Darbas,  Įvairenybės

Nendriniai stogai

  • NENDRINIAI STOGAI. NAUDINGA ŽINOTI.
  • Nendriniai stogai atsirado jau neatmenamais laikais, o pati nendrė yra bene seniausiai vis dar naudojama stogų danga. Senais laikais nendriniais stogais buvo dengiami ūkiniai pastatai, klėtys. Dabartiniu metu vis dažniau galime išvysti nendrinius stogus ant poilsio namų, vilų, kur gali konkuruoti net su prabangiausia stogo danga. Nendrinis stogas suteikia pastatui grožio ir atrodo natūraliai, jis gali harmoningai derėti su kraštovaizdžiu, bet taip pat galima pritaikyti ir madingai miesto aplinkai. Nendrinis stogas susijęs su nostalgija, išskirtinumu ir ekologija.
  • Nendrinio stogo storis galimas nuo 25 iki 35 cm. Dažniausiai formuojamas 30 cm nendrių dangos storis, nes tai yra optimaliausias nendrių dangos storis, kuris užtikrina visas reikalingas stogo savybes ir neleidžia lietui ar kitiems krituliams patekti į pastato vidų, puikiai atlaiko vėjo apkrovas. Jei nendrinis stogas kokybiškai uždengtas, vanduo į nendres prasiskverbia apie 5 cm. Nendrinis stogas turi puikias garso slopinimo savybes – net ir didžiausia liūtis pastato viduje bus negirdima. Nendrinis stogas neleidžia saulei įkaitinti pastato vasarą, o žiemą sulaiko šilumą pastato viduje. 30 cm nendrių danga atitinka 10 cm šiuolaikinės apšiltinimo medžiagos. Tačiau gyvenamiesiems namams papildomas stogo apšiltinimas būtinas, nes, norint užtikrinti gerus pastato šilumos rodiklius, vien nendrių dangos neužtenka. Nendrių stogas gali pasirodyti lengvas, tačiau taip tikrai nėra – 1m² sveria apie 45 kg. Todėl jis puikiai tinka rąstiniams namams, kuriems reikia sunkesnės „kepurės“.
  • Stogo konstrukcija nendriniam stogui: pagrindinis reikalavimas – stogo konstrukcijos nuolydis turėtų būti ne mažiau 35º. Galimas mažesnis stogo konstrukcijos nuolydis, jei stogo šlaito ilgis yra iki 3 metrų. Rekomenduočiau stogo nuolydį daryti kiek įmanoma statesnį, nes tai tiesiogiai lemia nendrinio stogo ilgaamžiškumą. Galimi du stogo konstrukcijos variantai: atvira stogo konstrukcija, kai nendrė tvirtinama prie grebėstų ir uždara stogo konstrukcija, kai nendrė tvirtinama prie klijuotos medžio drožlių plokštės. Dažniausiai žmonės renkasi uždarą konstrukciją, nes stogas vėliau šiltinamas iš vidaus. Žinoma, yra ir kitų techninių reikalavimų stogo konstrukcijai, pavyzdžiui tokių kaip, kokį atstumą išlaikyti tarp stoglangių, kiek stoglangį pakelti nuo stogo konstrukcijos ir panašiai. Jei daroma atvira stogo konstrukcija, tai būtina pasikonsultuoti su specialistu dėl grebėstų žingsnio, nes kiekvienas stogas turi savų ypatumų, priklausomai nuo jame esamų elementų. Tad prieš pradedant darbus, konsultuokitės su specialistais.
  • Stogo kraigas: Galimi trys stogo kraigo variantai:
  • 1. Viržių kraigas.
  • 2. Medinis kraigas.
  • 3. Čerpių kraigas.
  • Visi variantai atrodo gražiai ir dera prie nendrinio stogo, jei tai padaryta kokybiškai ir profesionaliai. Visi jie turi savų privalumų ir trūkumų.
  • Viržių kraigas palyginti pigus prieš čerpių kraigą, bet ženkliai skiriasi jų tarnavimo laikas. Tai yra, todėl, kad viržiai yra augalinės kilmės ir nuolat veikiant krituliams, jie pradeda pūti, todėl per nendrinio stogo gyvenimą viržių kraigą teks keisti.
  • Medinio kraigo kaina labai nesiskiria nuo viržių kraigo kainos, bet jis tarnauja ilgiau nei viržių kraigas. Bėgant metams medinis kraigas praras savo pradinį vaizdą, bet savo funkcijas atliks patikimai, jei buvo padarytas kokybiškai.
  • Čerpių kraigas brangiausias, bet jis ir tarnaus tiek, kiek ir nendrių stogas, jei pagamintas kokybiškai. Didelę čerpių kraigo kainą lemia tai, kad jam naudojamos čerpės nėra įprastos stogo dangoms naudojamos čerpės. Šios čerpės yra sukurtos specialiai nendriniams stogams, jas gamina tik dvi kompanijos Europoje, todėl jos nėra pigios, nes šias čerpes reikia importuoti ir tai padidina čerpinio kraigo kainą. Galimos kelios čerpių spalvos: kaštoninės (molio spalvos), pilkos ir juodos glazūruotos. Galimos ir kitų spalvų čerpės, tačiau kitų spalvų čerpėms reikia specialaus užsakymo, tai vėl padidina jų kainą. Čerpinis kraigas suteikia papildomo solidumo nendriniam stogui ir tarnauja tiek, kiek ir nendrių stogas.
  • Nendrinio stogo apsauga nuo ugnies: Bene daugiausiai nerimo keliantis klausimas – ar nendrinis stogas degus, ar nendrė impregnuota? Žinoma, nepaneigsi, kad nendrė degi, bet, jei nendrių stogas uždengtas kokybiškai, laikantis visų technologinių ir priešgaisrinės saugos reikalavimų, tai ypač sumažina tikimybę, jog nendrinis stogas užsidegs. Pavyzdžiui, padegtas vienas knygos lapas užsiliepsnos labai greitai, o pabandžius uždegti užverstos knygos lapus tai padaryti nebus taip lengva. Tai galioja ir nendriniam stogui, jei jis uždengtas kokybiškai – jis yra tvirtas ir kietas, o tai neleidžia greitai įsiplieksti liepsnai.
  • Galimos keturios apsaugos sistemos nuo ugnies nendriniam stogui:
  • 1. Nendrinio stogo impregnavimas nuo užsidegimo.
  • 2. Speciali nedegi izoliacinė medžiaga.
  • 3. Stogo gesinimo sistemos įrengimas stoge.
  • 4. Ugnies aptikimo sistema.
  • Nendrinio stogo impregnavimas nuo gaisro: atliekamas pilnai užbaigus nendrinio stogo dengimo darbus. Patarčiau naudoti impregnantus specialiai sukurtus nendriniams stogams, kurie užtikrina apsaugą nendriniam stogui nuo gaisro atsiradimo iš išorės. Rekomenduojama impregnavimus atlikti periodiškai ir ne rečiau, kaip kas penkis metus.
  • Speciali nedegi izoliacinė medžiaga: ši medžiaga tiesiama visu stogo plotu prieš pradedant nendrės dengimo darbus. Ši medžiaga apsaugo ugnies plitimą. Pavyzdžiui, įsiplieskus gaisrui pastato viduje, ši plėvelė neleis ugniai plisti į nendrinį stogą. Ir atvirkščiai, įsiplieskus ugniai nendriniame stoge, ši plėvelė neleis liepsnoms plisti į pastato vidų.
  • Stogo gesinimo sistemos įrengimas nendriniame stoge: ši sistema išvedžiojama stogo kraige, įrengiant gesinimo purkštuvus, kurie, esant būtinybei, purškia vandenį ant nendrinio stogo. Sistema, įsiplieskus gaisrui, pradeda gesinimo darbus ir neleidžia liepsnoms lengvai plisti, iki atvyks ugniagesiai. Ši sistema gali padėti išvengti didelių nuostolių. Ji gali būti įjungiama rankiniu būdu, arba automatiškai, prijungus sistemą prie ugnies aptikimo sistemos.
  • Ugnies aptikimo sistema: ši sistema yra sukurta specialiai nendriniams stogams. Sistemos ugnies jutikliai yra išvedžiojami ant nendrinio stogo tam tikrais atstumais, kurie atsiradus gaisro židiniui, praneša valdymo blokui, kad prasidėjo gaisras. Valdymo bloką galima prijungti prie namų apsaugos sistemos, kuri suveiks ir skleis garsinį signalą. Galimas ir signalo siuntimas į artimiausią ugniagesių stotį, kurie akimirksniu bus informuoti apie gaisrą. Jei nendrių stoge sumontuota stogo gesinimo sistema, tai ją gali automatiškai įjungti ugnies aptikimo sistema, kai ji aptinka gaisro židinį.
  • Pasirinkus vieną ar kelias apsaugos sistemas, jas sumontavus kokybiškai, nendrinis stogas taps saugus. Žinoma, tai didina nendrinio stogo kainą, bet leidžia ramiai gyventi.
  • Reiktų paminėti, kad Olandijoje, kur labai daug pastatų su nendriniais stogais, didžioji dalis jų neturi jokios apsaugos nuo gaisro. Tačiau naujai statomuose pastatuose su nendrių danga, naudojamos apsauginės sistemos ir tai sumažina draudimo sąnaudas.
  • Nendrinio stogo dengimo technologija: naudojama nendrė stogo dengimui yra supakuota į pėdas, kurios turi atitikti standartus. Nendrės ilgis parenkamas kiekvienam stogui individualiai, atsižvelgiant į stogo konstrukciją ir jame esamų elementų kiekį bei pobūdį. Naudojama nendrė turi būti sausa, nesupelijusi. Nendrės pėdos sudedamos ant stogo, jos prie stogo konstrukcijos tvirtinamos naudojant medsraigčius su nerūdijančios vielos kilpomis ir 5 mm nerūdijančios vielos strypais spaudžiamos prie stogo konstrukcijos. Pritvirtinus pėdas prie stogo konstrukcijos jos paleidžiamos ir pradedamas stogo formavimas. Dengiant nendrinį stogą reikia laikytis dengimo technologijos, nes tai atlikus netaisyklingai trumpėja nendrinio stogo gyvenimas. Vidutinio nendrinio stogo dengimo darbai trunka 5-10 dienų, tai priklauso nuo stogo sudėtingumo.
  • UAB „SIMPEKSA“ direktorius Mindaugas Kasparavičius