Šiandien negalime įsivaizduoti savo gyvenimo be pusryčių, pietų ar vakarienės. Reguliarus valgymas tapo neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo ir kultūros dalis. Tuo tarpu laikai, kai žmonėms tekdavo badauti ar valgyti produktus, kuriuos šiandien be jokio gailesčio išmetame į šiukšliadėžę jau yra likę tik senų žmonių atsiminimuose. Buitinė technika mūsų gyvenimą padarė sotesnį ir patogesnį. Ar dar galite įsivaizduoti, kaip pasikeistų jūsų gyvenimas be šaldytuvo, viryklės ar arbatinuko?
Dar šiandien šaltuose kraštuose produktus tiesiog laiko lauke. Esant progai žiemą užsukite į Sibire esančių gyvenviečių turgų. Žmonės milžiniškame šaltyje sėdi apsigaubę kailiais ir pardavinėja pieną. Tiesa, nesitikėkite iš karto parsinešę jį išgerti. Pieną teks atšildyti. Jis parduodamas sušalęs į ledo gabalą.
Žinoma, Lietuvoje tai buvo įmanoma tik labai šaltomis žiemomis. Buitinė technika, kaip šaldytuvai ar šaldikliai neegzistavo, taigi, vieninteliai pasirinkimai buvo rauginimas arba sūdymas. Populiaru tai daryti ir šiandien. Lašinukai ir rauginti agurkėliai mūsų krašte vis dar yra populiarus užkandis. Nors tai nėra pats skaniausias patiekalas, jų skonis tikrai geras. Įsivaizduokite, kaip skaniai toks derinukas atrodė, kai maisto atsargos buvo labai ribotos.
Paprastai dirbantys žmonės negali skirti daug laiko maisto gaminimui. Iškepti pyragą ar kugelį šiandien gali užtrukti net valandą ar pusantros. Tiesa, tai atrodo niekai, kai pagalvoji, kiek darbo tekdavo įdėti prieš elektrinės viryklės atsiradimą. Atsinešti malkų, jas kūrenti ir stebėti, kad kepinys nesudegtų. Be to, visus šiuos darbus tekdavo kartoti ir norint pasigaminti arbatos. Arbatinukas būdavo statomas ant jam skirtos plytelės ant krosnies ir vandens užkaitimas trukdavo kur kas ilgiau.
Kai buitinė technika dar nebuvo atkeliavusi iki paprastų žmonių namų ir, žinoma, šių namų virtuvių ir gyvenimo tempas nebuvo toks spartus. Kol vyko kepimas, žmonės galėjo tiesiog atsipalaiduoti ir apmąstyti, kokius dar namų ruošos darbus turi atlikti, ką nuveikti, nukeliauti ar tiesiog pailsėti ir pabendrauti su namiškiais. Ar nederėtų ir šiandien mums kartais pasinerti į paprastus darbus ir pamiršti telefonus ar kompiuterius?