Breketai. Ko gero nedaugelis labai nori nešioti šiuos ortodontinius prietaisus, tačiau daug žmonių tai verčia daryti noras turėti gražius ir tiesius dantis. Taigi šiame straipsnyje ketinu papasakoti apie breketus– kodėl jums gali šių prireikti, kaip jie veikia ir t.t.
Kodėl gali prireikti breketų?
Breketai reikalingi netaisyklingos dantų padėties ir blogo sukandimo gydymui.
Kaip veikia breketai?
Breketai- tai nedideli metaliniai arba keramikiniai prietaisai, tvirtinami prie kiekvieno paciento danties. Tarpusavyje sujungiami specialiu lanku ir sudaro vientisą breketų ( arba kabių) sistemą. Lanko ir jį tvirtinačių ligatūrų pagalba sukeliamas reikalingo stiprumo spaudimas dantims, dantys „stumiami“ reikalinga kryptimi. Labiausiai paplitę metaliniai breketai, tačiau pastaruoju metu atsiranda ir nauji nematomi ar mažiau matomi keramikiniai bei plastikiniai breketai.
Kaip prižiūrėti breketus?
Nešiojant breketus dantys reikalaus specialios išskirtinės priežiūros. Maistas gali dažnai įstrigti tarpdančiuose ir tarp breketų, o tinkamai nepašalinti maisto llikučiai gali sukelti dantenų uždegimą. Viso ortodontinio gydymo metu svaebu labai kruopščiai valyti dantis, naudoti specialius tarpdančių ir breketų valymo šepetėlius, naudoti specialų siūlą. Taip pat tenka laikytis ir specialaus mitybos režimo- vengti kietų maisto produktų, maistą susismulkinti prieš kramtant, nulupti kietą odelę nuo vaisių ir pan. Pasitaiko atvejų, kai valgant netinkamą maistą breketai atsiklijuoja nuo danties. Tokiu atveju pacientui reikia vėl apsilankyti pas specialistą, kad šis jį pritvistintų.
Po kabių
Dauguma žmonių kabes turi nešioti apie dvejus metus. Tačiau po ortodontinio gydumo dažnai tenka nešioti specialius fiksatorius ( jie vadinami reteineriais) dantų padėčiai stabilizuoti. Priklausomai nuo dantų būklės fiksatorius gali tekti nešioti nuolatos arba tik naktimis.
Breketai – faktai apie kurios nežinojote
• Manoma, kad apie 70 % pasaulio gyventojų turi su dantimis susijusių problemų, kurios reikalauja ortodontinio gydymo;
• Dauguma pasaulyje garsių įžymybių privalėjo nešioti dantų kabes. Tarpe jų tokios, kaip Tomas Krūzas ar GwenStefani;
• Tinkamiausias amžius pradėti ortodontinį gydymą yra jaunystėje. Klaidingai manoma, kad negalima gydyti žandikaulio nukrypimų neišaugus nuolatiniams dantims. JAV žandikaulio augimą gydomas jau nuo 3 metų amžiaus vaikams, tačiautam dažniausiai naudojamos ortodontinės plokštelės.
Ortodontinį gydymą galima pradėti, bet kokio mažiaus pacientams, žinoma, tai priklauso nuo dantų būklės. Breketai padeda ne tik pagrąžinti šypseną, tačiau ir palengvinti maisto kramtymą. Taisyklingas sąkandis užtikrins tinkamą maisto smulkinimą ir taip palengvins virškinamojo trakto veiklą. Taigi nebijokite pasiaukoti ir keletą metų nešioti ne visai estetiškai atrodančias kabes, kurios padės išvengti daugybės ateityje gręsiančių problemų.