Verslas / Ekonomika

Pašalpų UK istorija

Jungtinė Karalystė yra viena labiausiai gyventojus remiančių šalių. Norint gauti pašalpas užtenka legaliai dirbti ir mokėti mokesčius valstybei, taigi neprivalu būti šalies piliečiu. Pirmosios pašalpos UK buvo susijusios su sveikatos priežiūra, darbo rinka ir galiausiai šeimos ir vaikų gerove. Būtent šias tris sritis William Beveridge (garsus Anglijos ekonomistas) išskyrė savo pranešime 1942 metais, kaip svarbiausius faktorius darančius didžiausią įtaką valstybės gerovei.

Šiame straipsnyje papasakosiu apie vaiko pašalpos UK atsiradimą. Ši pašalpa šiuo metu yra viena populiariausių Anglijoje.

Vaiko pašalpa Jungtinėje Karalystėje atsirado 1946 metais. Išmokos buvo mokamos motinoms mažiausiai už antrą vaiką, už pirmą vaiką pašalpa buvo gaunama tokiu atveju, jei šeimos mėnesinės pajamos neviršydavo tam tikros nustatytos sumos.

Iš tiesų universalios šeimos pašalpos idėja kilo dar trečiajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Garsi socialinių reformų rėmėja Eleanora Rathbone siekė įvesti išmokas už vaikus, numatydama, kad taip yra įmanoma sumažinti daugiavaikių šeimų skurdą ir atskirtį nuo visuomenės, kuri tuo metu buvo gana akivaizdi.

Pirmoji vaiko pašalpa siekė penkis šilingus, beje Beveridge siekė, kad ši suma būtų 8 šilingai. Taip pat įdomu, kad pirminiame pasiūlyme išmokas už antrą ir toliau sekančius vaikus turėjo gauti tėvas, visgi po karštų Rathbone protestų, buvo nubalsuota, jog išmokas gaus motina.

Jim Griffiths buvęs darbo ministras, kuris buvo atsakingas už naujųjų pašalpų priėmimą 1946 metais, vėliau pareiškė, kad žingsnis priimti Beveridge reformas buvo vienas geriausių Anglijoje priimtų valstybinių sprendimų.

Daugiau kaip 30 metų šeimoms buvo mokamos dvi skirtingos pašalpos UK: šeimos ir vaiko išmokos. Tuo metu taikytas modelis leido valstybei taupyti biudžeto lėšas visgi buvo gana sudėtingas. Be to, didžiausią dalį šio mokesčio dengusi darbuotojų klasė nebuvo labai patenkinta. Kritika valstybės politikai sustiprėjo 1968 metais, kai šeimos išmokos buvo padvigubintos.

Dėl ekonominių svyravimų 1979 – 1981 metais šeimos pašalpa ir vaiko mokesčių pašalpa buvo pakeista viena, vaiko pašalpa (Child Benefit), kuri buvo mokama visiems vaikams. Dėl savo paprastumo ši tapo labai populiari. To meto socialinio saugumo ministras John Mahor netgi patikino, jog ši yra viena universaliausiai galinčių veikti išmokų valstybiniame aparate.

Dešimtojo dešimtmečio pradžioje įvykus recesijai vaiko pašalpa buvo vėl pertvarkyta. Tuo metu išmokos už pirmąjį vaiką buvo gerokai padidintos, o pašalpos už kitus vaikus tiesiog įšaldytos.

Per pastaruosius du dešimtmečius išmokos už vaikus svyravo. Dabartinė pašalpa už pirmąjį vaiką verta apie 20 svarų sterlingų už jaunesnius brolius ir seseris teikiama apie 13 svarų sterlingų pašalpa.

Įdomu, kad 2009 metais Anglijai patyrus recesiją George Osborne, dabartinis UK iždininkas, konservatorių konferencijoje pareiškė, kad vaiko pašalpos (Child Benefit) atsisakymas nėra planuojamas, kadangi ši pašalpa yra vertinama milijonų žmonių.

Visgi su kiekvienu gimstančiu vaiku Anglijos valstybė iš iždo privalo skirti svarbią dalį pinigų. 2011 metais paskelbiant valstybės biudžetą buvo pristatyta ir keletas vaiko pašalpos atnaujinimų, turbūt tiksliau šiuos reikėtų vadinti taupymo planais. Ši išmoka tapo sunkiau pasiekiama. Privaloma pateikti daugiau dokumentų įrodančių, kad vaikas gyvena kartu su tėvais dirbančiais Anglijoje. Taip pat buvo įšaldyti išmokų dydžiai.

Taigi nepaisant išmokos svarbos ir teikiamos naudos, netgi viena pirmųjų socialinę politiką pradėjusių vystyti valstybių, Jungtinė Karalystė, turi imtis priemonių norėdama apsisaugoti nuo galimo nestabilumo valstybės finansuose. Štai tiek šį kartą apie pašalpas ir jų istoriją tėvynėje Anglijoje.

Nordami sužinoti daugiau apie pašalpas UK, kreipkitės į Aldus Ltd įmonę adresu www.aldusltd.co.uk.   mokesčių grąžinimas

10 Forest House Business Centre

8 Gainsborough Road

Leytonstone

London

E11 1HT

info@aldusltd.co.uk

+44 (0) 208 558 6148

+44 (0) 208 539 9855

+44 (0) 776 971 8413