Žmonės, kurie miega ilgiau, yra lieknesni
Naujausiuose užsienio medicinos žurnalų numeriuose knibždėte knibžda straipsnių apie tai, kad miego trūkumas skatina nutukimą arba, kitaip sakant, žmonės, kurie gerai išsimiega yra lieknesni.
Rezultatai – patvirtinti
Daugelio medicininių tyrimų duomenys tai patvirtinta. Naujausias tyrimas šia tema buvo atliekamas Šiaurės Amerikos kaimo vietovėse. Tyrėjų rezultatai buvo tokie patys, kaip ir tų tyrėjų, kurie tyrimus atliko miestuose. Visais atvejais buvo patvirtinta, jog miego trūkumas daro įtaką sparčiai augančiam Amerikos gyventojų nutukimui.
Kuo mažiau miegama, tuo didesnis alkis jaučiamas…
Tyrėjai aiškina, kad miego trūkumas neleidžia organizmui pakankamai pagaminti hormonų, kurie yra tiesiogiai atsakingi už kūno svorį. Miego trūkumas sukelia leptino lygio sumažėjimą. Šis hormonas reguliuoja sotumo jausmo pojūtį. Tuo pat metu dėl miego stokos didėja grelino, reguliuojančio alkio jausmą, lygis.
Kodėl tirta kaimuose?
Tyrėjai nusprendė tirti kaimiškų vietovių gyventojus, nes nutukimo lygis kaimiškose vietovėse yra aukštesnis, be to, gyvenimo būdas, maitinimosi ir miego įpročiai, fizinis aktyvumas bei darbo laikas yra kitokie nei miesto gyventojų.
Taigi, kaimiškose vietovėse mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu buvo ieškoma ryšio tarp miego trukmės ir kūno masės indekso. Buvo nustatytas tiesioginis ryšys tarp aukšto kūno masės indekso (KMI) ir miego trūkumo Vidutinis žmonių, kurie miegojo šešias ar mažiau valandų per parą, KMI buvo 30.24.
Žmonių, kurie miegojo daugiau nei devynias valandas per parą, KMI siekė 28.25. Remdamiesi šiais duomenimis mokslininkai padarė išvadą, kad nedideli miego įpročių pakeitimai gali būti svarbūs reguliuojant kūno svorį.
…ir tuo daugiau sveriame
Daugelis anksčiau atliktų tyrimų taip pat atskleidė, jog mažiau nei aštuonias valandas per parą miegantys žmonės yra labiau linkę priaugti svorio nei tie, kurie miega ilgiau.
Viename iš naujausių tyrimų Kanados mokslininkai nusprendė dešimtmetį stebėti daugiau nei 100 žmonių miego įpročius, jų svorį ir leptino lygį. Buvo nustatyta, kad moterys, kurios miegojo šešias ar septynias valandas per parą, vidutiniškai svėrė šešiais kilogramais daugiau nei moterys, per parą miegojusios aštuonias valandas. Mažiau miegantys vyrai svėrė septyniais kilogramais daugiau.
Daugiau streso hormono
Dar vienas neigiamas miego trūkumo sukeliamas poveikis yra hormono kortizolio lygio didėjimas organizme. Kortizolis stiprina alkio jausmą. Chroniškas miego trūkumas taip pat neigiamai veikia medžiagų apykaitą ir bendrą sveikatos būklę.
Išvados
Dėl miego trūkumo:
sutrinka organizmo gebėjimas skaidyti angliavandenius, kraujyje pakyla gliukozės lygis, tai automatiškai pakelia insulino lygį, todėl skatinamas greitesnis riebalų kaupimasis;
mažėja leptino kiekis, o tai sukelia poreikį angliavandeniams;
mažėja baltyminių medžiagų, kurios padeda reguliuoti santykį tarp raumenų ir riebalų;
gali sumažėti insulino lygis organizme, todėl didėja rizika susirgti diabetu;
gali pakilti kraujo spaudimas.
Norint užtikrinti gerą miegą taip pat patartini kokybiški čiužiniai, taigi rūpinkitės savimi ir savo figūra.