Kultūra/Menas,  Laisvalaikis / Pomėgiai,  Mokslas / Išsilavinimas,  Pirkiniai / Paslaugos,  Žiniasklaida / Leidyba

Kas lemia knygos pasirinkimą?

skaitomiausios knygos
skaitomiausios knygos

Mėgstantys skaityti žmonės sunkiai įsivaizduoja savo gyvenimą be knygų. Kiekvienas skaityti mėgstantis asmuo turi ir jam patinkančių kūrinių bei autorių sąrašėlį. Kokios skaitomiausios knygos guli jų lentynose ar ant naktinės spintelės, priklauso nuo kiekvieno skaitytojo pomėgių ir ineteresų srities. Vieniems labiau patinka lengvo turinio romantinės knygos, kiti renkasi fantastiką, treti mėgsta detektyvinius elementus ir taip toliau. Mūsų šalyje skaitomiausios knygos 2013 metais yra graibstomos ne tik iš bibliotekų, bet ir iš knygynų lentynų. Šių knygų sąrašas yra įvairiaspalvis – pradedant kvapą gniaužiančiu erotiniu romanu baigiant Dalai Lamos filosofija. Taigi Lietuvos skaitytojai renkasi įvairias knygas. Šį jų pasirinkimą lemia įvairūs veiksniai – ir literatūros rūšis, ir žanras, ir pats autorius bei jo gebėjimas sudominti skaitytoją.

 Žanras

Kūrinio žanras turi nemažai įtakos tam, ar jis bus pasirinktas skaitytojo, ar ne. Dažniausiai skaitomiausios knygos yra įvairūs romanai. Taip pat pastaruoju metu skaitytojai noriai renkasi menines biografines ir autobiografines knygas, kuriose aprašomas žinomų žmonių gyvenimas. Pastaruoju metu mūsų šalyje populiarios ir kai kurios kulinarinės knygos. Šių metų skaitomiausiu knygu desimtukas savo gretose turi ir romanų, ir vaikiškų, ir kulinarinių knygų, ir netgi filosofinių. Kiekvienas skaitytojas renkasi tokias knygas, kurių turinys juos traukia, domina. Pavyzdžiui, poezija turi mažesnį skaitytojų būrį negu proza. Žinoma, ir pati poezija turi skirtingas savo formas, kurios taip pat lemia skaitytojų pasirinkimą. Šiuolaikiniai žmonės vis dažniau renkasi verkoru parašytas eiles, o ne silabinę toninę eilėdarą.  Prozos kūriniai taip pat yra klasifikuojami į smulkesnius kūrinius. Vieni prozos kūriniai labiau skaitomi, kiti – mažiau. Įvairios skaitomiausios knygos pasaulyje yra prozos kūriniai. Be abejo, pirmuoju numeriu jau daugelį metų eina Biblija. Tai skaitomiausia knyga visame pasaulyje.

Autorius

Kitos skaitomiausios knygos pasaulyje rikiuojasi pagal savo turinio populiarumą. Nemažai įtakos turi ir leidinio autorius. Yra žmonių, kurie mėgsta konkretaus autoriaus kūrinius. Pavyzdžiui, detektyvų mėgėjai renkasi Agathos Christie, Andrea‘o Camillerio, Arthuro Conan Doyle‘o, Aleksandros Marininos ir kitų žinomų detektyvų autorių kūrinius. Taip pat visame pasaulyje skaitomos Joanne‘s Rowling knygos apie jaunąjį burtininką Harį Poterį. Visos skaitomiausios knygos turi daug skaitytojų visame pasaulyje, todėl ir tapo populiariausiomis. Prieš nepilną dešimtmetį išpopuliarėjusi ir dabar skaitomiausių pasaulio knygų dešimtuke yra Dano Browno knyga „Da Vinčio kodas“. Šis autorius yra parašęs ir kitų kūrinių, tačiau minėta knyga yra šiek tiek skaitomesnė negu kiti šio rašytojo kūriniai. Kiekvienais metais skaitomiausios knygos kinta, tačiau yra tokių, kurios metai iš metų puikuojasi skaitomiausiųjų sąraše. Vienos skaitomiausios knygos 2013 yra, kitos jau bus po metų ir panašiai. Kasmet sudaromas tų metų skaitomiausių knygų sąrašas, kuris kiekvienais metais būna skirtingas.

Atsiliepimai

Skaitomiausių knygų sąrašus koreguoja ne tik žanrai, autoriai, bet ir atsiliepimai apie kūrinį. Tiek skaitomiausios knygos lietuvoje, tiek pasaulyje sulaukia literatūros kūrinių kritikų ir skaitytojų atsiliepimų. Taip apie knygą sklinda žinia iš lūpų į lūpas. Perskaitė viena, pasiūlė kitai, ta kita – trečiai ir taip toliau. Jeigu dauguma skaitytojų sako, kad jiems vienas ar kitas kūrinys nepatiko, jų nesudomino, vadinasi, ta knyga veikiausiai netaps skaitomiausia. Tiek knygos anotacija, tiek recenzijos ir atsliepimai turi sudominti skaitytoją. Priešingu atveju knyga nebus tokia populiari. Sunku nuspėti, kokios skaitomiausios knygos bus, pavyzdžiui, po metų ar daugiau, kadangi tai gali būti visai nauji kūriniai, kurie vėl sužavės didžiąją dalį skaitytojų, taip kaip šiais metais didelio populiarumo sulaukusi garsiojo erotinio romano trilogija.