Paskolos,  Verslas / Ekonomika

Atsakingas skolinimasis. Kas tai?

Pastaruoju metu, ženkliai padidėjus paskolas internetu be užstato suteikiančių įmonių ir šiais greitaisiais kreditais besinaudojančių žmonių skaičiui, spaudoje, televizijoje ir radijuje vis dažniau nuskamba sąvoka „atsakingas skolinimasis“. Visi potencialūs ir esami bankų ar, išskirtinai, greitųjų kreditų įmonių klientai prieš imant paskolą yra raginami kruopščiai apsvarstyti visus įmanomus veiksnius ir įvertinti savo finansines galimybes, norimų gauti ir reikiamų greitų pinigų kiekį bei galimus greitosios paskolos internetu grąžinimo būdus ir tikslų visiško įsiskolinimo panaikinimo laiką.
2011 metais Lietuvos banko valdyba, siekdama apsaugoti Lietuvos gyventojus nuo skubotai atliktų finansinių operacijų pasekmių, patvirtino atsakingo skolinimosi nuostatas. Šis nuostatų rinkinys, beje, labai panašus į jau veikiančius Danijoje, Suomijoje, Švedijoje ir kitose šalyse, Lietuvos kredito įmonėms nurodė gaires, kurių, įvertinant galimą potencialaus kliento mokumą, privalu laikytis suteikiant paskolas fiziniams asmenims. Svarbiausi nurodomi punktai yra:
1. Mėnesinė paskolos įmoka (su palūkanomis) negali viršyti 40% kreditą gausiančio žmogaus mėnesinių pajamų. Tai reiškia, jog asmuo, uždirbdamas 2000 litų per mėnesį, su palūkanomis (pilnoje sumoje) per tą patį periodą negali mokėti daugiau nei 800, mat tokiu atveju veikiausiai pritrūktų pinigų normaliam, įprastam ar bent artimam įprastam jo gyvenimo komforto užtikrinimui.
2. Kreditą suteikiančios organizacijos privalo išsamiai informuoti apie su nauja paskola susijusia rizika, ypač skaidriai pristatyti visus paskolos sutarties įpareigojančius punktus.
3. Jeigu paskolos suteikimo metu yra įkeičiamas kredito gavėjo turtas, paskola negali viršyti 85% įkeičiamo turto vertės. Tačiau nustatant įkeičiamo turto vertę, atsižvelgiant į esamą valiutų riziką bei kitus kriterijus, rekomenduojama 85% turto vertė gali varijuoti 10% į didesnę ar mažesnę pusę.
Beveik tos pačios nuostatos, tiesa, kaip rekomendacinės, o ne privalomosios, galioja ir paskolas internetu bei greituosius kreditus suteikiančioms bendrovėms. Žinoma, siekiant gauti paskolą internetu ar greitojo kredito sutartį pasirašant paskolą suteikiančios įmonės biure negalios trečiasis punktas – gaunant greitą paskolą iki kelių tūkstančių litų neteks sukti galvos dėl įkeičiamo turto vertės, nes nieko įkeisti paprasčiausiai nereikės.