Transporto rinkos barometras yra unikalus instrumentas, kasdienis transporto vadybininkų ir ekspeditorių pagalbininkas. TimoCom sukurtas tarptautinis krovinių pervežimo indikatorius sudaro sąlygas realiu laiku įvertinti krovinių ir transporto pasiūlos santykį Europoje, atitinkamai derėtis dėl pervežimo kainų. Ekspertams transporto rinkos barometras leidžia įvertinti šios rinkos poslinkius, teikti prognozes.
Praėjusių metų pabaigoje susidarė nerimą kelianti situacija: laisvo transporto pasiūla pranoko krovinių pasiūlą. Lapkričio pabaigoje krovinių ir transporto pasiūlos krovinių ir transporto biržoje santykis buvo 48:52, gruodžio pradžioje – 44:56. TimoCom vyriausiasis atstovas Marcel Frings, komentuodamas paskutiniojo metų ketvirčio situaciją, prognozavo, jog ji atsilieps ir 2012 metų rodikliams, transporto apimtys augs, bet daug lėčiau; tai gali atsiliepti krovinių pervežimo kainoms.
Prognozės pasitvirtino. Metai persirito į antrąją, pusę, o krovinių pasiūla, būtina tarptautinio krovinių pervežimo verslui atsigauti, yra nepakankama. Transporto rinka vis dar neįgijo taip geidžiamo pagreičio.
Metai prasidėjo kukliai, optimistiškiau nuteikė tik pirmojo ketvirčio pabaiga. Antrojo ketvirčio pradžioje ženklaus krovinių pasiūlymų augimo, kuris įprastai būdingas šiam laikotarpiui, nebuvo. Balandžio mėnesį krovinių ir laisvo transporto procentinis santykis sudarė 57:43 (palyginkime: 2011 m. transporto barometro skalės rodyklė rodė 72:28). Gegužę rezultatai dar smuktelėjo – 55:45. Situacija per birželį nepasikeitė. Maloni išimtis – tik Vokietija: čia eksportui skirtų krovinių ir transporto santykis buvo 68:38.
Vežėjams nepalankią situaciją lėmė Europoje tvyranti nestabili ekonominė situacija, krizės baimė. Kad ir kaip būtų, pervežimų sektoriuje nespėjus susiklostyti palankiai situacijai, prasidėjo liepa – metas, kai krovinių pasiūlymų srautai kasmet sumažėja. Pasak Marcel Frings, rezultatams taip pat turėjo įtakos sėkmės periodu sumažėjęs vežėjų budrumas. Kita vertus, dabartinis transporto barometro rezultatas gali būti interpretuojamas kaip ženklas, jog situacija krypsta į gerą pusę.
Situacija intriguojanti. Ko turėtume tikėtis iš prasidėjusio trečiojo kretvirčio? Kaip ekonominė ir politinė situacija paveiks atskiras Europos šalis ir kokią įtaką šie sprendimai turės transporto ir logistikos sektoriui?