Įvairios svetainės,  Kompiuteriai / internetas,  Laisvalaikis / Pomėgiai

Rinkimai internetu – už ir prieš

Lietuvoje rinkimai vyksta ne taip jau ir dažnai. Seimą renkame kas ketverius metus, o prezidentą kas penkerius. Visgi, savo nuomone pareikšti daugelis norėtų ir dažniau. Tačiau atėjus metui atlikti savo pilietinę pareigą, dažnas tiesiog patingi nukulniuoti iki savo rinkimų apylinkės ir perbraukti rinkimų biliotenį. Todėl dažnai suskaičiavus įvairių rinkimų rezultatus, spaudoje pasigirsta nuogąstavimų, jog tų ar anų rinkimų aktyvumas buvo mažas. Šiai situacijai pataisyti vis garsiau reiškiamos idėjos, jog Lietuvos piliečiams reikia kad rinkimai internetu būtų įteisinti.

Rinkimai internetu padėtų pakelti balsavimo aktyvumą. Tai nėra iš piršto laužtas teiginys. Mūsų kaimynei Estijai įteisinus galimybę balsuoti internetu, šios šalies aktyvių rinkėjų skaičius padidėjo net 15%. Estija yra unikali šalis, kuri savo piliečiams leidžia rinkti parlamento narius elektroniniu būdu. Jos pavyzdys užkrėtė ir tokias valstybes kaip Šveicarija. Visgi, balsuoti internetu Šveicarijoje gali tik tie jos piliečiai, kurie rinkimų metu yra išvykę už šios šalies ribų.

Nors iš pirmo žvilgsnio, rinkimai internetu atrodo patraukus dalykas, esti ir tam tikrų nuogąstavimų. Pagrindinis jų, jog sudėtinga apsisaugoti nuo balsų pirkimo, nes rinkėjas neprivalo prisistatyti į rinkimų apylinkę ir taip užtikrinti, jog jis savo balsą atiduoda laisva valia. Taip pat, įgyvendinus galimybę balsuoti internetu, iškyla rizika jog tokių rinkimų rezultatais gali manipuliuoti programišiai.

Na, o kol dar rinkimai internetu yra atviras klausimas, savo balsus galite atiduoti gal ir ne tokiuose svarbiuose, bet visgi reikalinguose balsavimuose tinklalapyje tautosrinkimai.lt