Įvairenybės,  Verslas / Ekonomika

Milanas: mados miestas ar rinkų diferencijavimo Meka?

Kas čia per tema straipsniui? Kaip Milanas gali nebūti madų sostine? Na šįsyk truputį pagudravau norėdamas Jus suintriguoti. Fakto, kad šis Italijos miestas yra, ir tikriausiai dar ilgai išliks garsių dizainerių namais nepaneigsi. Būtent šių mados guru kompanijos ir jų verslo strategija mane sudomino šį sykį.

Versace kvepalai, Armani viešbučiai, Cavalli vodka ir dar daug panašių produktų visiškai skirtingos rinkos, skirtingi produktai pasislėpę po madų namų ženklais. Štai jums ir verslo diversifikacijos strategija. Išties pasidaro įdomu, ko reikia, kad turimas verslas galėtų taip „padrikai“ plėstis. Žvilgterkim ką apie šį procesą sako teorija.

Diversifikacija, o gal lietuviškiau reikėtų sakyti diferenciacija – tai procesas, kurio metu įmonė siekia padidinti savo pelningumą pasinaudojant didesniais pardavimų mastais, kurie pasiekiami įeinant į naujas rinkas su naujais produktais. Vieningai yra sutariama, kad prabangos prekių ženklams diferenciacijos strategija yra gana naudinga. Vis dėlto yra vienas nenuginčijamas reikalavimas sėkmingam šios strategijos taikymui, tai teisingas ženklo ir produkto pozicionavimas.

Plečiant verslo ženklo asortimentą svarbu žinoti kokias asociacijas jis sukuria vartotojui. Įsivaizduokite jei dabar Amani pradėtų veiklą greito maisto restoranų rinkoje pozicionuodami save kaip pigiausius. Visų pirma vartotojas greičiausiai nesuprastų, kas jam yra siūloma, antra tokia strategija gali pakenkti kitiems šiuo ženklu pažymėtiems verslams. Taip pat gan svarbu yra tai, kad prabangos ženklai turi savo lojalių klientų ratą. Kurie ne tik dėvi Versace drabužius, bet ir kvėpinasi Versace kvepalais, apsistoja šio ženklo viešbučiuose, sėdi ant Versace baldų. Taip prekių ženklai tampa gyvenimo būdu.

Visgi nėra namų be dūmų. Stipriai diferencijuojant verslą nekeičiant prekės ženklo kyla rizika, jog nepasisekęs vienas verslas gali pakenkti kitiems, kaip minėtame Armani pavyzdyje. Kita grėsmė platus prekių ar paslaugų spektras reikalauja didelio žinių bagažo. Atskiro paminėjimo verta ir ekonominės krizės grėsmė. 2010 Donnatela Versace yra pasakiusi, kad mados namams Italijoj vertėtų vengti dar didesnės prekių ženklų plėtros. Būtent krizės metu stipriai nukentėjo prabangių paslaugų ir prekių sektorius, dėl lėšų stygiaus didelė žmonių masė pradėjo vertinti ekonominės klasės produktus.

Vis dėlto net ir įžvelgiant tam tikras mados namų nesėkmes ar gręsiančius pavojus, Milano miestas man asocijuojasi ne su mada, o su geneliais prabangos ženklų valdytojais.
versace kvepalai