Medicina / Sveikata

Saugokimės erkių

skiepai nuo erkinio encefalitoPastaruoju metu labai išpopuliarėjo skiepai nuo erkinio encefalito. Ne vienas vyresnis žmogus prisimena, kad seniau, dar sovietmečiu, tokio dalyko, kaip skiepai nuo erkinio encefalito, kaina nemaža, net nebūdavo. Žmonės nuo erkių saugodavosi kitaip.

Seniau buvo kitaip

Juozas iš kaimo pasakoja, kad erkės būdavo pavojingos ir seniau, ir visi apie tai žinodavo, tačiau saugodavosi kiek kitaip. „Mes visi eidavome grybauti į mišką arba uogų rinkti. Tai neišvengiama, kai gyveni Dzūkijoje, kai aplink tiek daug gerų miško plotų auga, ir tu nori tuose plotuose gerai praleisti laiką, tiesiog surasti sau tokius dalykus, kurių tikrai nori, ir kurių tikrai reikia. Taigi, sakau, kad seniau buvo tikrai visai kitaip. Ir tokio dalyko kaip skiepai nuo erkinio encefalito aš net išvis nežinojau. Gal kažkur miestuose ir būdavo siūloma žmonėms skiepytis nuo tokio dalyko, bet mes tai net nebuvom girdėję, gydytojai paprasčiausiai poliklinikose net nepasiūlydavo to.

Tačiau visi net turėdavo atsispausdinę ar iš žurnalų išsikirpę tokias rekomendacijas, ką daryti, kad viskas būtų gerai. Mes visada apsirengdavome ilgais drabužiais, kojines užsimaudavome. Taip darydavome net ir karštą dieną – kad tik būtų kuo mažiau pavojų, kuo mažiau rizikos. Kad tik galėtume nuo tų erkių atsiginti, ir kad tik nereikėtų paskui drebėti, bijoti. Ir vis tiek, kai grįždavome namo, visi apsižiūrėdavome vieni kitus, ar nėra kur kokia erkė įsisiurbus. Tai kai nebūdavo, tai labai gerai, bet kartą ir buvo viena kita. Tada jau mes ją su aliejumi išplaudavome. Dabar, kai yra ir skiepai nuo erkinio encefalito, kaina prieinama, ir tos informacijos daugiau, tai net žinau, kad netinkamas tas erkės ištraukimo būdas, kurį aš naudodavau. Pasirodo, negalima taip imti ir plauti su aliejumi. Nes ji tada nervinasi, ir kaip tik dėl to ir gali prišvirkšti daugiau tų nuodų. Taigi, geriau yra paprasčiausiai nesinervinti ir ją išimti su pincetu“, – dalijasi mintimis Juozas.

Priemonės šiais laikais

Žinoma, kad šiais laikais efektyviausia yra skiepai nuo erkinio encefalito, akcija kartais būna ir galima juos gauti pigiau. Tačiau apskritai, reikia žinoti, kad skiepai, kitaip nei nuo kokios stabligės, galioja ne amžinai, toli gražu ne amžinai. Vos po metų ar dviejų jau reikia skiepytis per naują. Žmonių, kurie bandė tokį dalyką kaip skiepai nuo erkinio encefalito, atsiliepimai yra įvairūs. Vienam šie skiepai nesukelia išvis jokių šalutinių poveikių. Tai reikštų, kad jeigu realiai kada nors įsisiurbtų užkrėsta erkė, o žmogus gal net nebūtų pasiskiepijęs, tuomet net ir nebūtų labai stipraus nuodingo poveikio. Tačiau kitiems skiepai nuo erkinio encefalito kaina Vilniuje galbūt išgelbėja gyvybę. Jeigu pasiskiepijęs žmogus jaučia labai daug blogų pojūčių, jeigu jis vemia, jam skauda galvą, „atrodo, kad tuoj mirs“ ir panašiai, reiškia, kad jo organizmas itin netoleruoja šios ligos užkrato. Taigi, jeigu žmogus būtų nesiskiepijęs ir būtų tiesiog kažkada, to norėdamas, pats užsikrėtęs, vėliau ši liga galbūt jam būtų buvusi netgi mirtina. Taigi, kartais nereikia žiūrėti, kokia yra skiepai nuo erkinio encefalito kaina Vilniuje, o verčiau tiesiog skiepytis tam, kad išsaugoti savo sveikatą arba gyvybę. Taip pat reikia skiepyti ir mažus vaikus, jeigu norite eiti į mišką. Vilniečiai neretai pastebi, kad jie net ir savo namuose, tiesiog pievose Vilniuje negali būti ramūs, nes ir čia atšokuoja daug erkių.