Mokslas / Išsilavinimas,  Visuomenė

Nemokami pratybų atsakymai

„Nebuvo nakties kai nesapnuočiau neišspręstų pratybų sąsiuvinio košmaro”, teigia dešimtus metus mokslus kremtantis Simas. Ne visiems pratybų sąsiuviniai asocijuojasi su kančiomis ir košmarais. Pratybų sąsiuviniai tai mokymo priemonė, padedanti ugdyti ir skatinti savarankišką, kūrybišką, kryptingą mokinių mokymąsi. Tuo pačiu pratybos sudėtingą ir dažnai monotonišką mokymo procesą padaro paprastesnį, patrauklesnį, daugeliu atvejų spartesnį ir produktyvesnį.

Pratybų atsakymai ir jų kūrimas daugelį mokinių priverčia neblogai pagalvoti, pasitelkti fantaziją, papildomą mokomąją medžiagą, draugus ar tėvus. O pastaruoju metu šį pagalbininkų sąrašą papildė ir portalai talpinantys kiek neįprastą informaciją – pratybų atsakymus. Nemokami pratybų atsakymai atgaiva mokiniams ieškantiems kaip nusirašyti, bet ir ne tik jiems. Dažnai atsakymais naudojasi tėveliai tikrinantys vaikų namų darbus, vaikai papildomai besimokantys iš kitokių pratybų nei naudojamos mokykloje.

Pastarasis variantas nėra nuostabu. Pratybų sąsiuviniai Lietuvoje pasirodė prieš maždaug 20 metų. Kaip mokomoji priemonė ir priedas prie vadovėlių, pratybų sąsiuviniai žinomi visiems mokiniams, jų tėvams ir mokytojams.Pratybų sąsiuviniai skirtingose mokyklose pasirenkami skirtingi ir oficialiai net nėra privalomoji mokymo priemonė, bet kaip taisyklė maištas nepirkti pratybų “neišdega” – nė vienas mokinys be jų nebaigia mokyklos. O norintys mokytis papildomai gali tiesiog mokytis iš kitų pratybų nei mokomasi jų mokykloje.

Portalai siūlantys pratybų atsakymus yra idealus variantas, nes tai itin patogu ir paprasta tiek tėvams mokantiems savo vaikus papildomai, tiek patiems vaikams geidžiantiems papildomų žinių. Daugelyje portalų siūlomi nemokami pratybų atsakymai – ar tokie portalai skatina nusirašinėti? Ar nusirašinėjimo mastas skatina kurtis tokius portalus? Jei yra paklausa, atsiranda ir pasiūla – toks laisvos rinkos dėsnis. Nuo nusirašinėjimo neapsisaugosi. Jei vaikas linkęs patinginiauti, jis nusirašys vienai ar kitaip – ar nuo draugo ar nuo internete skelbiamų pratybų atsakymų. Čia padės tik tinkamas auklėjimas apie sąžiningumą bei mokslo reikšmę.