Medicina / Sveikata

Medžiai aplink mus

ŠeivamedisAr gerai pažįstame aplink mus esančius medžius? Ar skiriame klevą nuo drebulės? O šeivamedį nuo šaltekšnio? Šiais laikais tikrai ne daug jaunimo sugeba atskirti vienus ar kitus medžius. Ką jau kalbėti, kad net nežino kaip varna atrodo ir dažnai ją maišo su kuosa ar kovu. Na bet mes apie medžius. Ko gero, dažnas atpažįsta beržą. Na gal ne tuomet, kai jis būna jaunas, raudonas žieve. Ir aišku ne tuomet, kai yra sumaišomas su taip pat balsvos spalvos drebule. Iš tiesų, medžių pažinojimas daug naudos neatneš, jei tų žinių nepritaikysime praktiškai. O kas yra praktinis žinių apie medžius pritaikymas, jūs paklausite.

                  Su medžiais ir mediena visų pirma susiduria tie žmonės, kurie tiesiogiai dirba su medžiu. Pavyzdžiui, miškininkai. Šie šimtu procentu turi žinoti, kokį medį kerta, ar jis yra paklausus, ar brangus, ar jį galima kirsti. Taip pat žinoti, kokią medieną naudoja turėtų ir tie, kurie šildo namus malkomis ir kūrena pečių. Juk neužsisakysite sunkvežimio šeivamedžio ir norėsite žinoti, kuo skiriasi pušinės ir beržinės malkos. Svarbu žinoti ir kokią medieną naudojame statydami rąstinius namus ar rinkdamiesi lentas apdailai ar kitai paskirčiai. Be abejo, svarbu žinoti, ant kokio medžio auga tam tikros uogos ir ar jos yra valgomos. Kai šeivamedis suteiks jums stiprybės, tai ožekšnio uogos jus gali ir nunuodyti, tad būkite atsargūs ir įsitikinkite nuo kokio medžio valgote uogas.

                  Svarbu pasirinkti tinkamą medieną ir tiems, kas dirba su medžiu. Vienų medžių mediena yra atspari puvimui vandenyje, kitų gi iškart brinksta. Taip pat mediena skiriasi ir savo tankiu bei kietumu. Norėdami pagaminti kietą, ilgaamžį ir tvirtą daiktą, rinksimės kietų medžių medieną, tokių kaip guoba, skroblas ar uosis. Jei mediena bus laikoma vandenyje, tuomet rinksimės ąžuolą ar maumedį, nes jie yra atsparūs puvimui. Norėdami tiesiog užsiimti laisvalaikio drožinėjimais, imsime minkštą medieną – liepos ar drebulės. Nors ji neturi gražios tekstūros ir spalvos, tačiau lengvai pasiduos drožinėjimui peiliukui ir kitokiam medienos apdirbimo būdui. Pažinodami medžius ir žinodami medienos savybes, galime tai plačiai pritaikyti ir panaudoti. Juk visi žinome: ką išmoksi – ant pečių nenešiosi.