Būstas

Rąstiniai namai

Iš rąstų statomi įvairūs statiniai, skirti ir poilsiui, ir gyvenimui. Tai – pirtys, vasarnamiai, kavinės, taip pat ir gyvenamieji privatūs namai.

Mediena – ekologiška statybinė medžiaga. Ji turi savybę kaupti šilumą ir reguliuoti oro drėgmę. Rąstinės namo sienos įtraukia ir absorbuoja toksines medžiagas, neleidžia susidaryti elektrostatiniams krūviams, kuriuose kaupiasi dulkės, bei padeda sukurti šiltą ir jaukią atmosferą. Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) duomenimis, mediena padeda stiprinti žmogaus imuninę sistemą, o alergiškiems ar astma sergantiems žmonėms oras rąstiniame name pats tinkamiausias. Sienos iš pakankamo storio rąstų yra puikus garso izoliatorius, apsaugantis nuo nepageidaujamo išorinio triukšmo. Tad rąstinis namas turi nemažai privalumų.

Mediena yra viena iš nedaugelio ekologiškų nuolat atsinaujinančių statybos medžiagų. Svarbus medienos privalumas – tai, kad ji lengvai klijuojama, be didesnio vargo gali būti sujungiama vinimis, medvaržčiais ir t.t., nesunkiai apdirbama. O standumo ir tvirtumo požiūriu medieną galima lyginti su metalais.

Rąstinis namas ne mažiau ilgaamžis, nei akmeninis. Su gerai pastatytu mediniu namu nieko neatsitiks daug dešimtmečių. Šiuolaikinių medienos apdirbimo medžiagų naudojimas gali padidinti medžio rąsto ilgaamžiškumą keletą kartų.

Dar vienas rąstinių namų privalumas – gyventi juose saugu. Rąstiniai namai – tai unikali konstrukcija, pasižyminti beveik absoliučiu atsparumu seisminiam poveikiui: jie gali išstovėti veikiant iki 9 balų žemės drebėjimui.

Dėl didelio plytinių namų lyginamojo svorio (1500-2500 kg/m3) reikalinga dėti pamatus gylyje sulig riba, ties kuria užšąla gruntas. O štai nedidelis medžio svoris (600-900kg/m3) leidžia apsieiti su lengvais stulpiniais pamatais. Dėl to plytinio namo statyba atsieina vidutiniškai 1,3-1,5 karto brangiau nei namo iš rąsto statyba.

Pačios parankiausios pagal sanitarinius-higienos reikalavimus – rąstinės sienos iš spygliuočių medžių rūšių. Rąstinių namų statybai labiau tinka spygliuočių rūšys nei lapuočių, nes jos turi taisyklingesnę kamieno formą ir mažiau linkę pūti. Profilinis klijuotas tašas, paruoštas iš spygliuočių medienos, taipogi puiki medžiaga rąstinio statinio statybai.</p>