Neretai žmogui, kasdien nesusiduriančiam su finansais iškyla klausimas: kas yra vyr. buhalteris? Kuo jis skiriasi nuo paprasto buhalterio ar finansininko? Dažniausiai vyriausiasis buhalteris turi daugiau patirties, kvalifikacijos, žinių savo darbe, nei įprastasis. Norėdamas juos būti privalai būti specialistas šioje srityje, turėti patirties šiame darbe kartu būti labai atsakingu, nebijančiu rizikos, sumaniu bei pareigingu asmeniu. Dažniausia šie žmonės dirba įmonėse, juos pasisamdo įvairios bendrovės nuolatiniam darbui ir jie yra atsakingi už kitus su buhalterija susijusius darbuotojus. Jie veda įvairias buhalterines apskaitas, pataria įmonės vadovams įvairias su finansais susijusiais klausimais. Nepaisant to jie dar gali dirbti pagal darbo sutartis kitose vietose arba būti laisvai samdomi, nepriklausomi vyriausieji buhalteriai sutartam laiko tarpui. Pabandykime pasiaiškinti ką šios profesijos atstovai veikia?
Pagrindinė buhalterio veikla, nuo kurios yra neatsiejamas visos šios profesijos darbas yra buhalterine apskaita. Tai yra sistema kurioje yra sukaupta visa informacijas apie įmonės finansinius veiksmus. Joje yra susisteminta visos ūkinės veiklos operacijos, finansinės ataskaitos, kiek ir kur yra išleista įmonės pinigai. Kadangi ši informacija turi būti itin tiksli ir teisinga, vyriausiasis buhalteris privalo būti labai atsakingas ir pastabus asmuo. Neretai nuo visos buhalterinės ataskaitos priklauso įmonės ateitis. Ji yra sudarinėjama su finansų skyriaus pagalba ir yra viešai pateikiama arba uždaram įmonės ratui.
Be buhalterinės apskaitos vyr. buhalteris turi vadovauti visam finansų skyriui. Didžiosios bendrovės turi visą finansų skyrių, kuris yra atsakingas už bendrovės pinigus. Jį sudaro tam tikras skaičius buhalterių bei apskaitininkų. Todėl vyriausiasis buhalteris turi prižiūrėti ir tikrinti jų veiklą, užtikrinti, jog viskas vyksta sklandžiai, sąžiningai, produktyviai. Su paprastomis kasdieninėmis operacijomis užsiima apskaitininkai, tuo tarpu buhalteriai renka viso to išrašus, rengia ataskaitas.
Kartu nerašyta vyriausiojo buhalterio pareiga yra saugoti įmonės nuosavybę , neleisti jei bankrutuoti, tikėti jos sėkme. Taip jis gali padaryti kontroliuodamas visas atliekamas operacijas, finansų naudojimąsi, padėdamas apskaičiuoti darbuotojų atlygį, prižiūrėdamas apyvartą, skaičiuodamas valstybinius mokesčius, prižiūrėti, bei patardamas įmonės vadovui, kaip priimti tinkamiausius finansinius sprendimus. Tik geras buhalteris rūpinsis bendrovės finansiniu stabilumu, norės jog ji klestėtų.
Pabaigoje reikėtų pasakyti, jog buhalterio profesija yra viena iš svarbiausių, visoje finansų ir ekonomikos sistemoje. Ji reikalauja netik gerų skaičiavimo įgūdžių, bet ir kantrybės, šalto mąstymo, greitos reakcijos, gudrumo. Reikėtų suabejoti, ar be buhalterių visų įmonių verslas sektųsi ir jos būtų tokios sėkmingos kaip dabar.