Mokykloje mergaitėms pradėtos dėstyti paskaitos apie lytinį brendimą
Ketvirtadienį mokykloje lankėsi ginekologijos kabineto atstovės, kurios ketvirtos klasės mokinėms smulkiai paaiškino, kaip saugotis lytinių santykių metu, kas yra nestumo kalendorius, kodėl mergaitėms būna mėnesinės, ką daryti nestumo atveju, bei atsakė į apstulbusių mergaičių užduotus klausimus.
Paaiškino pagrindinius dalykus
Mergaitėms susirinkus į klasę, ginekologijos specialistė, lektorė Alina pranešė, jog kalbės labai rimta tema, ir kad prašys mergaičių nesijuokti. Moksleivės sutiko būti rimtos ir paklusnios, nes biologijos mokytoja už tai pažadėjo pridėti po vieną balą prie kontrolinio darbo rezultatų.
„Ar kas nors esate girdėję, kas yra nestumo priežastys? Pakelkite rankas, kas esate apie tai girdėję“, – uždavė klausimą Alina. Pasirodo, klasėje net šešios mergaitės šį tą žinojo apie nėštumą – kaip pačios tikino, žinojo tik teoriją, o praktikoje dar buvo nieko nebandžiusios.
„Kas žino, kad reikalingas nestumo kalendorius? Vaisingos dienos – kas yra vaisingos dienos?“, – toliau bėrė klausimus specialistė, o mergaitės nuraudę tylėjo. Alina ant lentos nubraižė kalbantį jūros gyvį primenantį brėžinį. „Štai čia yra kiaušidės, šitos ilgos rankos yra kiaušintakiai, o šita per pusė perlenkta dešrelė yra gimda, pro čia patenka vyro varpa ir spermatozoidas, tada įvyksta apvaisinimas… Norint susilaukti vaikų, reikia naudoti dvyniu nestumo kalendorius, arba tai gali būti visiškai paprastutis vaistinėje pirktas nestumo kalendorius…“, – nustebusioms mergaitėms toliau be atvangos dėstė Alina.
Mergaitės į sąsiuvinius persipiešė gimdos ir moters lytinių organų brėžinį ir susikonspektavo specialistės pranešimą. Visoms buvo liepta pasižymėti, jog nestumo kalendorius naudingas ne tik siekiant planuoti savo vaisingas ir nevaisingas dienas, bet ir kaip nuolatinio cikliškumo požymis, padedantis organizmą įvesti į pastovų ratą. Kartu su specialiste atvykusi higieninių iklotų gamintojų firmos atstovė, mergaitėms išdalino mėnesinių kalendorius, kurių joms prireiks, kai prasidės menstruacijos.
Pasipylė klausimų
Paskaitos metu mergaitės intensyviai klausė naujos informacijos, žymėjosi klausimus į sąsiuvinius. Pirmasis klausimas skambėjo taip: „Aš girdėjau, kad yra toks japonu nestumo kalendorius, kur galima tokį gauti?“ Higieninių iklotų gamintojų atstovė mergaitei paaiškino, jog jai nėra būtina naudoti jį, kai yra jų firmos pagamintas puikus kalendorius.
Kitas klausimas susilaukė išsamesnio atsakymo. „Ar kai aš būsiu nėščia, ir tai rodys nestumo kalendorius, dekretines atostogos tada man ir prasidės? Mano mama dabar dekretinėse atostogose, ir aš tuoj turėsiu broliuką. Jau turim vardą, bet dar neturim broliuko“, – klausė vienuolikos metų Gintarė. Specialistė paaiškino, jog į dekretines atostogas išeina tos moterys, kurios yra nėščios šeštame mėnesyje, ir turi darbą, o nestumo kalendorius rodo ne atostogų laiką, bet pilve augančio vaiko raidos etapus.
Buvo užduotas ir klausimas, ar nestumo kalendorius, kas gims parodo. Atsakymas ir vėl buvo neigiamas – norint nustatyti, kokios lyties vaiko yra laukiamasi, reikia vykti į ligononinę, polikliniką ar privatų ginekologo kabinetą, kur specialiai tam sukurti prietaisai bei laborotoriniai tyrimai padės nustatyti, kokios lyties yra būsimas kūdikis.
Programą remia saviveiklininkai ir nevyriausybinės organizacijos
Į mokyklas atvykstantys specialistai panašaus pobūdžio paskaitas rengia jau penktus metus. Šios paskaitos – tai moterų krizių centrų, socialinės rūpybos centrų, nestumo kalendorius gaminančių bendrovių iniciatyva vykdomų projektų dalis. Nors pagal mokyklos programą, šioks toks lytinis švietimas yra numatytas, tyrimai rodo, jo mokyklose nepakanka, kad vaikai būtų pakankamai supažindinti su aktualiomis nestumo, lytinio brendimo, kontracepcijos klausimais.