Pirmieji žmogaus odontologiniai bandymai taisyti dantis yra datuojami net apie 3000 metus prieš Kristų. Sugedusių dantų keliamas skausmas privertė žmoniją pradėti rūpintis dantimis ir mažinti skausmo sukeliamą diskomfortą. Būtent dėl žmogaus tingumo ir noro jausti komfortą atsirado dauguma pasaulio išradimų. Mokslininkai mano, kad pirmosios odontologinės operacijos buvo sugedusių dantų traukimas. Šiek tiek vėliau prasidėjo pirmieji dantų implantavimo bandymai. Egiptiečių, graikų, kinų mumijose aptinkami pirmieji protezai ir dantų šalinimo operacijų žymės.
Odontologai visais laikais asocijuodavosi su skausmu. Žinia, kad teks apsilankyti pas odontologą nė vienam nesukelia džiaugsmo. Štai dauguma vaikų keliones pas odontologus pasąmonėje suvokia kaip kankinimo formą. Tik išgirdus odontologinio grąžto garsą daugumai pacientų kūnų nubėga šiurpas, dalį užklumpa nerimo priepuoliai. Šitokie nutikimai nėra retenybė netgi šiuolaikinėje odontologijoje, nepaisant išsivysčiusių nuskausminimo procedūrų dalis pacientų vis viena jaučia didelę apsilankymo pas stomatologą baimę.
Neigiama stomatologų reputacija yra susiformavusi nepagrįstai. Žmonėms, bijantiems apsilankymų pas odontologą, verta plačiau pasidomėti apie šį mokslą. Taip specialistai taps žmogiškesni ir nesukels tokios baimės. Stomatologai stengiasi mums padėti, nes tik sveiki, stiprūs dantys leidžia gerai jaustis ir atrodyti. Be to odontologai sutaiso sugedusius dantis, užsiima bei jų estetine išvaizda, taip padėdami išvengti nepakeliamos skausmo agonijos ir diskomforto.
Toliau pateiksiu 10 faktų, kurių nežinojote apie odontologiją. Dalis teiginių yra smagūs ir juokingi, kiti paremti rimtais tyrimais. Šie faktai leis geriau pažinti stomatologijos šaką ir galbūt pakeis daugelio nuomonę apie stomatologus:
• Pagal 1997 metais TNS Gallup atliktą tyrimą JAV, odontologijos specializacija buvo įvertinta 5 – ąja vieta, kaip viena didžiausią pasitikėjimą sukeliančių.
• TNS Gallup tyrimo JAV metu buvo nustatyta, kad pacientai labiausiai vertina stomatologų asmeninio bendravimo įgūdžius. Taigi geras specialistas privalo sugebėti užmegzti ryšį su pacientu.
• Tokioje išsivysčiusioje šalyje, kaip Didžioji Britanija yra skaičiuojama, kad nuo pusės iki 75 procentų vaikų ir suaugusiųjų kenčia nuo įvairių dantų ligų.
Įdomūs faktai:
• Elektrinė kėdė buvo išrasta stomatologo. Dabar šios kedės naudojamos ne tik odontologijoje.
• Wiliam F. Semple Ohajo valstijoje 1869 metais užpatentavo pirmąją kramtomąją gumą.
• Praeityje, kai dar nebuvo išrasti dantų protezavimas ar implantai, stomatologai taip pat atlikdavo implantacijos operacijas. Įdomu, kad šiose pasitelkdavo iš negyvų žmonių „pasiskolintus “ dantis.
• Actekų odontologai dantų plombavimui naudojo geležies, vandens ir bambos pūkelių mišinį.
• Apie 1600 metus Japonijoje išplito paprotys moterims dantis dažytis juodai, taip parodant ištikimybę vyrams. Tokios procedūros buvo atliekamos to meto Japonijos odontologų kabinetuose.
• Pirmasis dantų grąžtas buvo išrastas 1949 metais zelandiečio Džono Patriko Waslho, kuriam dėl šio atradimo Didžiosios Britanijos karalius suteikė riterio statusą.
• Viduramžiuose dantistų pareigas Europoje dažniausiai atlikdavo kirpėjai arba kalviai. Visgi šie „specialistai“ dažniausiai atlikdavo tiktai vieną procedūrą, tai yra sugedusio danties rovimas.
Akivaizdu, kad per 3000 metų odontologijos mokslas gerokai ištobulėjo. Procedūrų metu naudojami technologiškai išvystyti prietaisai. Skausmas malšinamas anestetikais. Specialistai ne tik mokosi savo amato, bet ir stengiasi įsigilinti į asmeninio bendravimo ypatybes. Psichologinis pacientų nuteikimas ir savijauta yra labai svarbūs aspektai, leidžiantys palengvinti apsilankymo odontologijos klinikoje pojūčius. Taigi sparčiai tobulėjant odontologinėms procedūroms keičiasi ir pacientų požiūris. Reikia pabrėžti, kad nė vienas žmogus per savo gyvenimą neišvengs būtinybės apsilankyti pas stomatologą, tačiau šių apsilankymų neverta bijoti, dėl jau paminėtų priežasčių.