Verslas / Ekonomika

Mokesčiai ir pašalpos UK

Bėgam, keliamės lietuviai į Jungtinę Karalystę, bet ne visi žinome šioje šalyje galiojančius įstatymus ir esamas galimybes susijusias su asmeniniais finansais. Šiame straipsnyje pasidalinsiu savo turimomis žiniomis kaip vyksta mokesčių susigrąžinimas UK, kas gali padėti šiuo klausimu. Taip pat pateiksiu vieną mano akimis keistoką išmoką, kurią suteikia aprašomos šalies valdžia.

Mokesčių sistema Anglijoje sukurta taip, kad būtų lengva vystyti smulkų verslą, tai yra dirbti sau. Įmonės mokesčius moka (Corporation Tax) pasibaigus įmonės veiklos metams. Atsiskaitomasis laikotarpis už veiklos metus pradedamas skaičiuoti nuo įmonės registracijos datos.

Fiziniai asmenys mokesčius šioje šalyje turi mokėti pasibaigus finansiniams metams, jeigu jie yra laisvai samdomi (self-employed) ir arba visų metų metu, jeigu jie yra įdarbinti darbuotojai. Pastariesiems mokesčiai nuskaičiuojami nuo atlyginimo. Self-employed atveju taipogi yra tam tikrų išimčių. 2011/2012 finansiniai metai prasidėjo 2011 m. balandžio 6 d. ir baigsis 2012 m. balandžio 5 d. Fizinių asmenų mokesčių susigrąžinimas UK, taip pat vyksta pasibaigus mokestiniams metams. Dirbant per kelis darbus arba neišdirbus visų finansinių metų, UK valdžia gali surinkti didesnę mokesčių sumą iš asmens, nei priklauso iš tikro. Dėl šios situacijos, tokius mokesčius galima suigrąžinti iš Anglijos mokesčių inspekcijos. Beje gana įdomus pavadinimas HRMC – „Her Majesty Revenue and Customs“ (Jos Didenybės pajamos ir muitai). Susigrąžinimo veiksmus galima atlikti ir pačiam, ir pasitelkus tuo užsiimančius konsultantus / buhalterius.

Pasitelkus konsultantus šie užpildys reikiamas ataskaitas, deklaruos jūsų pajamas – išlaidas finansinių metų pabaigoje. Taip pat jie gali padėti jums gauti įvairias Anglijos vyriausybės teikiamas pašalpas bei susigrąžinti permokėtus mokesčius. Lietuvoje šiais klausimais dažniausiai rūpinasi advokatai, o štai Jungtinėje Karalystėje, šiuos veiksmus dažnai atlieka finansų konsultantai ar buhalterines paslaugas teikiančios įmonės. Svarbu žinoti, kad Anglijoje galite nemažai įvairių pašalpų, pvz. gauti motinystės pašalpas, mažai uždirbančio pašalpą, neįgalumo pašalpas, vaiko pašalpas ir netgi kompensaciją už patirtą kriminalinį nusikaltimą.

Kompensacijos už patirtą kriminalinį nusikaltimą dažniausiai yra mokamos asmenims, kurie patyrė fizinius arba psichinius sužalojimus užpuolimo, vagystės ar kito panašaus pobūdžio įvykio metu. Toks įvykis privalo būti užregistruotas policijoje. Taip pat svarbu, kad auka būtų apžiūrėta daktaro, kurioje nors Anglijos ligoninių, šis paprastai pateikia savo išvadas, kurių dėka įvertinama patirta žala. Gana kurioziškas mokestis, galima paminėti, kad tarkime už sulaužytą rodomąjį pirštą numatyta 1500 svarų išmoka. Šias išmokas skiria CICA organizacija. Svarbu paminėti, kad šie pinigai dažnai atkeliauja tik po metų, o kartais ir visai neatkeliauja grindžiant tuo jog nepakanka įrodymų dėl patirto smurto. Kadangi sumos yra numatytos gana nemažos vertinimo laikotarpis trunka ilgai, taip siekiama apsisaugoti nuo sukčiavimo atvejų.

Grįžkime prie mokesčių. Už legaliai dirbančius samdytus darbuotojus mokesčius sumoka darbdavys. Kas mėnesį ar savaitę (kiekvieno mokėjimo metu) darbuotojas gauna Anglijos mokesčių inspekcijos nustatytos formos algalapį. Taip pat atėjus finansinių metų pabaigai darbdavys privalo išduoti P60 formą, kurioje nurodoma visa suma, kurią uždirbo darbuotojas, taip pat pateikiama informacija, apie nuskaičiuotus mokesčius. Darbuotojui išėjus iš darbovietės neišdirbus visų metų, darbdavys privalo išduoti P45 formą, kurioje pateikiami visi žmogaus uždirbti pinigai bei darbdavio sumokėti mokesčiai, HRMC įstaigai per išdirbtą laiką. Šiuos dokumentus privalu išsaugoti, nes tik juos pateikus finansinių metų gale galima susigrąžinti permokėtus mokesčius. Svarbu žinoti ir tai, kad mokesčių susigrąžinimas UK galimas praėjus net 5-6 metams, taip pat atliekant šį veiksmą nesvarbu kur šiuo metu gyvenate.

Taigi negalima teigti, kad Jungtinėje Karalystėje esanti mokesčių sistema yra geresnė nei Lietuvoje. Finansinių metų gale gali iškilti nemažai problemų norint susigrąžinti permokėtus mokečius, visgi šiuos veiksmus už tam tikrą sumą gali padėti atlikti jūsų buhalteris. Kaip bebūtų, UK mus lenkia sumomis skiriamomis įvairioms pašalpoms bei kompensacijoms. Juk mūsų šalyje tikrai nesulauktume išmokos už patirtą psichologinį smurtą. Ar ne?

mokesčių susigrąžinimas UK

Norėdami gauti daugiau informacijos kreipkitės

mokesčių susigrąžinimas

10 Forest House Business Centre

8 Gainsborough Road

Leytonstone

London

E11 1HT

info@aldusltd.co.uk

+44 (0) 208 558 6148

+44 (0) 208 539 9855

+44 (0) 776 971 8413