Sakoma, pasaulis sukasi dėl pinigų. Lygiai taip pat pinigai sukasi aplink pasaulį. Kiekvieną dieną pasaulio valiutų rinkoje yra įvykdoma milijardai finansinių operacijų. Daugiausia finansinių operacijų įvyksta tarp Londono, Niu Jorko ir Tokijo miestų – didžiausių pasaulio finansinių centrų. Ar jums įdomu, kokios valiutos šiuose finansiniuose centruose dažniausiai skaičiuojamos ir kaupiamos?
Jungtinių valstijų doleris – pati populiariausia pasaulyje valiuta. Jau daugelį metų dolerį galima išmainyti į vietines valiutas praktiškai kiekviename pasaulio kampelyje – tai tęsiasi nuo antrojo pasaulinio karo pabaigos. JAV dolerio populiarumą lemia tai, kad antrojoje XX a. pusėje tai buvo vienintelė patikima valiuta. Taip pat doleris neoficialiai yra laikomas pasauline rezervine valiuta. Praktiškai kiekvienas pasaulio bankas turi rezervų šia valiuta, todėl pastaruosius 10 metų vykę šios valiutos kursų svyravimai sukėlė galvos skausmą ne vienam banko valdytojui.
Daug mažų valstybių vis dar naudoja JAV dolerį, kaip atsiskaitymo priemonę šalies viduje. Dar dažniau su JAV doleriu susiejamos kitų šalių valiutos. Visai neseniai su doleriu buvo susietas ir Lietuvos litas. Tuo tarpu daugelis Lietuvos verslininkų, pradėjusių verslą dar pirmaisiais nepriklausomybės metais prisimena, kai ir Lietuvoje doleris buvo naudojamas, kaip vienintelė patikima valiuta. Ja buvo atsiskaitoma už brangesnes prekes, imami kreditai ar kaupiamos santaupos.
Europos sąjungos kūdikis – euras yra antra pagal populiarumą pasaulyje valiuta. Euras pasauliui buvo pristatytas 1999 metais, o eurų banknotai ir monetos dienos šviesą išvydo dar po trijų metų 2002 metais. Iš karto po to, kai eurą, kaip oficialią valiutą pradėjo naudoti didžiausios ir stipriausios Europos šalys jis įgijo pasitikėjimą kitų pasaulio šalių akyse. Neilgai trukus euras buvo pradėtas naudoti kaip rezervinė valiuta. Daug šalių, kurios turi tvirtų prekybos ryšių su Europa, susiejo savo valiutas su euru. Susiejimas su stipria valiuta svarbus norint išvengti valiutų kursų svyravimų. Tai svarbu, kai imamas tarptautinis kreditas, sudaromos ilgalaikės įmonių bendradarbiavimo sutartys.
Paskutiniais metais euro zonos šalys išgyvena vieną didžiausių išbandymų – euro zonos šalių nemokumo grėsmę. Daugiausia problemų šiandien turi Graikija, kurią gelbsti tik greitas kreditas iš kitų Europos sąjungos šalių. Su didelėmis finansinėmis problemomis taip pat susiduria Italija ir Ispanija.
Japonijos jena yra 3 populiariausia pasaulyje valiuta. Japonijos jena daugiausia naudojama Azijoje, taip pat rytinės ir pietinės pakrantės šalių: Pietų Korėjos, Tailando ir Singapūro bei kitų šalių mainų priemonė. Japonijos jena yra stipriai susijusi su Japonijos ekonomikos gerove.
Jungtinė Karalystė gali pasigirti ne tik vienu didžiausiu pasaulinių finansų centrų – Londonu, bet ir viena populiariausių pasaulyje valiutų. Svarai sterlingų tai valiuta, kuri primena apie didingą šios šalies praeitį. Daugelį metų Jungtinė Karalystė valdė milžiniškas kolonijas ir pelnėsi iš pasaulinės prekybos, kuri vyko naudojant Jungtinės Karalystės valiutą. Šiandien ši valiuta yra 4 pagal atliekamų operacijų skaičių pasaulyje.
Nors Jungtinė Karalystė yra Europos Sąjungos narė, ji nepritaria euro įvedimui. Anglai ne kartą yra parodę, kad nenori artimesnės integracijos. Vienas iš paskutinių Jungtinės Karalystės valdžios atstovų veiksmų buvo nepritarimas griežtesniam Europos Sąjungos šalių bankuose atliekamų operacijų apmokestinimui. Šio apmokestinimo tikslas – apriboti Europos šalių bankų galimybes neatsakingai skolinti lėšas.
Šveicarija per daugelį metų užsitarnavo neutralios šalies statusą. Lygiai tas pats nutiko ir su Šveicarijos frankui. Ši valiuta laikoma neutralia ir, svarbiausia, patikima. Šveicarijos bankas įdėmiai seka situaciją pasaulinėje valiutų rinkoje ir kasdien atlieka reikalingus veiksmus, kad išsaugotų šios šalies valiutos patikimumą.