Medicina / Sveikata

Šypsena sėkmės šaltinis

Tikriausiai daug kas girdėjo tokį posakį: „Graži šypsena – sėkmės šaltinis“. Dauguma žmonių prižiūri savo dantis, jais rūpinasi ir stengiasi išlaikyti gražią šypseną. Reguliarus lankymasis pas dantų gydytoją dažniausiai padeda palaikyti dantis sveikus ir nekintančius tačiau kaip elgtis jei vienas ar keletas dantų buvo prarasti nelaimingo atsitikimo metu ar dėl kokios ligos?

Dantų protezavimas, tai tam tikra medicinos sritis, kuri yra susijusi su dantų atstatymu, kai trūksta dantų ar kai jie yra stipriai pažeisti. Dantų protezavimas, tai ne tik estetika (kas padeda atkurti nepriekaištingą šypseną), bet ir funkcionalumas (pagalba tariant garsus, kramtymo funkcijos atstatymas). Dantų protezai gali būti skirstomi į išimamus dantų protezus arba fiksuojamus dantų protezus.

Išimami dantų protezai

Dažniausiai išgirdus žodžius „Dantų protezai“ įsivaizduojame seną žmogų ir ant staliuko pastatytą stiklinę vandens, kurioje plaukioja dirbtiniai dantys. Medicina nuo tų laikų gerokai pasistūmėjo į priekį, ir nebereikia bijoti protezavimo. Dabar išimami dantų protezai gali būti skirstomi į dalinius ir pilnus dantų protezus.

Išimami protezai vis labiau ir labiau tampa mažiau populiarūs, nes jau galima atstatyti burnos ertmę į pradinę jos būklę. Dantų implantai ir protezai, kurie yra įtvirtinami žandikaulyje ir spaudimą patiriančiose srityse, prastai įdėti dantų protezai tapo atgyvena. Dabar dantų atstatymas dantų impantais yra kone pažangiausias dantų protezavimo būdas. Prieš keliasdešimt metų dantų implantai odontologams buvo palyginti naujiena ir dantų gydytojai turėjo mažą dantų implantų pasirinkimą. Šiandien jie gali rinktis implantus iš šimtų gamintojų.

Svarbu žinoti, jog dantų implantavimo procedūra užtrunka gana ilgai, todėl svarbu pasirinkti gerą odontologą kuris sudarys tinkamą planą. O paprastas planas atrodytų taip:

  1. gydytojo konsultacija ir diagnozė;
  2. implantacijos procedūra;
  3. gijimas;
  4. naujo danties tvirtinimas;
  5. priežiūra.

Grįžtant prie išimamų dantų protezų, reikia paminėti ir jų trūkumus. Didžiausias išimamų dalinių protezų trūkumas yra apkrova, kuri tenka atraminėms vietoms. Dantys, kurie prilaiko protezus, ilgainiui gauna vis didesnę apkrovą, o vėliau tie dantys yra prarandami, nes išsiskleidus protezams jie neatlaiko apkrovos.
Būtent todėl yra patariama dalinius arba pilnus dantų protezus nešioti labai seniems pacientams arba prastą sveikatą turintiems pacientams.

Fiksuojami dantų protezai

Fiksuoti dantų protezai, tai tokie protezai, kurių nesulaužęs, iš burnos negali išimti net ir odontologas. Fiksuotą dantų protezą paprastai žandikaulyje išlaiko šeši implantai. Pasitelkus keramines medžiagas, šiuos protezus įmanoma padaryti išvaizda beveik neatskiriamus nuo tikrų dantų. Dantų atkūrimui naudojamos tik aukščiausios kokybės medžiagos, kurios yra tvirtos ir ilgaamžės. Fiksuojami dantų protezai gali būti:

    • Metalo keramikos – protezo pagrindas yra gaminamas iš metalo ir yra padengiamas keramikos sluoksniu, atitinkančiu paciento dantų spalvą. Jie atrodo gana estetiškai tačiau metalas nepraleidžia šviesos ir protezas atrodo ne toks natūralus.
    • Bemetalės keramikos – laidūs šviesai ir atrodo natūraliai bei estetiškai (rekomenduojami priekinių dantų protezavimui).
    • Cirkonio oksido keramikos – ypač estetiški ir labai tvirti (naudojama tiek šoninių, tiek priekinių dantų, pavienių ir didelių dantų defektų atstatymui).
    • Dantų įklotai-užklotai – spalva parenkama individualiai, išvengiama danties šlifavimo ir protezavimo vainikėliu. Leidžia pacientui sutaupyti lėšų ir laiko.

Apsisprendusiems tvarkyti prarastus ar nuskilusius dantis, svarbu atkreipti dėmesį, jog naujieji dantys neturėtų išsiskirti iš kitų dantų ir atrodyti kuo natūraliau. Taip pat svarbu nepamiršti, jog atstačius dantis juos reikia valyti ir prižiūrėti kaip natūralius dantis, nes juk graži šypsena – sėkmės šaltinis.