Laisvalaikis / Pomėgiai

Lietuvoje orai lietuviški

orai
orai

Kaip dažnai pagalvojate, kokie bus orai lietuvoje siandien, ar lis, ar snigs, ar ruoštis po darbo pasivaikščioti, ar geriau skubėti namo? Lietuva, nedidelė, tačiau, tam tikra prasme, apdovanota orais. Galime pykti, kad čia daug lietaus, mažai saulės, tačiau ką tuomet kalbėti apie lietingąjį Londoną? Lyginant su juo, Lietuva tikrai ne ta „šalis, kur lietūs lyja“. Orai Lietuvoje išties išskirtiniai vien jau tuo, kad gyvename šalyje, kurioje yra visi keturi metų laikai. Matome sprogstantį pavasarį, kartais džiaugiamės netgi labai karštomis vasaromis. Ruduo lepina ne tik spalvotais lapais, bet dažnai net ir šiluma iki pat spalio vidurio. Ir galiausiai, mūsų vaikai mato sniegą, apie ką kiti gali tik pasvajoti, žiūrėdami kalėdinius filmus. Labiausiai klimatą Lietuvoje lemia teritorijos geografinė padėtis ir tai, kad Lietuva išsidėsčiusi vidutinio klimato juostos šiaurinėje dalyje.

Taip, kartais orai išties neprognozuojami, tačiau sinoptikai kiek įmanydami stengiasi pateikti kuo tikslesnes orų prognozes. Šiandien jau galima numatyti kokie orai lietuvoje kita savaite žadami ir ar jie nesutrukdys iškylai gamtoje. Sinoptikų užduotis, pasitelkiant visas įmanomas priemones, kuo tiksliau numatyti būsimus orus. Dažniausiai tai jiems puikiai sekasi, tačiau pasitaiko, kad numatomi orai lietuvoje kitai savaitei pasikeičia jau kitą dieną. Tiesa, kokie bus rytojaus orai lietuvoje, prognozės dažniausiai parodo netgi labai tiksliai ir veltui rankinėje nešiotis skėtį tenka retai. Yra tokių orų fanatikų, kurie seka visus pasikeitimus kelis kartus per dieną ir internetas tam puikiausiai tinka.

Vienas dažniausiai lankomų interneto puslapių gismeteo pateikia naujausias žinias apie tai, kokie orai numatomi ryt, poryt ir kokia situacija yra šiuo metu. Ši interneto svetainė veikia jau daugiau nei 10 metų ir yra viena iš tiksliausių ir patogiausių naudotis. Apie tai, kokie orai Lietuvoje dabar, galite žinoti kiekvieną akimirką, parsisiuntę programėlę į savo išmanųjį telefoną.

Apie tai, kad orai Lietuvoje, ir ne tik, žmonėms rūpi, rodo vien šios svetainės lankomumas. Skaičius nuo 270 tūkstančių lankytojų per dieną išaugo iki 6,5 mln. Šioje svetainėje informacija apie tai, kokie yra orai visame pasaulyje, pateikiama iš beveik 12 tūkstančių miestų maždaug kas 3 valandas, o kartais net ir kas valandą. Yra ir tokia galimybė, kad matyti kokie orai šiuo metu Lietuvoje, galima savo telefono arba kompiuterio darbalaukyje nuolat, parsisiuntus tam tikrą aplikaciją.

 Viena šalis – skirtingi orai

Nieko nuostabaus, kad net ir mažoje šalyje, skirtinguose regionuose orai gali būti labai skirtingi. Be abejo, temperatūrų skirtumai juntami ir skirtinguose regionuose: šiaurė tikrai skiriasi nuo pietų. Lietuvoje orus labiausiai lemia pajūris, kuris išsiskiria savitu klimatu. Nenuostabu, kodėl ten gali šviesti saulė, o Kauno rajone – lyti. Ir atvirkščiai. Orai Lietuvoje nėra tokie permainingi kaip kitur. Tiesa, paskutiniais metais netrūko akibrokštų vasaromis, kuomet iš saulėto dangaus imdavo pliaupti lietus.

Kam įdomu, yra galimybė palyginti praėjusių mėnesių ar net metų orus. Tam reikalingas orai lietuvoje archyvas, kuris daugelyje interneto svetainių yra prieinamas visiems. Pavyzdžiui, 2010 metais sausio 27 dieną buvo -25 laipsniai šalčio. Įdomu, ar taip pat šals ir šiemet. Tokie orų archyvai reikalingi ne tik smalsumui, bet ir oro prognozėms, bendrai orų tendencijai nustatyti.

Tenka išgirsti, kad orai Lietuvoje tikrai lietuviški. Niūrūs ir be saulės, kaip ir žmonės. Kartais tai tiesa, tačiau nors orai gali turėti įtakos žmonėms, žmonės orams – menkai (jei nekalbėsime apie visuotinį klimato atšilimą). Tai gal visgi gyventi liūdnai nereikėtų vien dėl to, kad mažai saulės?