Vaikai auga ir mokosi žaisdami. Žaidimo metu stimuliuojama rega, klausa, lytėjimo ir skonio pojūčiai. Tačiau renkantis žaislus reikia būti atidiems. Kad neįvyktų traumų ar nelaimių rinkitės tokius žaislus, kurie atitinka vaiko amžių ir yra saugūs. Tik Europos kokybės ženklu pažymėti žaislai garantuoja aukščiausios kokybės reikalavimų atitikimą. Tačiau dabar ne apie tai. Prisiminkime su kuo patys žaidėme vaikystėje ir su kuo dabar žaidžia mūsų vaikai…
Turbūt kiekvienas iš mūsų savo vaikystėje turėjome mylimiausią žaislą. Dažnai juo tapdavo rudnosis meškutis. O kaip tas laukinis gyvūnas tapo toks populiarus ir užkariavo milijono vaikų širdeles?
Pliušinio meškiuko istorija prasidėjo nuo JAV prezidento Teodoro Ruzvelto. Mėgęs gamtą ir gyvūnus – neabejingas buvo ir medžioklei. Kartą išsiruošęs į medžioklę prezidentas tris dienas bandė rasti nors vieną meškiną. Tačiau vis nesėkmingai. Medžioklės organizatoriai norėjo, kad prezidento medžioklė būtų „sėkminga“ ir suradę vieną seną meškiną pririšo prie medžio, tačiau prezidentas jį pamatęs pasigailėjo ir paliko gyvą.
Politikos karikatūrininkas išgirdęs šią istoriją nupiešė karikatūrą, kuri buvo išspausdinta visuose laikraščiuose ir taip daugiau nei prieš 100 metų garsenybe tapęs meškinas buvo pakrikštytas Tedžio vardu ir visam laikui tapo mylimiausiu mūsų mažųjų žaislu.
Pliušinių meškučių gamybą pradėjo dvi šalys, tai Amerika ir Vokietija. Amerikoje gaminami meškiukai parduotuvėse pasirodė metais anksčiau nei vokiški, nors abi šalys pretendavo į meškiukų originalumo teises. Šie žaislai ir jų sėkmė buvo greitai pastebėta viso pasaulio gamintojų tarpe.
Jungtinėse Amerikos Valstijose yra meškiukų muziejus. Daugelis meškiukų – eksponatų muziejui buvo padovanoti jų savininkų ar kūrėjų. Šiame muziejuje puikuojasi 1980 metų Maskvos Olimpinių žaidynių simbolis, Mikė Pūkuotukas. Taip pat muziejuje kolekcionuojamas meškiukas, kuris pavadintas „Meilės princo“ vardu. Jis puoštas brangakmeniais, kurie priklausė turtingam markizui. Kolekcijoje yra ir seniausias meškiukas „Ardenas“, pagamintas 1913 metais.
2002 metais buvo švenčiamas šimto metų pliušinių meškiukų jubiliejus. Taigi pliušiniai žaislai vaikams yra „jaunesni“ už elektros lemputę, automobilį ar telefoną. Amerikoje rugsėjo 9 diena švenčiama kaip pliušinio meškiuko diena.
Senovėje vaikai žaisdavo iš degto molio pagamintais arkliukais, iš medžio, gintaro ar šiaudų pagamintomis lėlėmis. Seniausiems tokio tipo rastiems žaislams jau daugiau kaip 2500 metų. Mėgti žaisliniai gyvūnėliai bei raiteliai, įvairūs švilpukai, antelės, gaideliai ir lapės, šuniukai. Šiose mažose skulptūrėlėse perteikti būdingiausi paukščių bei gyvūnų bruožai, suteikiama humoro savybių. Viduramžiais išpopuliarėjo įvairūs sukučiai bei barškynės. Įmantrūs ir madingi žaislai vaikams buvo tik turtingųjų privilegija. Griežto, katalikiško auklėjimo šeimose vaikai žaisdavo su biblijinio motyvo žaislais, tokiais kaip Nojaus arkos modelis.
Kai kurios lėlės buvo naudojamos ne tik vaikų žaidimams, bet ir magijai bei religinėms apeigoms. Antai senovės Egipte lėlės laidotos kartu su mirusiaisiais ir buvo tikima, kad jos patarnaus pomirtiniame gyvenime. Tik po II-ojo Pasaulinio karo pradėtos gaminti plastikinės lėlės. Egzistuoja ir žaislų „ligoninės“, kuriose atnaujinami ir pataisomi žaislai. Šių „ligoninių“ lankytojai ir vaikai, ir vyresnio amžiaus žmonės, o tai tik įrodo kokią svarbią vietą kiekvieno žmogaus širdyje užima mylimi žaislai.
Šiandieninės žaislų gamybos lyderiai yra japonai ir vaikai turi didžiausią gaminamų žaislų pasirinkimą nei kada nors anksčiau. Jų produkcija yra labiausiai kopijuojama visame pasaulyje. Pigiausi žaislai kainuoja vos kelis litus, o brangiausi siekia ir kelis tūkstančius, tačiau žaislo vertę vaikas apibrėžia ne jo kaina, o meile jam.