Įvairenybės,  Kompiuteriai / internetas,  Laisvalaikis / Pomėgiai

Televizinių antenų dar prireiks

Pirmasis antžeminės skaitmeninės televizijos programų siųstuvas Vilniaus televizijos bokšte įrengtas 2003 m., dabar iš aukščiausio Lietuvos statinio siunčiamos 52 skaitmeninės televizijos programos.

Pirmasis antžeminės skaitmeninės televizijos programų siųstuvas Vilniaus televizijos bokšte įrengtas 2003 m., dabar iš aukščiausio Lietuvos statinio siunčiamos 52 skaitmeninės televizijos programos.

Telecentras – didžiausią telekomunikacijų srities patirtį sukaupusi Lietuvos bendrovė, šių metų vasarą minėsianti veiklos 85-ąsias metines. Ji užtikrina radijo ir televizijos programų siuntimą antžeminiais tinklais visiems Lietuvos gyventojams. Be to, teikia duomenų perdavimo, telefonijos, interneto „Erdvės“, mobiliojo 4G interneto MEZON ir kitas paslaugas.

Telecentro generalinis direktorius Gediminas Stirbys tvirtina, kad Lietuvoje atsisakius analoginės televizijos bendrovė ir toliau vykdys savo misiją, siųsdama programas visoje šalyje išplėtotais antžeminės skaitmeninės televizijos tinklais. Šioje srityje sukaupta jau nemažai patirties – beveik septyneri metai. Skaitmeninės televizijos siuntimo įranga įdiegta ir laiko patikrinta, o daug metų naudoti analoginės televizijos siuntimo įrenginiai taps mokymo priemonėmis ir muziejiniais eksponatais. „Mes jau planuojame, kaip ir kur steigsime atitarnavusios įrangos muziejų“, – sako G. Stirbys.

Pirmieji skaitmeniniai tarp Baltijos šalių

Lietuva pradėjo skaitmeninės televizijos erą Baltijos šalių regione. Pirmasis programų siųstuvas, kurį naudoja antžeminė skaitmeninė televizija,  Vilniaus televizijos bokšte buvo įrengtas 2003 m. Po trejų metų Telecentras įsidiegė ir programų glaudinimo standartą MPEG-4 AVC/H.264 – jį naudojant vienu tinklu galima siųsti net 10 aukštos kokybės skaitmeninės televizijos programų. 2006-aisiais Telecentras pirmasis pasaulyje pradėjo naudoti šį standartą televizijos programoms antžeminiais televizijos tinklais siųsti. Šiandien iš Vilniaus televizijos bokšto siunčiamos net 52 skaitmeninės televizijos programos. Telecentro specialistai jau išbandė netgi trimatės televizijos siuntimo galimybes ir galėtų teikti tokias paslaugas, jeigu tik televizijos programos Lietuvoje būtų kuriamos 3D formatu. Taigi, dėl skaitmeninės televizijos programų siuntimo daugumai įprastu būdu, t. y. priimant signalus antenomis, galime būti ramūs: kaip Telecentras siuntė televizijos programas analoginiu formatu, taip siųs ir skaitmeniniu. Klausimas kitas – ar mes galėsime tuos signalus taip pat paprastai priimti?

Kaip priimsime skaitmeninius signalus

Taip, galėsime be jokio vargo, jeigu televizoriuje yra integruotas skaitmeninės televizijos imtuvas (DVB-T, MPEG-4 H.264) ir jeigu turime decimetrinių bangų anteną. Kai siuntimo stotis yra netoliese, antena gali būti kambarinė. Gyvenant atokiau nuo siuntimo stočių ją gali tekti išsikelti lauke. Jeigu televizoriuje nėra integruoto skaitmeninės televizijos imtuvo, tai irgi ne kliūtis – tikrai nebūtina pirkti naują televizorių, galima įsigyti specialų priedelį (angl. set top box), kuris, priėmęs signalą iš antžeminės skaitmeninės siuntimo stoties, perduos televizijos programas į televizorių. Parduotuvėse Lietuvoje galima rasti netgi priedėlių, pritaikytų seno modelio kineskopiniams televizoriams su decimetrinių kanalų imtuvais. Priedėlis jungiamas į tokio televizoriaus antenos lizdą. Taigi, nereikėtų baimintis artėjančių pasikeitimų, nes pradėti žiūrėti antžeminės skaitmeninės televizijos tinklais perduodamas televizijos programas – visai nesudėtinga.

Skaitmeninę televiziją matysime nemokamai

Šiuo metu Lietuvoje siunčiama 12 nekoduotų, kitaip tariant – nemokamų nacionalinių televizijos programų. Taip pat nekoduotai transliuojamos ir dvi užsienio televizijos programos – tai žinių programa „BBC World“ ir nacionalinė Lenkijos televizija „TV Polonia“. Nemažai, tiesa? Visas šias programas, net ir atsisakius analoginės televizijos, bus galima matyti nemokamai, t. y. be jokio abonentinio mokesčio, priimant signalus antžeminiais skaitmeninės televizijos tinklais. Parengė Audrė Arbačiauskaitė

Šaltinis: spredas.lt