Pirkiniai / Paslaugos

Kvepalai senovėje (II)

Kaip jau minėjau praeitame straipsnyje parfumerijos gamyba atsirado ne prieš šimtus, o prieš tūkstančius metų. Šiame straipsnyje ir pratęsiu apžvalgą apie senovės civilizacijas, kuriose buvo gamini ir intensyviai naudoji kvepalai.

Roma

Romos kultūra kvepalų gamybos paslaptis perėmė iš senovės graikų. Kaip ir kaimynai, Romos gyventojai prausdavosi voniose, tačiau vietoj prausimosi šaltu vandeniu kaip tai darydavo graikai, romiečiai rinkdavosi iš trijų skirtingų vonių rūšių. „Calderum“ – karšto vandens vonia, „Tepidium“ – karšto oro vonios ir „Figidium“ – šalto oro ir vandens. Prieš prausimąsi šios šalies pilietis būdavo masažuojamas. Masažo metu kūnas būdavo įtrinamas įvairiais aliejais. Prieš einant maudantis nuo kūno buvo nugremžiamas purvas. Po šio proceso žmogus keliaudavo į jau minėtas vonias, kur vergai siūlydavo maistą, gėrimus ir kvepalus.

Vidurio Rytai

Vidurio rytuose, ypač Jemene ir Persijoje kvepalai vaidino didelį vaidmenį visuomeniniame gyvenime. Šis produktas buvo geidžiamas užsienio pirklių, dėl to tapo turto simboliu. Jemene buvo išgaunama labai daug miros ir smilkalų, kurie buvo naudojami stiprių aromatų gamyboje. Taip pat galima paminėti, kad Arbai iš Egiptiečių pasiskolino mirusiųjų kūnų maudymo kvepaluose paprotį.

Persija būdama didžiulė imperija pati buvo pajėgi gaminti kvepalus ir konkuruoti savo produkcija su kaimyninėmis šalimis. Regis persai mėgo lengvų kvapų aromatus. Pavyzdžiui persų poetų eilėse randami mylimojo palyginimai su jazminų, rožės kvapais. Beje rožių ir jazminų žiedų kvepalai buvo paplitę ir kitose valstybėse dėl lengvo gamybos proceso. Tūkstančiai šių augalų lapų būdavo trinami kol galiausiai amatininkai išgaudavo kelis lašelius stebuklingojo augalų aliejaus.

Senovės Kinija

Kinams kvepalai asocijavosi su sielos skaistumu ir dvasiniu nušvitimu. Kiekvienas pasiturintis kinas pagal etikos taisykles privalėjo kvepintis. Kinijoje mėgstami buvo muskato, sezamo riešutmedžio aliejai. Taip pat šią šalį pasiekdavo iš Indijos atkeliaudavę jazminų ir iš Persijos gabenami rožių kvepalai.

Kinai kvepalus gamindavo įvairiomis formomis. Parfumerija buvo ir skystos, ir miltelių, tepalų, aliejų materijų. Aromatų gavyba ir gamyba Kinijoje išliko paslaptimi tūkstančius metų iki šioje šalyje įsigalėjo atvykę vakariečiai.

Štai tokia ta senovės civilizacijose naudotų kvepalų istorija. Visgi toks kasdieniškas produktas žmonijai yra žinomas jau kelis tūkstantmečius, juk iš tikrųjų net patys kinai nežino, kada jie patys pradėjo gaminti įvairiausius kvepalus.