Kultūra/Menas

Namų interjero puošmena – bonsai

BonsaiBonsas, arba bonsai – tai iš tolimosios Japonijos kilęs menas genėti įvairius augalus taip, kad jie pavirstų miniatiūriniais medžiais, keliančiais žavesį daugeliui. Na ir kaip kitaip – puikiai išpuoselėtame japniškame sode, kur gausu įvairių rūšių ir formų bonsų, gali pasijusti milžinu pasakų karalystėje. Ir dėl dydžio, ir dėl nuostabaus vaizdo. Skinasi ši mada kelią ir į Lietuvos namus. Nors, dera pasakyti, gana sunkiai. Tam, kad turėtum nuostabiai atrodantį bonsą, reikia nemažai padirbėti, daug žinoti ir realiai praktikuoti šią veiklą. Toks augalas – ir jautrus, ir nesužiūrėtas gali greitai peraugti, ir tiesiog nudžiūti. O tuomet tikrai gaila – ir kainuoja bonsai daug, ir jų išugdymas į namus puošiantį grožį trunka labai netrumpai.

Lietuvoje, kaip turbūt ir visame pasaulyje, šiam stiliui puoselėti dažniausiai naudojamos įvairios fikusų rūšys. Jie įprasti, su jais daug kas aišku, apie juos daugiausiai prirašyta, tad tai tikrai patogus augalas kruopščiam formavimui. Nors suformuoti medelį nykštuką galima iš daug įvairių augalų, pavyzdžiui – net iš lietuviškos pušies ar eglės. Tai atrodo gana neįprasta ir sunkiai įtikinama, tačiau taip tikrai yra. Juk ir pelkėse augančios pušelės, siekiančios vos pusmetrį ar metrą, neretai būna sulaukusios šimto ir daugiau metų, o retas tą žino. Ir tokie eglių ar pušų bonsai atrodo dar įspūdingiau. Jau vien dėl to, kad tai tarsi sava, lietuviška.

Namų interjeras – plati, individuali ir nuolat kintanti sritis. Tačiau daugeliu atveju ir čia neišvengiamai tenka pasitelkti įvairius augalus. Namuose ant palangės ar kitose vietose auginami bonsai neišvengiamai pakelia interjerą į aukštesnį lygį. Pripažinkime, juk tai ne atsibodę kaktusai ar kokios pelargonijos. Dar geriau atrodo taip vadinami japoniškieji sodai – po atviru dangum ar stikliniame pastate įrengti nemaži plotai, kuriuose be bonsų dar galima pamatyti ir įvairių natūralaus akmens instaliacijų, akmeninių čiurlenančių upelių bei kitų nuostabių vaizdų. Užauginti ir sutvarkyti tokį sodą – ne vienerius metus trunkantis darbas, tad Lietuvoje tokių vaizdų vis dar reta. O juk tai galėtų būti puiki vieta įvairioms ekskursijoms, kurių neabejotinai norėtų įvairiai žmonės.