Šis straipsnis yra skirtas ne vilkikų vairuotojams, o paprastiems žmonėms, kurie su sunkvežimių padangomis susidūrė atsitiktinai, ir nori paprasčiausiai suvokti, kas yra kas šioje milžiniškoje industrijoje. Joje kariauja kelios kariaunos. Visų pirma, tai didieji padangų gamintojai – Michelin, Goodyear, Kormoran, Primewell, Continental, Bridgestone, Double Coin, Wanli, Aeolus, Fulda, Dunlop ir kiti. Toliau kariaujų jų tiekėjai tokiose mažose šalyse, kaip Lietuva. Į kovą įsijungia ir padangų pardavėjai. Po jais kovoja autoservisai ir automechanikai, montuojantys padangas ir galiausiai – sunkvežimių savininkai ir vairuotojai, kuriems atrodo, kad tai jie atsakingi už mūšio baigtį… Šioje srityje dirba dešimtys tūkstančių savo srities profesionalų, tad Lietuvoje ši sritis yra labai gerai išvystyta, rinka konkurencinga, turinti savo principus ir reglamentą. Bet pakaks apie pusiau „mistinius“ dalykus. Pereikime prie esminės informacijos apie sunkvežimių padangas.
Kokios yra padangų sunkvežimiams rūšys?
Paprastai lengvieji automobiliai apsiriboja pagrindinėmis 2 rūšimis (žieminės ir vasarinės). Apie jas žinome viską, taip pat ir tai, kad susidėvėjus protektoriui, padangas galima uždėti ant nevarančiųjų ratų ir taip „pratemti“ dar vieną ar du sezonus. Sunkvežimių pasaulyje viskas kur kas sudėtingiau. Sunkvežimių padangos gali būti skirstomos į 6 rūšis (paprastai apsiribojama ir keturiomis) pagal kelio dangą, o taip pat ir pagal ašį, ant kurios yra montuojamos.
Pagal kelio dangą padangos yra skirstomos taip:
- Plento padangos – skirtos važinėjimui paprasta asfaltuota danga.
- Regioninės padangos – skirtos tolimiesiems reisams.
- Kelio/bekelės padangos – prastesnės būklės keliais važiuojančiai technikai.
- Bekelės padangos – padangos gamybinei technikai (savivarčiams, miško transportui ir t.t.)
- Žieminės padangos – padangos, skirtos važiuoti sniegu ir ledu padengta kelio danga.
- Miesto padangos – padangos skirtos mieste važinėjančiam sunkiajam transportui ir autobusams.
Pagal ašį sunkvežimių padangos skirstomos į:
- Priekinės ašies padangos;
- Užpakalinės ašies padangos;
- Puspriekabių/priekabų padangos.
Jei ketintumėte įsigyti padangų porą savo sunkvežimiui, pardavėjų tektų užklausti abiejų kriterijų, nes nuo to priklauso ir kaina, ir sunkvežimio stabilumas. Į plentą išvažiavus su bekelės padangomis problemos garantuotos. Ne tik dėl didesnių kuro sąnaudų arba saugumo, bet ir dėl triukšmo, stabilumo važiuojant šlapia danga.
Dėvėtos sunkvežimių padangos vs. naujos
Puikiai žinome, kad taupus moka du kartus, tačiau ar visais atvejais? Kas geriau: naujos padangos ar dėvėtos (restauruotos) padangos jų sunkvežimiams? Ši amžina diskusija vyksta ir tarp sunkvežimių savininkų ir vairuotojų. Štai keletas argumentų:
+Pliusai+ | -Minusai- | |
Naujos padangos | Gamintojo garantijos;Ilgaamžiškumas;Patikimumas ir saugumas kelyje; | Didelė kaina (1200-2000 Lt už padangą); |
Dėvėtos padangos | Nedidelė kaina (350-600 Lt už padangą);Didesnis pasirinkimas pagal susidėvėjimo lygį (galima rinktis, kokio gylio protektoriai turi būti); | Reikia dažniau keisti;Garantijos pasibaigusios;Galimi restauravimo metu padaryti defektai; |
Klausimas vis tiek išlieka atviras – ar investuoti daugiau į naujas padangas, ar sutaupyti pinigų ir nusipirkti dėvėtas padangas? O gal priekines pirkti naujas, o puspriekabei naudotas? Visa tai priklauso nuo transporto priemonės, jos dažniausių maršrutų, vežamų krovinių ir dar galybės dalykų, kurie žinomi tik profesionalams.
Kur perkamos padangos sunkvežimiams?
Tikrai ne didžiuosiuose statybinių ar maisto prekių prekybos centruose (ten kartais parduodamos padangos lengviesiems automobiliams). Tikrai ne miestelio turguje. Sunkvežimio padangų prekyba yra profesionalų darbas, todėl čia vadovaujamasi kiek kitokiais kriterijais. Pigiau nereiškia kokybiškiau, todėl labai svarbi padangų pardavėjo reputacija, taip pat ir teikiamos garantijos, pristatymas, montavimo paslaugos. Taip pat tokia smulkmena, kaip karkasų supirkimas irgi yra svarbi. Padangas reiktų pirkti tik iš geras klientų rekomendacijas turinčių pardavėjų, priešingu atveju pasekmės bus tragiškos.
Internetu taip pat pirkti galima, tačiau reiktų taip pat atkreipti dėmesį į gamintoją, garantijas ir pristatymą.
Kainos yra įvairios. SunkvezimiuPadangos.com puslapio duomenimis, dėvėtos sunkvežimių padangos kainuoja 350-600 litų už padangą, o naujos – 1200-2000 litų ir daugiau už padangą. Padangos perkamos dažniausiai po dvi, o ne po 4, nes reikalavimų dėl raštų vienodumo nėra.
Yra dar begalė kitų smulkmenų, kurių šiame straipsnyje neminėsime. Kaip sakoma – mažiau žinosite, ramiau miegosite. Tegul profesionalai rūpinasi detalėmis, o jūs tik atminkite esminę informaciją.