Net ir pakankamai sveikas žmogus turėtų žinoti, kokios yra pagrindinės sveikatos istaigos, kuriose jam galbūt vieną dieną teks apsilankyti. Štai sąrašas tokių įstaigų, kurias reikia žinoti, ir su kuriomis verta supažindinti ir kitus, to nežinančius.
Poliklinika
Turbūt pačios populiariausios sveikatos istaigos išlieka poliklinikos. Joje žmonės turbūt apsilanko dažniausiai, nes pirmas dalykas, kurio prireikia, būna sveikatos pasitikrinimas, o tik paskui – gydymas. Senovėje nebūdavo tokių dalykų. Gydytojai patys eidavo į namus ir ten apžiūrinėdavo pacientus. Turėdavo ir savo gydytojo kabinetą, bet visos įstaigos būdavo labiau centralizuotos, nei išskirstytos pagal kategorijas. O ir gydytojai buvo kartais platesnių profilių. Šiandien šeimos gydytojas, einantis į namus, yra retenybė, ir įprasta pacientams patiems atvykti į polikliniką. Valstybinės teritorinės poliklinikos pasižymi tuo, kad tenka laukti eilėse, tačiau paslaugos būna nemokamos. Kadangi gydytojai neuždirba pakankamai daug, kartais vis dar galima surasti ir pakišų apraiškų, nors ir siekiama atsisakyti šio sovietinio lietuvių įpročio. Tie, kas nenori laukti eilėse bei tikisi didesnio gydytojo rūpesčio, nei abejingumo, linkę rinktis privačius gydytojus. Žinoma, jeigu tai leidžia kišenė. Privačios klinikos kartais rūpestingiau kreipia dėmesį į pacientų nusiskundimus. Kainos būna įvairios, privačių poliklinikų galima rasti kone kiekviename Lietuvos mieste. Čia žmonės ateina dėl profilaktikos, dėl gydymo.
Ligoninė
Šios sveikatos istaigos Lietuvoje dažniausiai yra aktualesnėms nebe dėl profilaktikos, o dėl gydymo. Kai kurios sveikatos istaigos Vilniuje gali būti privačios, tačiau paprastai privačios būna klinikos, o ligoninės valstybinės. Stacionarus ligoninės skyrius yra ta vieta, kur ligonis laikinai apsigyvena, kai turi didelių sveikatos problemų. Paprastai ligoninėse yra skyriai, kuriuose guldomi į kategorijas suskirstyti ligoniai. Tarkime, gimdyvės guldomos į savo akušerines palatas, traumas patyrę žmonės į traumatologinius, onkologiniai į onkologinius ir pan. Toks suskirstymas
Slaugos skyriusleidžia lengviau išnaudoti ligoninės resursus, juos kryptingai paskirsčius, taip pat efektyviau suteikti pacientams sveikatos priežiūrą. Į ligoninę geriau neatsigulti, nes dažniau tai reiškia sunkesnę būklę, pavojingesnes sveikatos ligas. Tačiau kaip tik ten galima ir išgyti.
Artinantys senyvam amžiui, sveikatos prieziuros istaiga, kurioje prižiūrimi seni žmonės, tampa vis aktualesnė. Dažniausiai slaugos skyriuose prižiūrimi seni žmonės, kuriems reikia nuolatinės gydymo pagalbos. Yra tam tikras limitas, kiek laiko senas žmogus gali išbūti ligoninėje – slaugos skyriuje, tą limitą numato valstybė. Apribojimai atsiranda dėl to, kad yra visada daugiau kandidatų į lovą, nei tų pačių laisvų lovų.
Odontologai
Tai taip pat sveikatos apsaugos istaigos. Kartais žmonės net nežino, kad gali naudotis odontologo paslaugomis nemokamai. Tokios paslaugos teikiamos poliklinikose arba įstaigose, kurios turi sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis. Taigi, jeigu jūs norite naudotis odontologų paslaugomis, dar galite pabandyti laimę savo teritorinėje poliklinikoje. Nebūtinai privatūs gydytojai bus patys geriausi, kartais ir valstybinėje įstaigoje jums gali skirti puikų gydymą. Žinoma, daug kas priklauso nuo to, kokių apskritai paslaugų jums reikia, kokio sudėtingumo tas gydymas yra.
Rekomenduojama pas dantų gydytoją apsilankyti bent du kartus per metus, tai yra, kas pusę metų. Net jeigu ten nieko netaisysite, gali būti, kad jums reikia tiesiog patikrinti, ar visi dantys sveiki, kokios jų rizikos artėja. Kartais daug geriau iš anksto pradėti gydyti dar tik pradedantį gesti dantį, užkirsti kelią komplikacijoms, išvengti sunkių padarinių. Todėl prisižiūrintis sveikatą žmogus, neturėtų eiti pas dantų gydytoją tik tada, kai dantys ima byrėti nuo sugedimo.