Lietuvoje žaibišku greičiu prisikūrusių greitųjų kreditų įmonių. Šiame straipsnelyje, nesigilindami į paskolų rūšis ir tipus, pateiksime Jums keletą įdomybių apie visų tipų organizacijų skolinimosi įpročius bei tų polinkį tas skolas grąžinti. Greitieji kreditai ir paskolos internetu taip pat nebus užmirštos.

Valstybių paskolos

Tikriausiai būsite nustebę sužinoję, jog šių, 2012 metų, pradžioje labiausiai prasiskolinusi pasaulio valstybė buvo ne Graikija, o Japonija. Vienos autoritetingiausių pasaulio kredito reitingų agentūros „Moody‘s“ ataskaitoje nurodoma, jog pagal Valstybės skolos/BVP santykį, Japonija (su 233.1% santykiu) gerokai lenkia antroje vietoje įsitaisiusią Graikiją, skolai gražinti turinčios sukaupti 168,2% metinio bendrojo šalies vidaus produkto. Tai reiškia, jog idant grąžintų visas susikaupusias paskolas, tokiu pačiu našumu veikianti Japonijos ekonomika, nepatirianti visiškai jokių išlaidų (kas, akivaizdu, yra absoliučiai neįmanoma), tai ką yra skolinga gražintų po daugiau nei 2 metų ir 4 mėnesių. Konkretus Japonijai suteiktų paskolų dydis – 5,869 trilijono JAV dolerių.

Įmonių paskolos

Žmonės yra linkę manyti, jog skolų neturinti bendrovė – geriausiai valdoma bendrovė. Tačiau tai ne visuomet yra tiesa. Ypač nagrinėjant didesnių nei smulkios ar vidutinės įmonių atvejus. Besidomintiems finansais žmonėms bus tikrai girdėtas įmonės įsiskolinimų/valdomo turto santykio rodiklis. Jis parodo kokia dalis įmonės savininkų (akcininkų) turto yra padengta skolintais pinigais. Pavyzdžiui, jeigu tas turtas yra 10000 litų, o skola bankui siekia 7000 litų, reitingas yra 0,7. Teigiama, jog reitingas, artimas 0,5 yra geras reitingas. Jeigu jis mažesnis – įmonė neišnaudoja savo skolinimosi potencialo (skolintais pinigais gali drąsiai finansuoti daugiau projektų), o jeigu didesnis – jos skolinimosi įpročiai yra per agresyvūs. Tokioms įmonėms normalių sąlygų ilgųjų ar greitųjų paskolų gavimo tikimybė yra ženkliai sumažėjusi.

Asmeninės paskolos

Ne visi potencialūs paskolų gavėjai žino apie jų „paskolų kraitį“ – kreditingumo istoriją. Šioje istorijoje, kaupiamoje įvairiose jungtinėse duomenų bazėse saugomi su kreditais susiję Jūsų asmeniniai duomenys – galiojančios kreditų sutartys (ar esate kam nors skolingas), grąžintų/negrąžintų kreditų atvejai (ar laiku grąžinote kreditą, o jeigu pasiėmėte paskolą, kiek laiko vėlavote ją gražinti), taip pat įkeisto turto dokumentų kopijos ir pan.
Turint prastą kredito istoriją ir ruošiantis banko prašyti, pavyzdžiui, būsto paskolos, kreditas internetu (paskolos internetu) yra labai geras būdas pagerinti savo kreditingumą. Mes esame atsakingo skolinimosi šalininkai, tačiau kai kurios greitų kreditų bendrovės paskolas suteikinėja net bedarbiams! Tačiau, žinant, kad paskolą grąžinsite laiku, greitas kreditas gali tapti ne tik kredito istorijos gerinimo įnagiu, bet ir būdų išlikti tas kelias, kartais kritines, dienas.