Six sigma – šeši žingsniai tobulybės link
Maža ta įmonė, kuri siekia tik išsilaikyti šiandien. Rimtos, didelės įmonės nebijo rytojaus, nes jos turi aiškią kryptį, kur link juda ir ko pasiekti nori. O tai joms padaryti padeda six sigma verslo strategija.
Ekspertų pagalba
Iškart norisi paklausti – kas yra six sigma? Atsakymo verta kreiptis į specialistus, turinčius nemažą šio metodo mokymo ir taikymo patirtį. Tiesa, Lietuvoje tokių ekspertų labai mažai. Daugiausiai mokytojai kviečiami iš užsienio. Štai daktaro laipsnį turintis Aleksandras Chakhunašvilis jau apie dešimt metų dirba pristatydamas ir kuruodamas six sigma metodą įvairiuose verslo sektoriuose: tiek tradicinėje gamyboje, tiek paslaugų srityje. Jis sako, kad six sigma iš esmės yra verslo proveržis. Tai reiškia, kad šis metodas padeda efektyviai pagerinti įmonės valdymą ir pelningumą.
Juodojo diržo meistrystė
Ekspertas metodo moko įvairiose šalyse, taip pat atvyksta ir į Lietuvą. Jo vedami six sigma mokymai jau sužavėjo ne vieną įmonės vadovą ar ten dirbančius žmones. Ir tai nenuostabu, mat Aleksandras yra Juodojo diržo mokytojas. T. y. tas, kuris turi teisę mokyti kitus asmenis, nes pats puikiai išmano six sigma metodo veikimą. Šiuo metu ekspertas dirba Švedijoje šios šalies ligoninių grupėje, kurios turi tikslą dirbti kur kas efektyviau nei dirbo iki šiol. Aleksandras retkarčiais nu-džiugina ir lietuvius, besidominčius six sigma metodu. Jo mokymus siūlo six sigma akademija.
Susipažinimo su metodu lygmuo
Apskritai six sigma metodologija aiškina, kad visi įmonės, kurioje veikia šis six sigma metodas, darbuotojai skirstomi į penkias grupes: čempionai – tai yra vadovai, Juodųjų diržų mokytojai – ekspertai, mokantys šio metodo kitus ir patariantys čempionams, Juodieji diržai – įmonių padalinių vadovai, apmokyti ir puikiai išmanantys six sigma metodo veikimą, Žalieji diržai – veiklesni, labiau motyvuoti darbuotojai, kurių darbo ir metodo žinios stipriai prisideda prie tikslo siekimo, ir Getonieji diržai – visi kiti darbuotojai, bent truputį supažindinti su six sigma strategija.
Šešios sigmos – ne šiaip sau
Įdomu tai, kad six sigma strategija yra paremta statistiniais metodais, gerinančiais įmonės veiklos kokybę. Šešios sigmos pavadinime pasirinktos neatstiktinai: jos simbolizuoja praktiškai idealų gamybos procesą, kuriame pasitaiko itin mažai klaidų ir defektų. Išvertus iš graikų kalbos, sigma raidė reiškia matematinį nuokrypį. Six sigma metodo tikslas – kad nuokrypis verslo procesuose, siekiant užsibrėžto pageidaujamo tikslo, būtų kuo mažesnis.
Šeši verslo įmonės principai
Norint pasiekti šio tikslo, yra numatyti ir šeši pagrindiniai principai, kuriais reikia remiantis.Taigi, six sigma metodas – tai visų pirma nuoširdus domėjimasis klientu, taip pat valdymas, remiantis konkrečiais faktais ir statistiniais duomenimis. Toliau eina stipri orientacija į proceso valdymą ir jo kokybę, problemų užčiuopimas ir suvaldymas anksčiau, nei jos iškils ir sutrukdys, visų grandžių betarpiškas bendradarbiavimas ir visų bendras maksimalaus rezultato siekis, tačiau būnant atlaidiems galimoms nesėkmės, kurių nori nenori – pasitaiko.
Padės ir knyga
Taigi, mokytis šio metodo galima iškart iš profesionalų. O tai labai padeda, norint perprasti metodologiją kuo greičiau. Siekiantiems pirmiausia su metodu susipažinti patiems, galima įsigyti knygą six sigma for dummies. Ji tikrai bus pirmoji rimta pagalba į verslo sėkmę. Tie, kas jau pasirinko ir įdiegė six sigma strategiją, įsitikinę, kad tai buvo geriausias jų žengtas žingsnis nuo įmonės sukūrimo pradžios. Verta jais patikėti ar ne – spręsti kiekvienam. Svarbiausia nepatingėti čiupti sėkmės paukštę už uodegos. Ji skrenda visai šalia – kaip tik pro jūsų įmonės langus.