Medicina / Sveikata

Prakaitavimo gydymas

Pažastų, delnų ar pėdų padidintas prakaitavimas (hiperhidrozė) dažnai tampa ne tik medicinine, bet ir socialine problema. Botulino injekcijos efektyviai gydo padidintą prakaitavimą.

Botulino toksino injekcijos procedūra trunka vos kelias minutes, o prakaitavimas nevargina 6-8 mėnesius po injekcijos. Tai pakankamai ilgas laiko tarpas, ypač jei injekcija atliekama prieš šiltąjį sezonąį.

Botulino injekcijos į pažastis, delnus ar padus atliekamos plona adatėle. Skausmas atliekant injekcijas pažastyse praktiškai nejaučiamas, tačiau pėdų ir delnų prakaitavimas atliekamas su nejautra.

Delnų prakaitavimas („šlapios rankos“) gali sukelti nemalonių pojūčių tiek profesinėje veikloje, tiek ir kasdieniniame gyvenime. Įprastai delnai prakaituoja atsidūrus stresinėse situacijose, bendraujant su pirmą kartą sutiktais  žmonėmis, jaučiant įtampą, nerimą. Tačiau daliai žmonių ši problema gali būti itin nemaloni. Juos vargina delnų prakaitavimas net ilsintis, sėdint, miegant.

Delnų hiperhidrozė yra paveldimas sutrikimas dažniausiai pasireiškiantis  vaikystėje be aiškių priežasčių. Žmonės, varginami itin gausaus delnų prakaitavimo, yra linkę vengti kontakto su kitais žmonėmis, slepia rankas kišenėse. Tai ypač svarbu oficialiose įstaigose ar su verslo partneriais  dirbantiems asmenims.

Delnų prakaitavimą botulino toksino injekcijomis taip pat galima gydyti. Šis preparatas plona adatėle injekuotas į odą sustabdo prakaito gamybą ekrininėse liaukose. Paprastai pacientai pastebi sumažėjusį prakaitavimą jau pirmąją savaitę, efekto maksimumas (iki 75% sumažėjęs prakaitavimas) pasiekiamas per dvi savaites. Injekcijos poveikis tęsiasi 4-7 mėnesius, po kurių procedūrą galima kartoti.

Pacientai, kuriuos vargina “šlapios rankos”, dažniausiai kenčia ir nuo pernelyg gausaus pėdų prakaitavimo. Nors pėdų prakaitavimas nėra toks akivaizdus kaip rankų, jis taip pat gali sukelti daug nepatogumų. Pacientai, turintys šią problemą, skundžiasi pėdų „slidinėjimu“ batuose, nemaloniu kvapu, infekcijomis; taip pat vengia įvairių pėdų procedūrų, pedikiūro.

Botulino toksino injekcijos paduose atliekamos laidinėje nejautroje dėl  didesnio pėdų ploto ir jautrumo. Injekcijos poveikis jaučiamas šiek tiek trumpiau nei delnuose – 4-6 mėnesius.