Įvairenybės

Šių dienų odontologija

Odontologija per pastaruosius 100 metų vystėsi didžiuliais žingsniais. Praeito amžiaus pradžioje skaudančius dantis tiesiog ištraukdavo, o šios dienos ondontologija leidžia išgydyti dauguma ligų. Dantų netekties atveju natūralius gali pakeisti dantų implantai. Šiame straipsnyje trumpai papasakosiu apie mūsų dienų odntologijos galimybes.

Estetinė odontologija

Leisiu sau pradėti nuo odontologinių procedūrų, kurios prieš 100 metų buvo primityviausios, tai estetinė odontologija. Šią sritį apima tokios procedūros, kaip dantų balinimas, ėduonies ar traumų pažeistų dantų atkūrimas, netaisyklingai išdygusių dantų korekcijos. Praeityje dažniausiai buvo praktikuojamas tik vienas iš šių metodų, tai dantų balinimas. Šimtus metų žmonės naudojo įvairiausias medžiagas, kurios padėdavo išbalinti dantis, beje ne visi jos buvo saugios. Dabar pacientai norintys pašviesinti savo šypseną, dėl tų pačių estetinių priežasčių.

Šiuo metu dantis galima balintis tiek klinikose, tiek namuose naudojant specialias kapas. Balinant klinikoje naudojama speciali dantų balinimui skirta medžiaga ir helio lempos šviesa. Paskutiniu metu šios procedūros metu pradėti naudoti lazeriai pagreitinantys balinimo procesą.

Dantis balinant namuose naudojamos specialios dantų kapos, kurios pacientams pagaminamos odontologijos klinikose konsultuojantis su specialistais. Jei balinimas klikoje yra gerokai brangesnis, bet užtrunka apie 2-3 apsilankymus, tai balinimas dantų kapomis yra ilgas procesas galintis trukti keletą mėnesių, priklausomai nuo Jūsų dantų būklės.

Beje nepaminėjau dar vienos gana naujos galimybės, tai yra endodontinis pavienių dantų balinimas. Šiuo būdu yra balinami negyvi dantys iš vidaus į danties kanalą įvedant specialią medžiagą. Procedūra kartojama vieną kartą per du metus, nes tokiu tempu negyvi dantys keičia spalvą.

Prieš 100 metų dantų balinimui geriausiu atveju buvo naudojama soda, kurios poveikis būdavo ne tik kad trumpalaikis, tačiau ir pažeidžiantis dantų paviršių.

Breketai

Breketai naudojami dantų tiesinimui. Dauguma gydymo procesų naudojant breketus vidutiniškai užtrunka apie dvejus metus. Taip pat reikia žinoti, kad kiekvienas žmogus yra skirtingas, skiriasi dantų augimo greitis ir šių gakimybės pasislinkti į numatytą vietą. Kaip bebūtų, konsultacijos metu odontologas turėtų nurodyti apytikslį gydymo laikotarpį kiekvienam pacientui individualiai. Taip pat labai svarbi teisinga breketų priežiūra, kadangi šie yra svetimkūniai paciento burnoje… Juose įstrigę maisto likučiai gali pakenkti dantims.

Paskutiniu metu breketai išsivystė iki tokio lygmens, jog tapo beveik nematomi plika akimi. Ne vienam vyresniam žmogui vaikystėje teko patirti pašaipų dėl ne kokios išvaizdos nešiojant kabes, ši problema aktyviai buvo sprendžiama pastarąjį dešimtmetį.

Prieš 100 metų apie dantų tiesinimą nebuvo jokios minties ar galimybių.

Dantų protezavimas

Mūsų laikų dantų protezavimas yra gerokai pasistūmėjęs į priekį, dageliui iš mūsų yra tekę matyti žmones nešiojančius išimamus protezus, kurie daugumai vyresnio amžiaus pasaulio gyventojų yra tapę kasdienybe. Tačiau šiuolaikinės technologijos odontologams leidžia atkurti žmogaus šypseną, tiesiog implantuojant dirbtinius dantis.

Dantų implantai yra dirbtiniai dantys susidedantys iš trijų dalių: implanto (dirbtinės šaknies), atramos ir danties protezo. Paskutinioji dalis dar yra vadinama karūnėle. Implantas ir atrama yra labai svarbios dalys, norint užtikrinti netikro danties funkcionalumą ir tvirtumą. Dantų implantuos turintys žmonės nejaučia visiškai jokio skirtumo tarp tikro ir dirbtinio danties.

Prieš 100 metų odontologijoje buvo naudojami mediniai ar iš gyvūnų kaulų pagaminti dantų protezai, tačiau šiuos sau galėdavo leisti tik nedaugelis žmonių.

Taigi per pastarąjį šimtmetį odontologijoje naudojamos technologijos gerokai išsivystė. Be to pasikeitė ir žmonių požiūris į dantų priežiūrą, taip pat kur kas labiau pradėta vertinti dantų estetinę būklę.

odontologijos klinika