Įvairenybės,  Kultūra/Menas

Tudorų baldai

Ar žinojote, kad Tudorai yra vieną garsiausių šeimų valdžiusių Angliją? Šios šeimos valdymo laikotarpis prasidėjo 1485 ir baigėsi 1603 metais. Tudorų dinastijai priklausė tokie kilmingieji, akip Karalius Henris VIII, jo dukterys Kruvinoji Merė bei Elžbieta I. 1485 metais Henris Tudoras laimėjo Bosvorto mūšį po kurio buvo išrinktas Anglijos karaliumi. Svarbu paminėti, kad šis karalius užbaigė vieną aršiausių pilietinių karų šalyje, vadinamu rožių karu. Įdomu, kad Tudorai valdė naujos epochos atsiradimo metu. Karaliaujant Henriui VIII Europoje pradėjo atgimti Renesanso idėjos. Žinomi Tudorų šeimos atstovai paliko žymę žemyno istorijoje, kaip naujosios eros meno puoselėtojai. Kadangi nuolatos rašau apie įvairiausius baldus, šiame straipsnyje papasakosiu būtent apie Tudorų šeimos baldus .

Žinoma, kad Tudorų valdymo laikotarpiu baldai daugiausiai buvo gaminami kaimuose naudojant vietinę medieną ir tada atvežami į dvarus. Tik pasiturintys ponai sau galėjo leisti importuoti baldus iš užsienio, dažniausiai Prancūzijos.

Tudorų baldai – lovos

Neturtingi Tudorų šeimos atstovai miegodavo ant šiaudinių čiužinių uždengtų paklodėmis. Lovų galvūgaliuose nebūdavo atramos, taigi vietoje jos buvo naudojami rastai prie kurių buvo dedama savotiška to meto pagalvė. Turtingesni garsiosios šeimos atstovai miegodavo didelėse medžio raižiniais išmargintosiose lovose, kurių kampuose stovėjo raižyti kuolai prilaikantys veliūro užuolaidas, iš tiesų tokias pačias galite matyti filmuose apie viduramžius. Pagalvės ir čiužiniai buvo prikimšti plunksnų ir pūkų.

Tudorų kėdės

Vėlgi neturtingi šeimos atstovai negalėjo sau leisti prabangių to meto kėdžių. Iš tiesų tuo laikotarpiu kėdės apskritai nebuvo labai įprastas reiškinys namų baldų sąraše. Dėl savo praktiškumo tiek dvaruose, tiek paprastose pirkiose dažniau buvo naudojami suolai. Didžiules kėdes su atlošais turėjo tik ponai valdantys savo žemes ir žinoma karalius. Dabar tas įspūdingas kėdes vadiname sostais.

Tudorų stalai

Stalai buvo labai paprasti. Dažnai stalo pakaitalui buvo naudojami suolai ant kurių buvo padedami daiktai. Valgio metu buvo pasitelkiami taip vadinami ožio tipo stalai, kuriuos buvo lengva patraukti ir padaryti vietos tarnams miegoti. Taip pat vietoje stalo buvo įprasta naudoti skrynias, kurios buvo uždengiamos lininėmis staltiesėmis. Žinoma, karališkuosiuose rūmuose ypač valdant karalienei Elžbietai išpopuliarėjo puošti raižiniais sunkesni stalai.

Tudorų baldai – skrynios

Šis baldas bene vienas populiariausių Tudorų valdymo metu naudotų baldų. Skrynios dažniausiai buvo gaminamos su ant keturių kojų, mat to meto grindys buvo gana nešvarios ir šlapios, taip pat namuose ir netgi karališkuosiuose rūmuose buvo gausu įvairiausių parazitų ir graužikų. Skrynios buvo gausiai išpuoštos raižiniais, gamintos iš sunkaus medžio. Įdomu, tai kad tuo metu lagaminai nebuvo naudojami keliaujant taigi skrynios atstojo kelionių lagaminus. Beje, karališkoji Tudorų šeima dažnai kraustydavo iš vieno dvaro į kitą, taigi su jais keliaudavo ir visas gausus turtus sutalpintas didžiulėse skryniose.

Tudorų lentynos

Tudorų laikotarpiu labai išpopuliarėjo komodos su ant jų pastatytomis lentynomis. Įdomu, kad lentynų skaičius bylojo apie savininko turtinę padėtį. Įprastai šie baldai buvo lengvai surenkami ir išrenkami. Dažniausiai naudojami tik pokylių ar švenčių metu. Į lentynas buvo dedamos geriausios lėkštės, aukso ir sidabro dirbiniai. Svečiai matydavo, kaip tarnai išdėlioja prašmatnius indus.

Virtuvės baldai

Tudorų valdymo metu ir dar keletui amžių po valdymo virtuvės baldai nebuvo tokia svarbi detalė. Tuo metu virtuvės buvo atskirtos nuo gyvenamųjų patalpų ir jose lankydavosi tik tarnai. Taigi virtuvės buvo išplanuotos labai paprastai, kartais jose net nebuvo stalo, vietoje jo buvo naudojamos kaladės, tiek sėdėjimui, tiek maisto ruošimui.

Štai ir viskas šį kartą tiek apie vienos garsių Angliją valdžiusių šeimų baldus.

Tudorų kėdė