Medicina / Sveikata

Pokalbis su odontologu

Viena populiariausių procedūrų, kurios vis tiek anksčiau ar vėliau prireikia dantu savininkams yra dantu protezavimas. Jis atliekamas įvairiose klinikose. Ką verta apie tai žinoti? Kalbamės su odontologu.

Sveiki, sakykite, kokia yra pagrindinė žmonių elgesio bėda, susijusi su tokiu reiškiniu kaip protezavimas?

Manau, kad kai kurių dalykų žmonės labai dažnai tiesiog visai nežino, nesuvokia. Gal viešumoje trūksta tokios informacijos, o gal ji nėra pateikiama labai suprantamai, tačiau dantu protezavimas neretai dar būna suprantamas ne visai tinkamas. Žmonės kartais galvoja, kad nueis pas kaimo gydytoją, vos ne statybininką, sumokės 10 eurų, ir jau turės labai gerą paslaugą. Tačiau kaip vyksta toks protezavimas? Kaip kažkoks eksperimentas. Kai trūkstamos danties dalys nulipdomos tiesiog iš akies, kai nėra imami dantu  antspaudai, tai toks dantu protezavimas tik gadina žmogaus esamus dantis ir eikvoja laiką, pinigus. Žmonės turėtų eiti tik pas specialistus, kurie pasitelkia aukščiausias technologijas, ir su jų pagalba geba atkurti idealiai atitinkančias danties formas detales. Juk mikro tarpeliai, atsirandantys tarp protezo ir danties, ilgainiui tampa tikromis prarajomis, čia gali ir lengvai veistis nešvarumai, dėl to atsirasti kariesas, ėduonis, ir taip pat tose vietose gali nulūžti. Tad kiekvienam žmogui dantu protezavimas turėtų būti atliekamas itin kruopščiai, ir pacientai patys, visų pirma, turi ieškoti tų gerų specialistų.

Kokie yra populiarūs dantų atkūrimo metodai?

Įvairios klinikos naudoja skirtingus metodus, tačiau jie visi turi vienijantį tikslą – atstatyti kramtymo funkciją. Žmogus galėtų aišku atkreipti daugiau dėmesio į žaliavą, iš kurios yra daromas protezas. Tarkime, brangesnė, aukštesnės kokybės medžiaga, panaudojus tinkamą metodą, funkcionuos geriau. Galbūt gydantis valstybinėje įstaigoje, žmogus neturi galimybių rinktis tos medžiagos. Tačiau, kai dantu protezavimas Kaune ar sostinėje atliekamas privačioje klinikoje, yra įmanoma išsiaiškinti, ko tiksliai norima, ir kas galima. Netgi kai privačios klinikos sudaro sutartį su teritorinėmis ligonių kasomis, ir dantu protezavimas Vilniuje pacientui būna nemokamas (kai jis būtinas), vis tiek galima reikalauti tokio dalyko, kad dantu protezai būtų daromi iš geresnės medžiagos nei ta, kurią kompensuoja. Tokiu atveju, reikėtų papildomai susimokėti už geresnes medžiagas.

Kokias klaidas dažnai žmonės daro?

Jie, pavyzdžiui, labai delsia. Nesvarbu, ar tai būtų dantu protezavimas Panevezyje, ar visiškai mažame miestelyje – pirmiausiai tai bus protezavimas jūsų burnoje, ir tik jums. Todėl reikia stengtis, kad dantys būtų sveiki ir tvarkingi iškart, vos tik pastebite pirmuosius negalavimus. Kaip nedelsiame, kai ima skaudėti, taip ir dantu protezavimas Siauliuose ar kur kitur turi būti iškart atliekamas, vos praradus normalią kramtymo funkciją. Tai vienas iš atvejų, kada žmonės padaro klaidą, kai nemato kažkokių akivaizdžių simptomų, ir dėl to ne iš karto kažką judina. Dantu protezavimas Klaipedoje ar kažkur kitur labai reikšmingas visai bendrai burnos atmosferai. Ten, kur kažkas nulūžę, aštrūs kampai gali dirginti gleivines, sukelti komplikacijas. Be to, jeigu nepavyksta gerai išvalyti netaisyklingų formų, dantų gali imti gesti. Kiekvienas dantys turi savo apkrovas, ir jos turi skirstytis proporcingai. Jeigu jums kažkas nuluš dešinėje, o paskui kramtyti teks su kaire, tai vėliau ir kairėje gali atsirasti problemų, dėl didelio nudilimo. Taigi, nereikia delsti. Juo labiau, kad vaikam iki 18 metų, pensininkam, šios paslaugos kompensuojamos, o kitiems, kam trūksta pinigų, gali pagelbėti ir dantu protezavimas issimoketinai.