Kai vasarą kepina aukštai danguje pakilusi saulė, taip norisi surasti bent menkiausią šešėlį nuo tiesioginių jos spindulių… Puiku, jei šalia namo yra įrengta viena ar kelios pavesines, nes kitu atveju, reikėtų pasitekinti medžio paunksme arba lindėti prikaitusiuose kambariuose.
Pavėsinės – patogi nuosavo namo ar sodybos puošmena
Lauko pavesines dizainas gali būti pats įvairiausias. Pavėsinę sudaro keli pagrindiniai elementai: stogas, laikančios sijos ir pagrindas.
Stogui dengti gali būti naudojamos tos pačios medžiagos kaip ir įprastam namui: čerpės, šiferis, nendrės, įprastos medienos lentos… Stogas privalo būti ne tik gražus, bet ir patvarus bei neperlyjamas. Juk Lietuvoje lietūs ir liūtys – dažni svečiai, o žiemą svarbu, kad atlaikytų ir užpustytą sniegą. Tad galvodami, kuo uždengti pavesines stogą, rinkitės ne pigiausią, bet išmaniausią variantą.
Pavėsinė pavėsinėms nelygu… Priklausomai nuo jūsų norų, pavėsinė gali būti tik su stogą laikančiomis sijomis arba ir su dalinėmis sienomis. Sienos gali būti visiškai uždaros arba paliktos erdvės langams, pinučiams, dekorui… Prieš planuodami pavėsinės sienas, turite gerai žinoti, kur pavėsinė stovės, kuri pavesines pusė bus kaitinama saulės, iš kurios pusės dažniausiai pučia atšiaurūs vėjai ir pan. Jei kaimynystėje yra kelios lauko pavesines, nueikite jas apžiūrėti iš arčiau. Galbūt pasisemsite gerų ir, svarbiausia, praktiškų žinių.
Pavėsinės pagrindas privalo būti tvirtas ir nepaslankus. Priklausomai nuo namo ir kiemo stilistikos, galite pagrindui naudoti betoną, trinkeles ar medienos lentas, rąstus. Atminkite, kad pagrindas turi išlaikyti pavėsinės svorį, bus nuolat trypiamas bei veikiamas atšiaurios gamtos. Jei pasirinksite netinkamą pagrindą, visas pavėsinės projektas nueis niekais.
Pavėsinių funkcionalumas
Sodo pavesines skirtos ne tik pasislėpti nuo kaitrios saulės. Jose smagu pusryčiauti, pietauti arba vakaroti su šeimos nariais ar draugais. Didesnės pavėsinės gali būti specialiai skirtos vakarėliams ar pobūviams. Tokias pavėsines dažnai sutiksite kaimo turimo sodybose, šalie nuomojamų pokylių salių. Vis daugiau pavėsinių užsakymų sulaukiama ir iš restoranų bei kavinių. Jos taip pat savo svečius vilioja pasibūti lauke ir pasimėgauti gardžiais patiekalais. Sodo pavesines be galo mėgsta vaikai. Juk juos sunku išlaikyti namuose – ypač esant geram orui. Pavėsinėse vaikams saugu, neužpučia vėjas, pamažu jie susikuria savitą žaidimų erdvę…
Kokią pavėsinę pasirinkti?
Populiariausios – medines pavesines. Tokiam stiliui didelę įtaką turi tradicijos. Lietuviai nuo seno prisirišę prie natūralių, jiems artimų medžiagų. Be to, medis suteikia šilumos, jaukumo jausmą. Jei apvažiuotumėte visą Lietuvą, daugiausiai sutiktume medinių pavėsinių – iš lentų arba rąstų. Taip pat dažnai naudojami originalūs medžio išsišakojimai, plonos šakos dekorui. Metalines arba mūrines pavėsines renkasi išskirtinį stilių mėgstantys žmonės. Jei namas mūrinis, tuomet puikiai derės mūrinė pavėsinė. Jei namo balkonai ir namą juosianti tvorą metalinė – jums reikės auksarankio kalvio. Tuomet turėsite unikalią geležinę pavėsinę. Nesvarbu, kokią pavėsinę pasirinksite, tegu ji atitinka jūsų poreikius bei savitą požiūrį.
Statyti savomis rankomis ar pasitikėti meistrais?
Ar jums patinka medines pavesines ar mūrinės, jas galite pasigaminti patys arba paprašyti visus statinio darbus atlikti profesionalių meistrų. Savarankiškai statoma pavėsinė gali būti unikalesnė, puošnesnė bei patvaresnė, nes pats viską kursite nuo pradžių iki pabaigos. Tačiau didžiausi minusai – patirties neturėjimas, didesnė klaidų tikimybė bei laiko sąnaudos… Įgudę meistrai darbus atlieka labai greitai, jei juos nuolat prižiūrėsite – greitai, bet gana brangiai. Tad jums spręsti, kokios pavesines norite ir kokių resursų turite daugiausiai.