Automobiliai / Motociklai

Nuo rato iki padangos

Ratas yra vienas didžiausių mechanikos išradimų, kardinaliai pakeitusių žmonių gyvenimą. Bemaž kiekviena industrinės revoliucijos metu sukonstruotų mašinų naudojo šį prietaisą. Netgi ir dabar sunku įsivaizduoti, kaip veiktų daugelis mechanikos prietaisų. Be šio išradimo – ant ašies besisukančios simetriškos skritulio formos – neveiktų mechaniniai laikrodžiai, nevažiuotų automobiliai, neskristų lėktuvai.

Remiantis senovinėmis molio lentelėmis, mokslininkai nustatė, kad seniausiais žinomas ratas buvo naudojamas puodžiaus Mesopotamijos laikais Ure (dabartiniame Irake) 3500 metų prieš Kristų. 3200 metų prieš Kristų ratas Mesopotamijoje buvo panaudotas transportavimo reikmėms ant vežimų. Taigi gana įdomu, jog šis prietaisas iš pradžių nebuvo naudojamas ant transporto priemonių.

Pirmasis ratas su stipinais atsirado ant egiptiečių vežimų 2000 metų prieš Kristų, o 1400 metais prieš mūsų erą neįtakojami Artimųjų Rytų, tokie patys ratai atsirado Europoje. Dėl to, kad rato idėja yra gana įprasta, istorikai mano, kad šis išradimas civilizacijose atsirado savaime. Visgi taip teigti nėra visai teisinga, pavyzdžiui, tokios išsivysčiusios kultūros kaip Inkai, Actekai ar Majai rato neturėjo. Iš tiesų nėra įrodymų, kad Amerikos žemynuose iki susidūrimo su europiečiais iš viso egzistavo ratas.

Netgi pačioje Europoje ratas evoliucionavo labai lėtai, tik devynioliktame amžiuje prasidėjus mechanikos perversmui šis prietaisas pradėtas taikyti labai plačiai. Kaip bebūtų, mūsų laikais ratas taikomas labai plačiai. Paklausus, kur yra naudojamas ratas, tikriausiai daugelis žmonių atsakytų ant automobilių.

Įdomu, kad kai kuriose šalyse yra verslų, kurių veikla yra vien padangų montavimas. Pati padanga, o gal tiksliau reikėtų sakyti gumos vulkanizavimo padangai procesas, buvo sukurtas Charle Goodyear1844 metais, šį išradimą galima vadinti dabartinių padangų pirmtaku. Štai keletas kitų faktų apie padangas:

·         1888 metais kitas žinomas padangų gamintojas, Jonh Dunlop, sukūrė padangas, skirtas dviračiams, tai buvo pirmosios dviračių padangos pripildytos oro.

·         Andre Michelin1895 metais pirmasis išbandė pneumatines padangas ant automobilių, tačiau nesėkmingai.

·         1911 Philip Stauss sukūrė pirmąją sėkmingai veikiančią padangą, kuri nenaudojo kameros, yra žinoma, kad P.W. Litchfield iš Goodyear padangų kompanijos panašią padangą užpatentavo 1903 metais, tačiau jo variantas nebuvo naudojamas gamyboje iki 1954 metų.

·         1904 metais buvo pristatytas nuimamas ratlankis, kuris leido vairuotojams patiems pasikeisti padangą, turbūt nuo šio išradimo atsirado ir padangų montavimas.

·         1908 metais Frank Seiberling pirmasis sukūrė padangą su faktūra, kuri padidino sukibimą su keliu.

·         1910 metais B.F. Goodrich įmonė padangų gamyboje pradėjo naudoti specialų anglies mišinį, pailginusį šių tarnavimo laikotarpį.

·         Goodriech taip pat pirmasis išrado sintetinės gumos mišinį (1937 m.), kurį patentuodamas pavadino „Chemigum“.

Šiek tiek daugiau norėčiau papasakoti apie 1888 metų J.B. Dunlop, 1840-1921 išradimą, pripučiamą padangą ir šios istoriją. Šis žmogus pagal specialybę buvo veterinaras. Viskas prasidėjo nuo to, kad Dunlop išvydo savo sūnų besivažinėjantį triračiu dviračiu kieme, vaikui buvo labai sunku įsibėgėti dėl sunkių gumos padangų. Taigi nuo šio epizodo Škotų veterinaras ir pradėjo savo tyrimus.

Nusprendęs padėti, jis triračio ratus apvyniojo plonais gumos lakštais, kuriuos suklijavo tarpusavyje, o ertmes pripūtė futbolo kamuolio pompa. Tokiu būdu atsirado pirmoji žmonijos istorijoje pneumatinė amortizavimo sistema. Galiausiai 1888 metais jam buvo suteiktas patentas oru pripučiamai dviračio padangai. Šiuolaikinės padangos yra tiek sudėtingos, kad joms reikia specialių aptarnavimo paslaugų, pvz. atliekamas padangų montavimas.

Taigi nuo senų senovės ratas evoliucionavo įvairiomis kryptimis, tačiau praktiškiausiai išradimas buvo pritaikytas transporto srityje. Dabartinių padangų montavimas.

padangų montavimas