Nėščiųjų masažas yra terapinė procedūra, kurios tikslas – patenkinti būsimos mamos ir jos dramatiškai besikeičiančio kūno poreikius. Masažo terapija pagerina raumenų ir sąnarių funkciją, cirkuliaciją bei bendrą kūno būklę, pašalina psichinį ir fizinį nuovargį.
Didėjantį nėščiųjų masažo populiarumą galima paaiškinti augančiu dėmesiu savo sveikatai, ypač nėštumo metu. Vis daugiau moterų nusprendžia gimdyti vėliau, kai jau įgyvendinti kiti tikslai – palypėta karjeros laiptais, rastas tinkamas partneris. Dėl to nėštumas būna “išlauktas”, o moterys trokšta pasimėgauti šia nuostabia nauja patirtimi. Šiais laikais būsimosios mamos ieško alternatyvių būdų, papildančių tradicinę mediciną.
Nėščiųjų masažo privalumai
Jau nekalbant apie tai, kad masažas nėštumo metu yra tiesiog maloni procedūra, jis pasižymi ir kitomis mamai bei kūdikiui naudingomis savybėmis. Tyrimai, kuriems vadovavo Majamio universiteto medicinos mokyklos mokslininkė Tiffany Field, patvirtino, kad masažas iš tiesų sumažina streso hormonų lygį organizme.
Švelnus prisilietimai teigiamai veikia psichinę ir emocinę būsimos mamos, kuriai reikia priprasti prie naujos savo išvaizdos, būklę. Nepriklausomai nuo individualių aplinkybių, nėščios moters kūnas keičiasi, susiduria su iššūkiais, išgyvena stresą. Masažas maloniai nuteikia būsimąją mamą, dėmesiu apglėbia jos kūne augančią naują gyvybę.
Ar šis masažas jums nepakenks?
Daugelis nėščių moterų gali be baimės mėgautis masažo malonumais. Visgi jūsų masažo terapeutas norės žinoti, ar patiriate kokių nors problemų, komplikacijų. Jei taip, jam reikės gauti jūsų gydytojo sutikimą. Štai aplinkybės, kuomet masažas neatliekamas:
* gausios išskyros (vandeningos ar kraujingos);
* cukraligė;
* užkrečiamos ligos;
* karščiavimas;
* vėmimas;
* neįprasti skausmai;
* preeklampsija;
* aukštas kraujo spaudimas;
* rytinis pykinimas;
* pilvo srities skausmai;
* viduriavimas;
* kiti rimti negalavimai.
Štai kūno vietos, kurios neturėtų būti masažuojamos:
* odos bėrimai, žaizdelės, mėlynės;
* uždegimai;
* kojos su išsiplėtusiomis venomis;
* vietiniai infekcijos židiniai.
Būtina paminėti dar vieną svarbų dalyką: negalima tiesiogiai ir nepertraukiamai masažuoti vietos tarp kulkšnies kauliuko ir kulno. Daugelis masažo terapeutų ir refleksologų teigia, kad ši vieta yra susijusi su gimda ir makštimi, ir kad šios vietos masažas gali sukelti priešlaikinį gimdymą. Pačių pėdų masažas pakenkti neturėtų.
Kiti patarimai:
* Būsimosios mamos organizmas išgyvena didelius fizinius ir hormoninius pokyčius, todėl pirmąjį nėštumo trimestrą masažo reikėtų atsisakyti. Tai laikas, kuomet moteris pratinasi prie minties, kad turės kūdikį. Antrasis ir trečiasis trimestrai – puikus laikas mėgautis nėščiųjų masažais.
* Masažas neturi būti per gilus ir skausmingas. Jei skauda ar nemalonu, apie tai iš karto pasakykite savo masažuotojui.
* Daugelis nėščių moterų nepakenčia stiprių kvapų, todėl geriausia naudoti bekvapį lubrikantą. Masažuojančio asmens nagai turi būti trumpi ir sutvarkyti. Jis turėtų nusisegti laikrodį, nusiimti žiedus ir kitus papuošalus, kurie gali įpjauti odą ar žvangėti ir trukdyti susikaupti. Masažas turi būti atliekamas ramioje patalpoje, kur nėra telefono, netrikdo judrios gatvės garsai, nešmirinėja naminiai gyvūnai. Būsimajai mamai tikriausiai patiks švelni raminanti muzika. Kambarys turi būti gerai vėdinamas – galite pasistatyti besisukantį ventiliatorių.
* Masažas turėtų trukti nuo 10 min iki 1 val., priklausomai nuo to, kiek laiko turite ir ar nepatiriate nemalonių pojūčių. Antrajame trimestre masažą darykite vieną kartą per savaitę, trečiajame – du kartus ar dažniau. Daugelis moterų mėgsta šiuos masažus, nes jie pagerina savijautą, palengvina tokius negalavimus kaip išialgija, kojų mėšlungis, nugaros ir juosmens raiščių skausmai.
* pagerėjusi emocinė būklė;
* atsipalaidavimas ir pagerėjusi miego kokybė;
* atsipalaidavę padidėjusio svorio veikiami sąnariai, pavyzdžiui, kulkšnys, apatinė nugaros dalis ir dubuo;
* sumažejęs kaklo ir nugaros raumenų skausmas;
* pagerėjusi laikysena;
* raumenų paruošimas gimdymui;
* sumažejęs rankų ir pėdų tinimas;
* retesnis mėšlungis;
* sumažeję galvos skausmai, atsikimšę sinusai.
Nėščiųjų masažas gali būti atliekamas skirtingais būdais. Moteris gali gulėti ant šono ir net ant pilvo, pasikišusi specialią pagalvę. Tai labai patogu, nes pagalvėje yra ertmė, į kurią telpa bet kokio dydžio pilvukas.
Jei nėštumas didesnis nei 22 savaitės, nepatartina gulėti ant nugaros, nes gali būti užspausti kraujo indai, pablogėti cirkuliacija jūsų ir kūdikio organizmuose. Kad išvengtumėte šios problemos, po pilvu pasikiškite specialią pagalvę ir gulkitės ant pilvo arba šono.