Būstas

Plastikiniai langai Klaipėdoje

Klaipėda ruošiasi Kalėdoms

Išeinu į miestą ir pamatau, kad plastikiniai langai Klaipėdoje pasipuošę kažkokiais keistais karpiniais. Tai mano trečios žiemos atostogos pas senelę. Ar ji žino, kad visi plastikiniai ir senieji langai apklijuoti popierinėmis snaigėmis? Ar ji ketina ir man leisti taip pat pasielgti su jos langais? Nuo tada, kai paskutinį kartą Klaipėdoje atostogavau, kai kas pasikeitė. Pas dar daugiau žmonių gali matyti, jog sudėti plastikiniai langai Klaipėdoje. Prisimenu, kai senelė buvo pirmoji, pas kurią atsirado tokie langai. Man patikdavo sėdėti ant palangės ir žiūrėti į pro šalį einančius žmones.

Plastikiniai langai Klaipėdoje
Plastikiniai langai Klaipėdoje

Dabar einu pro Anikės aikštę ir galvoju, kas ją taip pavadino? Čia stovi viena papuošta eglė, siūbuoja vėjy jos plastikiniai žaislai. Naktį tikriausiai šviečia geltonai arba mėlynai. Klaipėdoje dar nėra sniego, tačiau pas kai kuriuos žmones virš langų kabo lemputės su netikru sniegu, su jo imitacija. Prisimenu, kokios būdavo Kalėdos pas mano tėvus, jos turėjo kažkokį ilgesingą mandarininį kvapą. O čia, kur yra plastikiniai langai Klaipėdoje, tas kvapas visai kitoks – tai jūros, žuvų ir žuvėdrų kvapas. Man atrodo, kol dar nesu niekada iškeliavus niekur iš Lietuvos, kad visada kažkur kitur, kokiame nors kitame žemės lopinėly vyksta Kalėdos. Vieną dieną vienur, kitą dieną, kitur, dėl to ir mes sakome – atėjo Kalėdos. Nes jos tiesiog ima ir ateina iš kažkur kitur. Apie jas byloja ir šventiškai išpuošti plastikiniai langai Klaipėdoje. Bet jos dar neatėjo, dar tik tas laukimas visus mus masina prie eglutės. Kai skraido čia paukščiai, arba žinau – jūroje dideliais būriais plaukioja žuvys (kažkuo panašios ir į varnų būrius), tie visi gyviai nelaukia Kalėdų. Jie yra migruojantys sutvėrimai.

Migruojantys sutvėrimai patys gali kada nori atsidurti ten, kur plastikiniai langai, Klaipėdoje ar Paryžiuje, išpuošti Kalėdų girliandomis. Jie visi patys gali atsidurti ten, kur dar tik ateina šventės. Todėl žuvys nepuošia savo langų, ledo langų, todėl paukščiai nedabina lizdų. Jie patys atsiduria ten, kur Kalėdos, ir daro tai kada tiktai nori.

Kai vaikštau po šitą miestą, galvoju, ar plastikiniai langai Siauliuose irgi jau išpuošti Kalėdoms? Ir kodėl būtent langus žmonės puošia? Ne stogus, ne sienas, ne duris, o langus. Matau, kaip ant vieno mažas berniukas kaip tik klijuoja popierinę snaigę. Jis piktas ir net raudonas nuo riksmo, mama su juo, ji kažką jam sako. Tikriausiai neleidžia kabinti ten, kur šis tik panori, liepia lipinti kažkur kitur. Įdomu, ar plastikiniai langai Panevezyje taip pat puošiami mažų piktų raudonų berniukų, kurių galvos panašios į išnokusius ridikėlius.

Vaikštau čia ir prisimenu, kad plastikiniai langai Kaune nepapuošti. Išvažiavau iš Kauno kaip tik tada, kai Laisvės alėjoje prie Soboro pastatė tą puikią eglę. Visi ėjo ten žaisti ir dainuoti, bet man pakilo temperatūra, ir mama liepė valgyti česnakus. Mačiau per televizorių, kad visi ten tiesiog siauste siautė. Bet plastikiniai langai Klaipedoje tikrai išpuošti labiau, negu Kaune. Norėčiau, kad kai grįšiu namo, mūsų langus būtų išpuošę netikros snaigės. Žinau, kad to nebus, bus šis tas kitko – mama bus iškepusi pyragą ir nupirkus apelsinų. Todėl visur bus tas keistas apelsininis kvapas. Langai Klaipedoje turi kitokį kvapą. Sūrų ir druskingą, todėl ir tos popierinės snaigės, atrodo, stebuklingą Kūčių naktį, ims ir pavirs į druskos kristalus.