Būstas

Statinio saugumas – profesionalios priežiūros rezultatas

technine prieziuraGyventi ir dirbti saugiame pastate – kiekvieno žmogaus teisė. Tačiau šia teise tenka rūpintis patiems. Tai nesudėtinga, jei statiniu technine prieziura patikima kvalifikuotiems specialistams. Jie užtikrina statinio funkcionalumą, saugumą, patvarumą, komfortą ilgus metus. Rasti patikimą ekspertą tikrai nėra sunku, o paieškų rezultatas gali netgi išsaugoti gyvybę.

Kokia tai paslauga ir kodėl jos reikia?

Techninės statinių priežiūros vykdymas reglamentuojamas Lietuvos Respublikos įstatymais. Juose nurodyta, kad šia paslauga privalo pasirūpinti tiek gyvenamųjų, tiek negyvenamųjų (viešosios paskirties) pastatų savininkai. Išimtis taikoma tik energetikos statiniams ir statiniams, kurių priežiūra rūpinasi Susisiekimo ministerija. Tačiau įstatymų išimčiai priklausantys pastatai taip pat nuosekliai prižiūrimi – tik pagal kitokius reikalavimus.

Paprastai statinių priežiūra rūpinasi įmonės. Tačiau esama ir pavienių specialistų. Kvalifikuoti ekspertai ne tik apžiūri pastatus, jų planus. Prireikus jie gali naudoti profilaktines saugos priemones, užtikrinti patikimą remontą. Nepriklausomai nuo to, ar gyvenate daugiabutyje, ar esate komercinių patalpų savininkas, privalote pasirūpinti, kad nuoseklų statinio stebėjimą ir būklės vertinimą atliktų specialistas (ar specialistų komanda).

Svarbu suprasti, kad statinius prižiūrintys žmonės atlieka ne formalų, menkos reikšmės, paprastą darbą. Be patyrusių ekspertų pastangų jūsų statinys gali bet kada sugriūti, o jame esantys žmonės – susižeisti ar net mirti. Tam, kad padėtų jums išvengti šių ir panašių nelaimių, kvalifikuoti specialistai nuo pat statinio pripažinimo naudoti iki jo nugriovimo užtikrina:

  • teisingą paties pastato, jo konstrukcinių, inžinerinių dalių naudojimą. Tai, kas yra teisingas naudojimas, nurodyta statinio projekte ir oficialiuose statybos bei statinių eksploatavimo normų dokumentuose;
  • statinio ir jo dalių tausojimą (tai padeda ilgiau išvengti susidėvėjimo);
  • maksimalią apsaugą nuo galimų gedimų, statybinių defektų pastebėjimą laiku;
  • pagalbą ir rūpinimąsi mažesniais nuostoliais įvykus nelaimei.

Šių ir kitų užduočių numatymas, apibrėžtis, jų atlikimo sąlygos – tai, dėl ko reikalinga oficiali statybos technines prieziuros sutartis bei pastato priežiūros sutartis. Nesilaikant nurodymų bei įstatymų rizikuojama ne tik solidžia bauda, papildomomis išlaidomis remontui, bet ir savo, savo artimųjų, darbuotojų sveikata.

Kaip vyksta eksperto darbas ir kaip rasti geriausią prižiūrėtoją?

Tam, kad jūsų statinys būtų visiškai saugus ir ilgaamžis, sukurtos specifinės statinių techninės priežiūros taisyklės kvalifikaciniai reikalavimai. Kiekvienas patikimas ekspertas puikiai išmano ir naudojasi mūsų šalyje galiojančiais statybų bei pastatų priežiūros įstatymais. Tokių asmenų veikla yra legali tuomet, kai jų gebėjimus ir žinias patvirtina speciali komisija. Tuomet jiems įteikiami kvalifikaciją įrodantys dokumentai.

Būtent tokius dokumentus reikia įvertinti jums, jei norite rasti išties gerą priežiūros specialistą. Patikimas ekspertas visuomet gali paprastai paaiškinti savo darbo principus ir niuansus. Jis turi nurodyti, kiek kartų per metus bus tikrinamas statinys, kokie dokumentai įrodys atliktą priežiūrą (pavyzdžiui, specialūs apžiūros aktai ir užpildytas pastato techninis pasas), kokie darbai bus atliekami audito ar stebėjimo metu.

Verta žinoti, kad kvalifikuotas specialistas statinį apžiūri vizualiai ir įvertina sunkiau prieinamas konstrukcines, inžinerines dalis, atlieka įvairius susidėvėjimo tyrimus, parengia remonto planus. Platus tokių paslaugų spektras, pastato dydis ir funkcijos, kitos ypatybės – tai, nuo ko labiausiai priklauso technines prieziuros kaina. Todėl visuomet pasidomėkite, kas sudaro paslaugų paketą.

Ieškodami gero eksperto nepamirškite pasidomėti jo patirtimi. Vieni specialistai mieliau renkasi prižiūrėti daugiabučius, kiti – komercines patalpas, tad jie daugiau žinių turi apie savo srities statinius. Būdami atsakingi ir atidūs patikimą prižiūrėtoją tikrai rasite. O skirti laiko šiai užduočiai išties naudinga. Juk statiniu technine prieziura užtikrina ne vien komfortą, ramybę, bet ir mažesnes pastato eksploatavimo išlaidas.