Laisvalaikis / Pomėgiai

Lėlės Barbės istorija

Žaislų pramonė sparčiau pradėjo vystytis tik po Antrojo Pasaulinio karo. Iki to laiko vaikai buvo tik pigi darbo jėga ir nei kalbos nebuvo apie jiems skirtą žaislų rinką. Pradėjus gerėti žmonių pragyvenimo lygiui ir atsiradus daugiau laisvo laiko užvirė tikras žaislų pasaulio bumas. Vis daugiau moterų pradėjo dirbti ne namuose ir taip atsirasdavo vis naujesni žaislai vaikams. Nors dažniausiai tuo metu pagrindinės lėlės priminė naujagimius, kuriais rūpinosi mažosios mergytės taip imituodamos tikrą mamos vaidmenį.

Suaugusiuosius primenantys žaislai vaikams suteikia daugiau galimybių fantazuoti ir taip atsirado garsiausia viso pasaulio moteris, kurios vardas – Barbara Milisent Roberts. Paklausite kas ji tokia? Ogi tai ilgomis kojomis, siauru liemeniu, iškilia krūtine lėlė Barbė. Jos portretą 1985 metais nutapė Endys Warholas, o garsiosios Niujorko Times aikštės dalis net visą savaitę vadinosi „Barbės bulvaru“. Ir kas paneigtų, kad ši moteris nedaro įtakos visam pasauliui?

Pirmoji Barbė pasaulį išvydo 1959 metais, kai pasirodė tarptautinėje žaislų mugėje. Taigi tų metų kovo 9-oji diena yra laikoma Barbės gimtadienio data. Jos ūgis tuo metu siekė 30 centimetrų. Solidi Barbės gyvenimo istorija pasakoja apie tai, kad ji yra kilusi iš mažo miestelio ir Niujorke studijavo Manhatano aukštojoje mokykloje. Dar derėtų nepamiršti ir Barbės ilgamečio vaikino Keno Karsono bei mylimų augintinių pulko, kuriame ir katės, ir šunys, ir net liūtų jauniklis. Barbė dirbo stiuardese, tačiau ir pati moka pilotuoti orlaivius, vaidina animaciniuose filmuose ir visai neseniai debiutavo kine. Savo debiutą pasaulinėje žaislų rinkoje pradėjusi kaip modelis, Barbė darbavosi ir paleontologijos mokslo srityje, ir ėjo pėstininkų seržantės pareigas. Dabartinė lėlė Barbė papuošta ryškiu makiažu, demonstruojamos liekno ir grakštaus jos kūno formos, o koketiškas žvilgsnis bei ilgi, išpuoselėti plaukai žavi daugelio pasaulio mergaičių širdis. Barbės drabužių spintoje išskirtinė gausa darbužių bei aksesuarų. Šie žaislai vaikams buvo aprengti net Armani, Givenchy bei Versace prekės ženklų drabužiais. Barbė taip pat įkūnija italės, paryžietės, britės ir net japonės moters vaidmenį.

Tačiau pirmasis šios lėlės prototipas atsirado visai ne Amerikoje, o Vokietijoje. 6-ajame dešimtmetyje komikso motyvais sukurta dailios figūros Lilli vaizdavo rimtą, savarankišką moterį ir buvo populiari suaugusiųjų tarpe. Šia lėle susidomėjo Vokietijoje viešėjusi verslininkė iš Amerikos Rutha Handler ir nuo tada prasidėjo didinga Barbės imperija. Šio žaislo pardavimo strategija siejosi su televizijos reklama, o šiuo metu kas sekundę pasaulyje nuperkami net trys tokio tipo žaislai vaikams. Pirmosios parduotos Barbės kaina tesiekė vos 3 USD, o šiandien žmonės už ją negaili sumokėti net kelių tūkstančių. Žaislai internetu perkami ir parduodami visame pasaulyje, o tai dar labiau paskatino lėlės Barbės gamybą.

Neišvengta ir intrigų. Saudo Arabijoje šie žaislai vaikams yra draudžiami ir negalima jais prekiauti, nes pagal įsitikinimus šios lėlės propaguoja ydas bei simbolizuoja Vakarų pasaulio kultūros nuosmukį. O pačios Vakarų šalys mano, kad Barbės figūra yra per liesa ir taip skatinamas mažų mergaičių noras būti kuo lieknesnėms. Tačiau rimtų konkurentų šios lėlės sulaukė tik prieš dešimtmetį, kai pasaulio žaislų rinką užplūdo Bratz lėlės. Po šio debiuto Barbės populiarumas sumažėjo ir Lietuvoje.

Pirmą kartą Lietuvos žaislų lentynose Barbė atsirado tik pirmaisiais Nepriklausomybės metais. Iki tol tokie žaislai vaikams buvo siunčiami iš už Atlanto gyvenančių giminaičių. Ši stilinga lėlė visuomet atspindi vyraujančias ne tik aprangos madas, bet ir šukuosenas.

žaislai vaikams