Įvairenybės

Skirtingi gelezies tipai

Jei planuojate įsigyti metalinius laiptų turėklus ar domina galimybė papuošti namų eksterjerą lauko šviestuvais Jums teks susidurti su galvos skausmu, kokios geležies produktus įsigyti. Metalo dirbiniai gaminami iš gausybės skirtingų tipų geležies: kaltinės, plieno, ketaus ir kitų. Trys išvardintos yra bene populiariausios. Skirtingas metalo tipas pasižymi skirtingomis savybėmis apie kaltinės geležies, ketaus ir plieno savybes papasakosiu šiame straipsnyje.

Kaltinė geležis

Kaltinė geležis pradėta gaminti Europoje nuo 600 metų prieš Kristų. Akmenyse ar meteorituose rasta geležis buvo kaitinama specialiose krosnyse iki kol paraudonuodavo ir tapdavo minkšta, po to kalvis kūju formuodavo metalą į norimą formą. Šis darbas labai sunkus, varginantis ir užimantis daug laiko. Senovėje iš geležies pagamintus daiktus sau galėjo leisti tik turtingi žmonės, kadangi dėl ilgo apdirbimo laiko šie buvo labai brangūs. Pačioje kaltinės geležies atsiradimo epochos pradžioje ši buvo naudojama ginklų ir vartų gynybai gamyboje. Vėliau vystantis kaltinės geležies apdirbimo procesams, ši pradėta naudoti langų, tvorų vyriams, arklių kaustymui. Kaltinė geležies darbai išsiskiria savo grublėtu paviršiumi, taip pat reikia žinoti, kad ši labai neatspari rūdims. Lauko turėklai pagaminti iš kaltinės geležies reikalaus nuolatinės priežiūros, valymo ir dažymo norint apsisaugoti nuo rūdijimo. Kaltinė geležis vis dar naudojama gaminant dekoratyvinėmis detalėmis išpuoštus vatus, tvoras ir vyrius, taip yra dėl metalo tvirtumo.

Ketus

Ketų pirmieji pradėjo gaminti kinai 6 mūsų eros metais. Šis geležies tipas yra sutvirtintas naudojant anglies ir silicio daleles. Ketus naudojamas daugelyje produktų, pavyzdžiui gaminant automobilių variklius, vamzdžius… Šiais laikais šio metalo formulė išsivystė, jis gali būti tamprus, kalus ar trapus priklausomai nuo poreikių. Ketaus dirbiniai yra gaminami lydant ketų į norimas formas, vėliau ketus paliekamas ataušti. Ataušus forma yra suskaldoma ir gaunamas ketaus gaminys. Ketus šiuo metu daugiausiai naudojamas gaminant eksterjero detales: baliustradas, laiptų turėklus ar sodo baldus. Šis metalas yra gerokai apigenis lyginant su kaltine geležimi, taip pat ir atsparesnis rūdims.

Plienas

Plienas yra dar vienas geležies ir anglies lydinys. Kaip bebūtų anglies kiekis pliene yra gerokai mažesnis nei ketaus lydinyje. Minkštasis plienas yra vienas dažniausiai naudojamų šio metalo lydinių. Šis lydinys nėra labai kalus ar trapus, dėl to tinkamas gausybei gaminių įskaitant ir lauko baldus. Beje, patyrusio kalvio rankose plieną galima sustiprinti aukštoje temperatūroje. Plienas yra lengvai apdirbamas ir gerokai pigesnis nei kiti metalai. Turi minusą yra gana imlus rūdims, tačiau tinkamai prižiūrint šių galima išvengti. Plienas yra gaminamas aukštakrosnėse, kuomet išlydžius iš geležies yra pašalinamos šlako priemaišos. Tuomet šis yra formuojamas į ritinius, strypus ar lakštus, kurie keliauja į pramonines gamyklas ir ten yra apdirbami pagal poreikius. Plienas namų eksterjere naudojamas gaminant sūpynes, kėdes, tvoras, laiptų turėklus, lauko šviestuvus. Šis metalo lydinys yra pakankamai minkštas į jį lengva gręžti varžtus, taigi dirbiniai gali greitai ir lengvai būti surinkti.

Visi trys metalai yra skirtingi. Negalima pasakyti, kuris yra geresnis ar tinkamesnis jūsų namuose. Kiekvieną reikėtų rinktis priklausomai nuo poreikių. Žinoma, nereikia pamiršti ir kitų metalų, kurie gali būti naudojami kalvystėje, tai yra žalvaris, bronza ar kiti. Geležies darbai labiau yra tinkami atvejais kuomet dirbiniai reikalauja patvarumo ir tvirtumo. Jeigu norite savo kieme turėti baldus iš metalo turbūt geriausias pasirinkimas būtų geležies lydiniai.

matalo rūšys