Toks įprastas odontologų naudojamas įrankis kaip elektrinis dantų grąžtas buvo išrastas tik 1875 m. profesoriaus Green. Tačiau šis įrankis savo naudojimo praktikoje pagreitį įgavo tik dvidešimtojo amžiaus viduryje. Šiandieniniai grąžtai net nepalyginami su savo pirmtakais. Ką jau kalbėti apie kitas paslaugas, apie kurias mūsų protėviai net nedrįso sapnuoti. Kai kurios iš jų buvo lemiamas žingsnis gerinant žmonių dantų būklę, kitos yra tiesiog tenkinančios pacientų užgaidas. Taigi, toliau straipsnyje plačiau apie odontologijos paslaugas, kurios įnešė naujų vėjų stomatologijos pasaulyje: breketus ir estetinį plombavimą.
Breketai
Dar senovės etruskai suprato, kad kreivi dantis nėra gerai. Jie bijodami užrūstinti pomirtinio gyvenimo dievus mirusiųjų dantis apvyniodavo viela, kad palaidojus žmogų jam jie nepradėtų kristi. Nuo 400-ųjų metų prieš Kristų situacija stipriai pasikeitė. Dabar žmonės kreipiasi į ortodontus ne dėl to, kad bijo užsitraukti kokių nors dievų nemalonę, tačiau norėdami apsaugoti tiek savo dantis, tiek žandikaulį nuo galimų pasekmių. Breketai arba kitaip kabės, yra sistema, priklijuojamų prie dantų breketų ir juos jungiančio lanko. Jų tikslas – sudarant spaudimą dantims atstatyti dantis į reikiamą poziciją.
Breketai yra kelių rūšių:
• metaliniai breketai – tradiciniai ir dažniausiai pacientų tarpe naudojama breketų rūšis, gaminami iš nerūdijančio plieno arba kartais titano;
• nematomi (estetiniai) breketai – naudojami kaip alternatyva metaliniams breketams, kadangi labiau primena natūralią dantų spalvą, yra gaminami iš keramikos ar plastiko;
• auksu padengti nerūdijančio plieno breketai – naudojami tais atvejais, kai pacientai yra alergiški nikeliui, o kartais ir tada, kai pacientai tiesiog nori aukso spalvos savo burnoje;
• liežuviniai breketai dar vadinami inkognito kabėmis – jie priešingai nei prieš tai minėti breketai, yra tvirtinami iš vidinės dantų pusės, todėl išorėje yra nematomi;
• titano breketai – yra tokie pat tvirti kaip ir plieniniai breketai, tačiau daug lengvesni, taip pat nesukelia alergijos ir, deja, yra brangesni.
Estetinis plombavimas
Estetinė odontologija apjungia naujausias technologijas medicinos srityje ir estetikos bei grožio standartus. Pagrindinis estetinio plombavimo tikslas – atstatyti pažeistus danties sluoksnius nepakenkiant jų išvaizdai. Šio proceso technologijos pažengė tiek, kad dabar naudojamos medžiagos dantų atstatymui beveik nebesiskiria nuo natūralios dantų spalvos.
Estetinis plombavimas Vilniuje ir kituose miestuose yra skirtas tiek priekiniams, tiek likusiems dantims. Naudojamas gydyti nuskilusiems dantims, atstatyti senoms ar spalvą praradusioms plomboms, užmaskuoti tarpus tarp dantų, padaryti šypseną labiau harmoningą. Užsienyje kartais netgi taikoma tokia paslauga, kaip estetinio plombavimo simuliacija prieš pačią procedūrą pacientui, kad jis pamatytų, kokį efektą gaus.
Estetinio plombavimo metu dažniausiai naudojama medžiaga – keramika. Ji naudojama dėl to, kad suteikia natūralią išvaizdą, puikiai dera su kitais burnos audiniais, gali būti naudojama tiek dalinėms, tiek pilnoms karūnėlėms, laminatėms, plomboms ir kitokioms dantų restauracijoms. Keramika taip pat yra labai tvirta medžiaga, dėl to procedūros nereikės kartoti gan ilgai. Dažniausiai procedūra trunka apie valandą. Galima vienu metu taisyti netgi kelis dantis.
Tiek šį kartą apie odontologijos paslaugas, pakeitusias mūsų kasdienybę. Kitame straipsnyje supažindinsime su kitomis paslaugomis.
Apskritai galima pasakyti tiek, kad odontologijos mokslas nestovi vietoje. Nauji metodai bei procedūros sukuriami vos ne kasdien, taigi, kas mums dabar atrodo įprasta, mūsų vaikams jau bus pasenusi, nebenaudojama technologija. Ką gali žinoti, gal vieną dieną dantis bus galima taisyti net neliečiant jų ir visiškai be jokio diskomforto? Na bet tai palikime ateities kartoms.